Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Miasto przyjazne mieszkańcom, czyli jakie??

Miasto przyjazne mieszkańcom, czyli jakie?? 2018/06/10 22:07 #179380

W myśleniu na temat miasta, także w Bytomiu, pokutuje podejście, że albo trzeba przyjść na gotowe, albo wykłócić się o swoje. Dopiero od niedawna uczymy się wspólnej odpowiedzialności władz, mieszkańców, firm, instytucji i organizacji pozarządowych za teren, na którym razem żyjemy.
Może więc ma być to miasto nie tyle obywatelom przyjazne, ile przez nich współtworzone?

W Bytomiu należy się skupić na zaoferowaniu obywatelom realnych szans samorealizacji w ramach organizmu miejskiego. Stworzyć warunki dla ludzkich działań. Obserwujemy eksplozję nowych ruchów społecznych, mamy inicjatywy uchwałodawcze mieszkańców, dochodzi do wielu aktów spontanicznej samoorganizacji społecznej. Na pewno nie są potrzebne nowe instytucje i przepisy, tylko przestrzeń do wypełnienia, wolna od sztywnych uregulowań. Istotniejsze, by połączyć możliwości miasta z oczekiwaniami jego obywateli…

Kluczem do sukcesu i uwspólniania troski o miasto byłoby jak najszybsze zlikwidowanie aktualnego rozziewu pomiędzy urzędnikiem a mieszkańcem. Niektóre samorządy i ludzie już zaczynają to rozumieć – prowadzony jest dialog, formułowane są potrzeby, dyskutowane kierunki działań, rozwiązywane problemy. Niestety nie w Bytomiu.

Mieszkańcom zależy przede wszystkim na tym, by Bytom rozwijał się dla nich. Na dalszym planie są przedsiębiorcy czy inwestorzy. Bytomianie wolą, by ich miasto było takim slow city, czyli miejscem, które jest przede wszystkim dobre do mieszkania. Obywatele dają czytelny sygnał, że politycy powinni dbać przede wszystkim o sprawy drobne, ułatwiające życie bytomianom…

Każdy z Państwa, może podzielić swoimi uwagami, wnioskami, w jaki sposób zamienić Bytom w miasto przyjazne mieszkańcom, już w najbliższą środę, 13 czerwca o godzinie 18.00 w auli Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zapraszam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.