Heklowane ławki pojawiły się w Miechowicach. Rękodzieła powstają pod gołym niebem przy pałacu

Od początku roku w miechowickim pałacu co środę organizowane są warsztaty z szydełkowania. Uczestniczki podczas zajęć heklują rękodzieła. Do tej poty powstały tzw. "okrycia" na ławki i mandale, a to wszystko pod przewodnictwem bytomianki - Elżbiety Salomon-Cygan.

Kolorowe "hekloławki" ozdabiając Park w Miechowicach

Przy Pałacu w Miechowicach uwagę niejednego przechodnia może zwrócić kolorowa ławeczka. Tak zwana "hekloławka" powstała z rąk uczestniczek warsztatów szydełkowania. Zajęcia, gdy tylko pozwoli na to pogoda, prowadzone są w tamtejszym parku pod platanem na leżakach. Warsztaty prowadzone są przez Elżbietę Salamon - Cygan w każdą środę o 17:30.

- Pałac był obecny w moim życiu zawsze i zawsze mnie ujmował - nawet jako ruina, którą widziałam codziennie odprowadzając dzieci do sąsiadującej z nią szkoły. Kiedy powróciło do niego życie, z tak ciekawymi ludźmi i różnorodną ofertą, to miejsce stało się dla mnie ważne. Po jednych z warsztatów kaletniczych Justyna Liszkowska zaproponowała, żebym poprowadziła swoje zajęcia. Nie wahałam się - podkreśla bytomianka.

W trakcie zajęć uczestniczki w każdym wieku - córki, matki, babcie szydełkują różne formy rękodzieł - mandale, pokrycia ławeczek, koce, czapki, szaliki. Co tylko dusza zapragnie. - Na zaproszenie pani Senator Haliny Biedy będziemy brać udział w projekcie ozdobienia jednej ze śródmiejskich ulic. Chodzi o ulicę Gliwicką, nad której częścią zrobimy sufit z kolorowych mandali robionych na szydełku - mówi Elżbieta Salamon - Cygan.

Terapeutyczna moc szydełkowania

Szydełkowanie to nie tylko zajęcia manualne, to także warsztaty pracy nad sobą w towarzystwie kobiet o podobnych zainteresowaniach. Terapeutyczną moc szydełka podkreśla pani Anna, która walczy z choroba onkologiczną. - Dla mnie szydełko, to nie tylko manualna terapia, żeby usprawnić osłabione ręce, ale możliwość oderwania myśli od tego, co stresuje. Choroba to czekanie na swoją kolej w szpitalu, na wlew chemii czy wizytę, wyniki badań. Dzięki szydełku można się oderwać i skupić na czymś konkretnym - zaznacza Anna Lisy.

Elżbieta Salamon - Cygan nawiązała współpracę z Fundacją Oko w Oko z Rakiem i stała się koordynatorką akcji szydełkowania Mam Haka na Raka. Wraz z innymi uczestniczkami, odwiedza Oddział Onkologii Klinicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 i zaprasza do wspólnego heklowania.

Zameczek myśliwsko randkowy w Bytomiu Miechowicach

Może Cię zainteresować:

W miechowickim lesie Wincklerom marzył się pałacyk na randki

Autor: Marcin Zasada

04/06/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon