Historia

Bytomski urzędnik napisał książkę


Wśród pracowników bytomskiego ratusza są ludzie o wielu pasjach. Jednym z takich urzędników jest Tomasz Sanecki. W księgarniach właśnie ukazała się jego druga książka. Najnowsze wydawnictwo przedstawia historię 1. Pułku Strzelców Bytomskich.

Reklama

Tomasz Sanecki od lat pracuje w Biurze Prasowym Urzędu Miejskiego. Spora część artykułów publikowanych na witrynie internetowej bytomskiego magistratu wychodzi spod jego pióra. Pomaga również dziennikarzom w zdobywaniu informacji z poszczególnych komórek ratusza. Jego pasją jest historia, dlatego też studiował właśnie tę dziedzinę, a po pracy tworzy historycznego bloga. W ubiegłym roku napisał swoją pierwszą książkę - "Z dziejów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej" - natomiast w ostatnich dniach ukazała się jego kolejna publikacja.

Najnowsza książka Tomasza Saneckiego podejmuje zagadnienie bliższe naszemu miastu. "Historia 1. Pułku Strzelców Bytomskich" opisuje dzieje jednej z najważniejszych formacji wojskowych na Śląsku po 1918 roku. Mimo ogromnych zasług dla obrony II Rzeczypospolitej losy "Bytomiaków" były dotąd słabo opisane. Ten fakt zmienia wydanie książki Saneckiego, z której czytelnicy dowiedzą się np., że żołnierze tej formacji dali się we znaki Rosjanom podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, jak również Niemcom w trakcie III Powstania Śląskiego.

- Jestem pewien, że publikacja ta przyczyni się nie tylko do poznania dziejów 1 Pułku Strzelców Bytomskich, a zwłaszcza jego heroicznych dokonań na froncie wojny polsko-bolszewickiej, ale również będzie cennym źródłem informacji o historii Bytomia i wywodzących się stąd żołnierzach, którzy przelewali krew walcząc zarówno o zachodnie, jak i wschodnie granice odradzającej się Rzeczypospolitej - napisał na swoim blogu Tomasz Sanecki. Warto przy tym wspomnieć, że w szeregach "Bytomiaków" byli wybitni polscy oficerowie, jak Leopold Okulicki, czy Stanisław Sosabowski, a także słynny tenor, Jan Kiepura.

Książka Tomasza Saneckiego jest dopiero wprowadzana do dystrybucji. Na razie można ją nabyć w dwóch księgarniach internetowych: Alimero i Ridero. Publikacja jest dostępna zarówno w wersji drukowanej (241 stron w miękkiej oprawie), jak i elektronicznej w formatach EPUB, MOBI i FB2.

fot. Tomasz Sanecki

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone