Fotowoltaika z pompą ciepła – najważniejsze korzyści

Podczas planowania inwestycji w odnawialne źródła energii warto rozważyć jednoczesny zakup pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej. Takie połączenie niesie ze sobą wiele zalet dla gospodarstwa domowego.

Underfloor heating heating climat control thermos 2023 11 27 05 11 58 utc

Oszczędności na rachunkach

Przede wszystkim pompa ciepła z fotowoltaiką pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz zużycie energii elektrycznej. Pompa ciepła nie potrzebuje żadnego paliwa do sprawnego działania, ponieważ wystarczy jej prąd. Eliminuje to potrzebę zakupu opału i przygotowywania miejsca na jego przechowywanie. Dodatkowo, jeśli zainwestujesz w panele słoneczne, możesz samodzielnie wyprodukować energię potrzebną do ogrzewania domu i wody. Dzięki temu zwiększasz swoją niezależność energetyczną i lepiej wykorzystujesz możliwości nowego systemu rozliczeń dla prosumentów.

Rozwiązanie to sprawdzi się, jeśli planujesz modernizację swojego ogrzewania czy też inwestycję w fotowoltaikę w systemie on-grid. Nawet jeśli w zimie panele słoneczne nie wyprodukują wystarczającej ilości energii, pompa ciepła będzie mogła działać, korzystając z prądu z sieci.


Większa niezależność ekonomiczna i energetyczna

Fotowoltaika i pompa ciepła to świetny sposób na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców paliwa oraz prądu. Dzięki takiemu rozwiązaniu eliminujesz potrzebę regularnego zaopatrywania się w opał do ogrzewania wody i domu, ponieważ energia elektryczna jest wytwarzana na miejscu. Ponadto, jeżeli zaopatrzysz się w inwerter hybrydowy oraz magazyn energii, zyskasz także zabezpieczenie na wypadek awarii sieci energetycznej. Nie tylko zapewnisz sobie stałe ogrzewanie, ale również prąd do zasilania istotnych urządzeń w gospodarstwie takich jak lodówka, zamrażarka czy kuchenka elektryczna.

Dodatkowe systemy dla domu

Oprócz wyżej opisanych korzyści inwestycja w pompę ciepła z fotowoltaiką pozwala na zakup dodatkowych urządzeń. W lecie, gdy produkcja prądu jest największa i nie zużywasz jej do ogrzewania domu, możesz przeznaczyć ją na działanie klimatyzacji. Jeśli wcześniej ceny prądu były przeszkodą w zakupie tego systemu, instalacja paneli fotowoltaicznych może otworzyć nowe możliwości. Jeśli nie potrzebujesz klimatyzacji, warto rozważyć inne opcje, takie jak oczyszczacze powietrza, zwłaszcza jeżeli jesteś alergikiem lub masz taką osobę w rodzinie.

W jednym i drugim przypadku prąd niezbędny do działania urządzeń wyprodukujesz samodzielnie, więc twoje rachunki nie wzrosną.

Jak zadbać o efektywność?

Zakup fotowoltaiki i pompy ciepła to spora inwestycja, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować, aby zmaksymalizować efektywność systemu. Najpierw sprawdź termoizolacyjność budynku – im lepsza izolacja, tym bardziej wydajne będzie ogrzewanie. Niestety, pompy ciepła nie sprawdzają się w starszych budynkach bez odpowiedniej izolacji. Straty ciepła są tam zbyt duże, aby pompa ciepła, nawet w połączeniu z fotowoltaiką, mogła zapewnić komfort cieplny.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na efektywność, jest typ instalacji grzewczej. Pompa ciepła najlepiej współpracuje w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym – podłogowym lub ściennym. Działa wówczas na niższych temperaturach wody niż w przypadku klasycznych grzejników, a co za tym idzie, zużywa mniej energii elektrycznej. To przekłada się na jej wydajność i opłacalność.

Duże znaczenie ma również temperatura, jaką będziesz utrzymywać w pomieszczeniach. Zweryfikuj, gdzie wystarczy utrzymać temperaturę minimalną. Do takich pomieszczeń zalicza się np. spiżarnia, wiatrołap czy garaż, jeżeli ma być ogrzewany. Rozważ także obniżenie temperatury w pokojach i kuchni, gdyż nawet jeden stopień mniej wpłynie na zwiększenie oszczędności.

Wiesz już, że połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką niesie ze sobą wiele korzyści. Sprawdź więc, czy możesz taki system zakupić dla Twojego domu i ciesz się odnawialną energią.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon