Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Dwadzieścia kilka miast czeka na niewykorzystane środki na rewitalizację Bytomia

Dwadzieścia kilka miast czeka na niewykorzystane środki na rewitalizację Bytomia 2017/11/23 20:36 #175355

W Radiu Piekary Marcin Zasada odbył rozmowę z Marszałkiem Województwa Śląskiego Wojciechem Saługą. Podjął także temat Bytomia, zwłaszcza zagrożeń dotyczących niewykorzystania środków z Obszaru Strategicznej Interwencji. Informacje są przerażające! Poniżej część tej rozmowy…

Na koniec dyżurne pytanie o Bytom i jego program rewitalizacji, bo wciąż ten temat owocuje niepokojem i w Bytomiu i poza nim. Jak wygląda stan dzisiejszy tego zagadnienia?

Jako marszałek województwa jestem bardzo niezadowolony z tego jak prowadzone są prace w Bytomiu i jak napływają poszczególne projekty na ogłaszane konkursy.
Najpierw 8 miesięcy opóźnienia ze startem, potem prośby przesuwania konkursów dalej.
Patrząc na Łódź, Bytom nie wykorzystał tego czasu, nie chce powiedzieć że zmarnował.
Dużo chaosu i kompletny brak zainteresowania ze strony miasta.

Najgorsze jest to że ich (projektów) nie ma, była wręcz akwizycja po organizacjach działających w Bytomiu, żeby takie projekty się złożyły.
Są to działania chaotyczne, niekompleksowe, nie rozwiązujące całość problemów. Jest brak aktywności społecznej (…) Powinno się objąć programem rewitalizacji wszystko na raz, jak w Łodzi.

Bytom, słyszymy to, ma problemy finansowe. Jeżeli przekłada się wypłaty pracowników o miesiąc, to znaczy że brakuje środków w budżecie, pytanie czy Bytom będzie miał na wkład własny?
Dwadzieścia kilka miast czeka na pieniądze z Bytomia…
Dzisiaj wygląda to, no powiedział bym średnio!

Czy referendum może zmienić tą sytuację?
Na pewno za przygotowanie programu odpowiada prezydent Bartyla, jest to jeden z powodów żeby mieszkańcy się zastanowili czy wykonuje tą funkcje dobrze…


www.radiopiekary.pl/2017/11/23/na-zywo-r...nia-wojciech-saluga/

Zapraszam do wysłuchania, zwłaszcza od dwunastej minuty…

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dwadzieścia kilka miast czeka na niewykorzystane środki na rewitalizację Bytomia 2017/11/23 21:42 #175358

Tak się składa, że uczestniczyłem w dwóch spotkaniach dotyczących planów rewitalizacji ulicy Kwietniewskiego oraz planów wobec całego okolicznego kwartału.
Konkluzje ze spotkań były takie, że błędy popełniały wszystkie poprzednie ekipy i że należy jak najszybciej podjąć działania. Zmartwiła mnie bardzo nieobecność radnych. Nie było ani jednego.

Pytanie jak wielkie jest zadłużenie miasta bo w tej chwili nikt tego nie wie. Poza Bartylą i jego skarbnikiem.
Pytanie drugie czy komisarz, który de facto ma ustawowo nakazane dyscyplinowanie finansów publicznych (tudzież brak jakichkolwiek inwestycji) nie opóźni rewitalizacji o kolejny rok? I czy w związku z tym można pieniądze z OSI rozliczyć po 2020 roku?
Kolejna kwestia to pozwolenia na odpady. Wydawane są od czasów prezydenta Wójcika przynajmniej w dzielnicy Bobrek - mieszkańcy donosili o os. Ziętka (niepotwierdzone) i innych terenach. Czy da się te pozwolenia ot tak cofnąć? Jakie będą tego konsekwencje?

Przede wszystkim na kogo spadną koszty rekultywacji? (to akurat pytanie retoryczne bo przykład Niepołomic i Wadowic pokazał, ze to Bytom zapłaci).

Wracając do spotkań zmartwił mnie osobiście jeden z Bytomskich przedsiębiorców - właściciel budynku poczty. Z jednej strony mając rację, że hasioki to nie tylko problem Bytomia, ale także Rudy Śląskiej (podobne firmy, podobna skala), Świętochłowic, Zabrza i innych gmin mających pogórnicze hałdy. Mleko rozlało się natomiast w Bytomiu bo to tu za plecami centrum handlowego na miejskim gruncie pozwolono na coś takiego.

Z drugiej jednak strony siał defetyzm twierdząc, że zmiana władzy niczego nie zmieni - nie spróbujemy to się nie dowiemy.
Bierną postawę zaczęło przyjmować kilku zebranych na spotkaniach mieszkańców.

Na koniec: Uważam, że pieniądze z OSI stanowią 1/10 problemu Bytomia. Większość problemów skupia się wokół społeczeństwa - zamknięcie się na zmiany co wprost prowadzi do obecnej polityki czynszowej - remontujesz, Twoja strata. Do braku polityki informacyjnej UM - co za tym idzie braku nowych przedsiębiorców. Tak jak Agora i tranzyt przez Bytom wyssała resztki życia z ulic wokół tak resztę załatwia polityka czynszowa, polityka informacyjna i same społeczeństwo i margines zamieszkujący centrum miasta. Bez przywrócenia tkanki społecznej, poczucia bezpieczeństwa i realnych działań na rzecz wyprowadzenia tranzytu wysysającego życie z miasta nie ma szans na udaną rewitalizację nawet wydając 1 mld złotych i więcej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dwadzieścia kilka miast czeka na niewykorzystane środki na rewitalizację Bytomia 2017/11/24 13:40 #175367

Piotrze, a czy możesz mi znaleźć informację, że marszałek wyznaczył Bytomiowi konkretną datę na przygotowanie programu? Bo nigdzie nie mogę tego znaleźć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dwadzieścia kilka miast czeka na niewykorzystane środki na rewitalizację Bytomia 2017/11/28 08:24 #175458

Spróbuję sprawdzić, ale może to być trudne...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.