Historia

Dwa nowe schrony czekają na zwiedzających


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Zakończyły się prace nad przygotowaniem schronów na placu Akademickim dla zwiedzających. Na mieszkańców i turystów czekają dwie wystawy historyczne.

Na placu Akademickim znajdują się dwa schrony przeciwlotnicze. Oba cały czas były w dobrym stanie technicznym, na co miał duży wpływ fakt, że nigdy nie zostały wykorzystane. Mają po około 30 metrów każdy i mogły pomieścić nawet sto osób.

Reklama

Pierwszy raz udostępniono je zwiedzającym w 2014 roku. Teraz znowu będzie można zejść pod ziemię. Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" skorzystało z zewnętrznych dofinansowań, aby przygotować w nich dwie stałe ekspozycje.

W pierwszym upamiętniono postać generała Stanisława Sosabowskiego i jego żołnierzy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W historii zapisali się udziałem w słynnej operacji Market Garden w bitwie o Arnhem.

W drugim upamiętniono Augustyna i Romana Tragerów. To mieszkańcy Bytomia, którzy znacznie przyczynili się do klęski III Rzeszy. Oficjalne otwarcie schronów odbędzie się w sobotę 14 kwietnia o godzinie 12, a zwiedzanie będzie możliwe do 15.

Schron Sosabowski został sfinansowany przy wsparciu Fundacji PZU. Z kolei schron Trager został wyremontowany dzięki środkom pozyskanym z Banku Zachodniego WBK.

Od kilku lat w Miechowicach mamy podobny obiekt, który upamiętnia tragedię miechowicką z 1945 roku.

fot. Pro Fortalicium

Zobacz też:
Reklama: