"Bytomianie" to inicjatywa, której celem jest zwiększanie świadomości obywatelskiej. Grupa za pomocą serwisu Facebook publikuje wypowiedzi lokalnych polityków z każdej opcji oraz nagłaśnia sprawy istotne dla mieszkańców miasta. Jej założyciele zbierają także fundusze dla dzieci z biednych rodzin i promują bytomskie zabytki sprzedając kolorowankę "Mali Bytomianie" narysowaną przez Krzysztofa Boruszewskiego.
Od kilku tygodniu "Bytomianie" prowadzą akcję "Rozlicz radnego". Zasady są proste: Dziennik Zachodni przedstawia nazwisko radnego przepytywanego w najbliższym czasie, a internauci w określonym terminie przedstawiają propozycje pytań. Następnie są wybierane te poruszające najważniejsze tematy. Radni nie są zaskakiwani pytaniami - mają stosunkowo długi czas na odpowiedź, dzięki czemu mogą ją na spokojnie przygotować. W założeniu wypowiedzi rajców powinny być dzięki temu jak najbardziej merytoryczne.
Dotąd przed mieszkańcami rozliczyli się: wiceprzewodniczący Andrzej Kostek, Jerzy Rogowski i Andrzej Wężyk oraz radni Halina Bieda, Piotr Bula i Krzysztof Gajowiak. W tym gronie miał znaleźć się też Michał Glatte z Prawa i Sprawiedliwości, lecz odmówił udziału w akcji. - Na rozliczenie przez moich wyborców poczekam do przyszłego roku - oznajmił redakcji Dziennika Zachodniego.
Uznaliśmy to wytłumaczenie za dziwne, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość było jedną z organizacji popierających referendum, więc radni tej partii teoretycznie nie powinni unikać tego typu akcji. Z tego względu postanowiliśmy bliżej przedstawić sylwetkę Michała Glatte.
Jest radcą w Poczcie Polskiej oraz członkiem zarządu okręgu nr 29 PiS. Do 2008 roku pracował w biurze poselskim Wojciecha Szaramy. W bytomskiej Radzie Miejskiej jest obecny zaledwie od połowy kadencji, kiedy nastąpiła zmiana władzy w mieście. Pomimo krótkiego stażu na funkcji radnego, zasiada w aż trzech komisjach: Finansów, Rozwoju i Promocji Miasta, Komunalnej i Spraw Lokalowych oraz Prawa i Porządku Publicznego.
Z protokołów posiedzeń komisji wynika, iż rzadko się udziela - jego nazwisko występuje w nich sporadycznie, natomiast w komisji Finansów, Rozwoju i Promocji miasta od początku kadencji nie złożył żadnego wniosku. Mimo to, został zgłoszony przez partyjnego kolegę do społecznej Komisji Mieszkaniowej. Większą aktywnością wykazuje się za to w komisji Prawa i Porządku Publicznego, do czego zobowiązuje go funkcja wiceprzewodniczącego. Według oświadczenia majątkowego za 2012 rok, za pracę w Radzie Miejskiej od września do grudnia otrzymał 5827,50 zł diety.
Radny Glatte dyżuruje w biurze klubu PiS przy placu Kościuszki 9/46 w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godzinach od 17:00 do 18:00. Tam można osobiście zadać pytania, na które nie odpowiedział w ramach akcji Dziennika Zachodniego i "Bytomian".