Historia

Eksponaty z KWK Centrum wywieziono do Niemiec


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen wykupiło wiele eksponatów po likwidowanej kopalni Centrum. Cenne przedmioty już zostały przewiezione do Niemiec.

Infrastruktura po kopalni Centrum powoli znika z naszego krajobrazu. Szerokim echem odbiła się rozbiórka szybu "Skarga", po którym nie ma już śladu. To oczywiście nie koniec. Niebawem zniknie także szyb "Rejtan". Niestety, nikt nie wpadł na pomysł, aby w jakikolwiek sposób wykorzystać jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w naszym mieście.

Reklama

Czego nie docenia się w Polsce, doceniane jest zagranicą. W niemieckim Ratingen znajduje się Muzeum Ziemi Górnośląskiej. Na wystawach można zobaczyć wiele elementów historii naszego regionu. Teraz do kolekcji tej placówki dołączą eksponaty, które przez lata służyły górnikom w KWK Centrum.

TIR z wieloma pamiątkami z Bytomia przyjechał do Niemiec pod koniec kwietnia. Wszystkie eksponaty ważyły kilka ton i niebawem zagoszczą na tamtejszych wystawach.

- Liny, koła zębate, szyny, transformator i wiele mniejszych elementów, jak izolatory, czy telefon. To zostało przewiezione do naszego muzeum - poinformowało Muzeum Ziemi Górnośląskiej.

Na zdjęciach można także dostrzec wagonik węglowy, czy specjalny na materiały wybuchowe. Nawet górnicze obuwie okazało się cenne dla niemieckiego muzeum. Niestety, wszystko wskazuje na to, że bytomianom pozostaną jedynie wspomnienia po jednej z największych kopalni w naszym mieście.

Fot. Facebook/Oberschlesisches Landesmuseum

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (10 replies).

myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #179134 2018/05/25 19:16
Śladami po górnictwie będą puste place po kopalniach - bo tak nikt ich nie chce:-)
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #179126 2018/05/25 08:46
Nie no jak wolosz sie za cos wezmie to jest pewne ze to sie uda.

:) :) :)
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #179125 2018/05/25 08:37
wcześniej też wywozili. Jedna z maszyn wyciągowych jest w Wieliczce lub Bochni. Szkoda tego wszystkiego i faktycznie w Bytomiu zapominamy o jakiś paiątkach po górnictwie. Jakieś małe elementy jednak zostać powinny. Umieszczenie takich ogromnych kół wyciągowych, wagoników lub innych elementów w infrastrukturze miasta może jest uatrakcyjnić. Nie mamy w Bytomiu przecież spektakularnych pomników. Podobno p. Wołosz miał się zająć sprawą pozostawienia jakiś śladów górnictwa w mieście - ciekawe jak mu idzie.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #179123 2018/05/25 07:12
Takich ,,eksponatów" jest jeszcze cała masa na Śląsku, Ile można tworzyć izb pamięci, czy parków tematycznych?
Kto będzie chętny oglądać następne wozy, szkaty czy kawałki obudowy?
Jest w Zabrzu Guido i Królowa Luiza - lepiej wspierać te lokalizacje...
Hanysek : do prawowitych właścicieli powiadasz? Jeżeli stare gumioki są niemieckie to gratuluje,,stanu posiadania".
Z innej beczki : w piątek byłem ze znajomymi z Warszawy (rodzinnie) w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach - wycieczka super, ale dostaliśmy takiego przewodnika że sam lepiej bym oprowadził, totalna olewka, zero zainteresowania tak jakby była tam za karę, chyba po dostaniu UNESCO im się trochę w głowach poprzewracało a tanio nie jest.....
Więc tworząc takie muzea czy parki trzeba o takie miejsca zadbać i szukać najpierw pasjonatów bo nawet najlepsze eksponaty można zabić nudą...
duszek480 Avatar
duszek480 odpowiedział w temacie: #179122 2018/05/25 06:33
Oczywiście, że hasie.

Reklama: