Goście z Recklinghausen odwiedzili Bytom. Podobna historia, wiele lat współpracy

Bytom odwiedzili nauczyciele z Recklinghausen, zaprzyjaźnionego miasta w Zagłębiu Ruhry, z którym od wielu lat realizowane są wspólne projekty kulturalne i unijne. W trakcie wizyty goście zwiedzili m.in. willę Georga Brüninga, najsłynniejszego nadburmistrza Bytomia.

Nauczyciele z Recklinghausen odwiedzili Bytom

We wtorek, 15 października, Bytom odwiedziła 36-osobowa grupa byłych i obecnych nauczycieli pracujących w szkole Theodor Heuss Gymnasium w Recklinghausen, będących członkami Związku Chrześcijańsko - Żydowskiego.

Podczas wizyty goście zwiedzali Bytom, w tym m.in. willę Georga Brüninga, cmentarz żydowski, a także Urząd Miejski, gdzie spotkali się z prezydentem Mariuszem Wołoszem. Theodor Heuss Gymnasium od lat współpracuje z Państwową Szkołą Budownictwa w Bytomiu. Uczniowie ze szkół z Recklinghausen biorą udział w praktykach w bytomskich instytucjach.

Gości z Niemiec przywitał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz; fot. Grzegorz Goik
Gości z Niemiec przywitał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz; fot. Grzegorz Goik

Podobna historia, wiele lat współpracy

Bytom i Recklinghausen łączy bardzo podobna postindustrialna historia.

- Wieloletnie kontakty pomiędzy społecznościami lokalnymi Bytomia i
Recklinghausen sięgają nawet okresu międzywojennego i związane są z silnym rozwojem regionów przemysłu węglowego Ruhry i Śląska - przypomina zespół prasowy bytomskiego magistratu.

Umowę partnerską pomiędzy Bytomiem i Recklinghausen podpisano 15 grudnia 2000 roku w Bytomiu, a następnie 13 marca 2001 roku w Recklinghausen. Umowa zakłada współpracę pomiędzy miastami w dziedzinach: zarządzanie komunalne, ochrona środowiska i ekologia, kultura i oświata, rozwój gospodarczy i strukturalny, zagadnienia socjalne. Współpraca miast umożliwia mieszkańcom nawiązywanie kontaktów na różnych płaszczyznach życia społecznego.

Wspólne projekty kulturalne i unijne

Przez ponad dwadzieścia lat współpracy realizowano projekty kulturalne, w tym m.in.: wystawy artystów z Recklinghausen w Miejskiej Bibliotece Publicznej czy Biurze Promocji Bytomia, Instytut Die Brücke organizował praktyki uczniów szkół z Recklinghausen w bytomskich instytucjach kultury, a uczniowie brali udział w takich wydarzeniach jak: Dni Bytomia, Europejska Majówka czy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Z kolei bytomianie uczestniczyli w kilku edycjach Bytomskich Spotkań Heimat Treffen w Recklinghausen, które regularnie odbywają się w tym mieście.

Na polu edukacji dochodziło nie tylko do wymiany dzieci i młodzieży szkolnej między szkołami obu miast, ale również wspólnie realizowano projekty unijne jak np.: „Poznajemy systemy parlamentarne Niemiec i Polski”, „Unia Europejska, jako projekt pokoju - oczywistość albo wyzwanie” - w ramach programu Europa dla obywateli - Partnerstwo Miast, którego liderem jest Die Brücke, Obchody Europejskiej Majówki w Bytomiu i Warszawie oraz „Bytomskie Spotkania Europejskie”.

Teresa ebis nagrodzona dyplomem marszalka wojewodztwa

Może Cię zainteresować:

Teresa Ebis nagrodzona za zasługi dla rozwoju turystyki. Na blogu Bies Bytomski pokazuje za co kocha Bytom

Autor: Redakcja Bytomski

26/09/2024

Lato z polonezem wspolny wystep mlodziezy z berlina i bytomia 2

Może Cię zainteresować:

Wspólny występ młodych tancerzy z Bytomia i Berlina w Parku Kachla. Młodzież polonijna z Niemiec odwiedziła Górny Śląsk

Autor: Szymon Karpe

23/09/2024

Polsko niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Może Cię zainteresować:

Gdy przejażdżka tramwajem oznaczała dwie kontrole graniczne. Gdzie w Bytomiu była Polska, a gdzie Niemcy?

Autor: Redakcja Bytomski

29/05/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon