Ziemia gorlicka - co w sobie skrywa?
Prócz przyrodniczych i architektonicznych skarbów, kryje również „czarne złoto” – ropę naftową. W XIX w. krajobraz beskidzkich lasów przecięły setki wież wiertniczych, a Gorlice stały się kolebką przemysłu naftowego. To tutaj zamieszkał Ignacy Łukasiewicz, światowej sławy pionier nafciarstwa, farmaceuta i odkrywca, wynalazca pierwszej na świecie lampy naftowej, która w 1854 r., rozświetliła skrzyżowanie ruchliwych traktów handlowych w Gorlicach. Pamiątką tego historycznego dnia jest kapliczka Jezusa Frasobliwego w dzielnicy Zawodzie, zlokalizowana dokładnie w miejscu, gdzie miało miejsce to przełomowe wydarzenie. W gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK obejrzeć można bogatą wystawę pamiątek po Ignacym Łukasiewiczu. W podróż po historii przemysłu naftowego zabierze nas wizyta w Skansenie Naftowym MAGDALENA, gdzie obejrzeć można autentyczną wieżę wiertniczą, zrekonstruowane „kopanki” ropy, maszyny i urządzenia do przeróbki i destylacji oraz wiele pamiątek po pionierach nafciarstwa.
Dynamiczny rozwój miasta przerwała I wojna światowa
2 maja 1915 roku rozpoczęła się wielka ofensywa wojsk państw centralnych przeciwko armii rosyjskiej. Bitwa pod Gorlicami uznana została za jedną z największych na froncie wschodnim. Przypominają o niej liczne, przepiękne w swej architekturze cmentarze wojenne, w tym nekropolia Nr 91, gdzie „na wiecznej warcie” spoczęło ponad 900 żołnierzy armii austro-węgierskiej, pruskiej i rosyjskiej. W gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK obejrzeć można bogatą ekspozycję pamiątek, w tym elementy uzbrojenia i umundurowania oraz interaktywną makietę i gabinet figur woskowych, a w Izbie Pamięci – prowadzonej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” – przedmioty nawiązujące do historii I wojny światowej, ale też dużą kolekcję przedmiotów z II wojny światowej.
Co warto zobaczyć?
Gorlice to także atrakcyjna baza wypadowa na turystyczne szlaki Beskidu Niskiego i zabytkowych kościołów i cerkwi wpisanych na listę UNESCO, których w niedalekiej odległości od miasta jest aż 5. Na chętnych czekają trasy biegowe, piesze i rowerowe, czy wyciągi narciarskie. Wyjątkowym miejscami na mapie gorlickiego są też uzdrowiska – Wysowa-Zdrój, z pięknym parkiem zdrojowym, gdzie w głębi ziemi kryją się źródła wyjątkowej, mineralnej wody oraz Wapienne. Amatorzy aktywnego odpoczynku i miłośnicy zwierząt mogą podziwiać beskidzkie widoki z wierzchu konia huculskiego, korzystając z atrakcji oferowanych przez pobliską Stadninę Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie. Niezapomniane wrażenia zapewnia sztuczny zbiornik wodny w Klimkówce, gdzie beskidzkie wzgórza odbijają się w tafli wody, a w letnich miesiącach, amatorzy wodnych rozrywek skorzystać mogą z wielu rodzinnych atrakcji.
Gorlice - niepisana stolica Beskidu Niskiego
Beskid Niski ze swoją stolicą – Gorlicami, jest ostoją dla tych, którym czas płynie zbyt szybko, szukających wytchnienia na łonie natury, miłośników historii i sztuki, amatorów obcowania z nienaruszoną przyrodą. Jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie szukający spokoju odnajdą wytchnienie wśród dzikich beskidzkich szlaków, w cieniu drewnianych kościółków, kiwonów i przydrożnych kapliczek.