Historia

Spacer po Rynku. Poznaj historię głównego placu Bytomia

Już jutro uczestnicy „Rajzy po Bytomiu” dowiedzą się, jak w ciągu stuleci zmieniał się miejski Rynek. Spacer z przewodnikami wśród kamienic poprzedzi wykład w Agorze Bytom. Wejściówki na wydarzenie są jeszcze dostępne.

Tak jak w przypadku pierwszej edycji „Rajzy po Bytomiu”, najbliższe spotkanie rozpocznie się i zakończy w Agorze Bytom. O godz. 16.00 w Sali Kameralnej (poziom +3) rozpocznie się wykład „Rynek wspaniały i cały w kwieciu”. Poprowadzą go znawcy i miłośnicy Bytomia - Marek Wojcik i Jacek Maniecki.

Reklama

Prelegenci przybliżą uczestnikom spotkania fascynującą historię bytomskiego Rynku, począwszy od średniowiecza aż po dziś. Pojawią się opowieści o nieistniejącym już Ratuszu i jego okolicach, o architekturze, którą wciąż możemy podziwiać, oraz o tej, która zniknęła z krajobrazu miasta. Co ważne, uczestnicy poznają zarówno dzieje powstawania kamienic, jak i ludzi, którzy je budowali. Kim byli ich właściciele? Kto je zamieszkiwał? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań pojawią się zarówno w trakcie wykładu, jak i w drugiej części spotkania - podczas spaceru. Na zakończenie, już po powrocie do galerii, uczestnicy będą mogli kontynuować rozmowy o historii miasta. Wymianę wrażeń i spostrzeżeń ze spaceru umili kawa w Café Silesia.

- Niezmiernie cieszy nas sukces pierwszej edycji „Rajzy po Bytomiu”. Z dumą wspieramy projekty, które odkrywają i promują fascynującą historię naszego miasta. Warto spędzić z nami to niedzielne popołudnie i poznać lepiej miejsca, które codziennie mijamy - mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

„Rynek wspaniały i cały w kwieciu" będzie drugim spotkaniem z cyklu „Rajza po Bytomiu”. Pierwsze, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem wśród bytomian, poświęcone było nadburmistrzowi Georgowi Brüningowi. Organizatorem spacerów przybliżających historię Bytomia jest Szlak Magnatów Przemysłowych. Bilety na spotkanie 24 czerwca są już dostępne. Wejściówkę w cenie 10 zł można kupić w Café Silesia w Agorze Bytom. W cenę biletu jest już wliczona kawa.

Druga edycja „Rajzy po Bytomiu” to także gratka dla osób pasjonujących się modą minionych epok. Organizatory zachęcają Panie do założenia kapeluszy, a Panów do ubrania szykownych muszek.

„Rajza po Bytomiu”: „Rynek wspaniały i cały w kwieciu”
24 czerwca, godz. 16.00
Agora Bytom, Sala Kameralna, poziom +3
Wstęp: 10 zł
Bilety do nabycia w Café Silesia w Agorze Bytom (poziom +2)

Organizator: Szlak Magnatów Przemysłowych
Partnerzy: Agora Bytom, Café Silesia Gryfny Kafyj
Patronat: Halina Bieda – radna Sejmiku Województwa Śląskiego

Zobacz też:
Reklama
Promocja noworoczna