Henryk Mercik: EC Szombierki powinna być własnością publiczną, a pieniądze na jej ratowanie powinno dać państwo

Elektrociepłownia Szombierki i Szyb Krystyna to dwa najważniejsze zabytki przemysłowe, które wymagają interwencji – tak uważa Henryk Mercik, konserwator zabytków i były członek zarządu województwa śląskiego. Dodaje, że pieniądze na ich ratowanie powinny pochodzić z budżetu państwa.

EC Szombierki

Bytomska Elektrociepłownia Szombierki nazywana jest industrialną katedrą. To jeden z najważniejszych zabytków przemysłowych w Europie. Zabytek, który od wielu lat niszczeje.

- Elektrociepłownia Szombierki i Szyb Krystyna w Bytomiu to dwa najważniejsze zabytki przemysłowe – nie tylko w skali regionu czy kraju, ale także międzynarodowej - które wymagają interwencji – mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary Henryk Mercik, konserwator zabytków i były członek zarządu województwa śląskiego.

Elektrociepłownia Szombierki powinna być własnością publiczną

Pół roku temu dla Elektrociepłowni Szombierki pojawiła się nowa nadzieja. Zabytek przejęła Grupa Arche i zaplanowano tam ulokowanie tam m.in. hotelu czy siedziby wyższej uczelni. Na razie nie udało się jednak nawet zabezpieczyć dachu budynku.

- Mówiłem od początku, że to się nie uda. Jest tej skali obiekt, który powinien być własnością publiczną. Powinny go odkupić województwo i miasto – zaznaczył Henryk Mercik.

Henryk Mercik dodał, że należy wrócić do pomysłu, żeby w EC Szombierki była siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii lub przynajmniej części jej urzędów. Jego zdaniem w zabytku mogłyby się mieścić jakieś instytucje wojewódzkie, a niekoniecznie powinien się tam znajdować hotel. Zaznaczył, że rewitalizacja powinna dotyczyć całego obszaru GZM i najbardziej zdegradowane obszary powinny być najbardziej wzmacniane.

Zabytki przemysłowe przegrywają z kościołami i pałacami

Przejęcie EC Szombierki przez samorząd Bytomia i województwa śląskiego według Henryka Mercika jest możliwy. To jednak byłby tylko pierwszy krok i to ten łatwiejszy. Trudniejszy to znalezienie środków na remont tego zabytku.

- To nie mogą być pieniądze pochodzące z samorządu województwa czy miasta. To mogą być pieniądze europejskie albo rządowe – stwierdził Mercik. Przypomniał również, że ponad 10 lat Ruch Autonomii postulował utworzenie rządowego Funduszu Ochrony Zabytków Przemysłowych, ale dotąd taki nie powstał. Obecnie takie zabytki przegrywają bowiem z kościołami i pałacami.

- Trzeba się upominać o swoje. Poziom świadomości społecznej dotyczącej zabytków przemysłowych bardzo się podniósł, jednak w ślad za tym nie idą pieniądze, które powinny pójść. Państwo powinno dbać o zrównoważony rozwój. Ściana wschodnia została mocno dofinansowana przez ostanie kilkadziesiąt lat i czas odwrócić ten strumień pieniędzy – zaznaczył Mercik.

Pomysł dla Elektrociepłowni Szombierki to siedziba GZM lub instytucji wojewódzkich, a co z Szybem Krystyna? W obu przypadkach – zdaniem Mercika – najważniejsze jest, żeby był „solidnie zdefiniowany właściciel”. Szyb Krystyna – jak dodał - to jest architektoniczny symbol i niekoniecznie musi od razu otrzymać jakąś funkcję. Przywołał przykład Szybu Prezydent w Chorzowie, który przez pewien czas był „taką architektoniczną rzeźbą”, a dopiero później dodane zostały schody i stał się również obiektem funkcjonalnym, czyli wieżą widokową.

Szyb Krystyna w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Co dalej z Szybem Krystyna w Bytomiu? "Utrzymanie tych obiektów to nie tylko interes bytomski"

Autor: Redakcja Bytomski

15/02/2023

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

Nowy właściciel EC Szombierki nie zdąży zabezpieczyć dachów przed zimą

Autor: Patryk Osadnik

24/11/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon