Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Jak dla mnie to punktowa katastrofa środowiskowa

Jak dla mnie to punktowa katastrofa środowiskowa 2017/10/21 12:26 #174622

Nie ma dnia, abym nie natknął się w internecie na informacje o straszliwym smrodzie, który rozchodzi z terenów położonych przy ulicy Magdaleny, nieopodal M1. Parę krótkich cytatów z ostatnich dni:
- Wieczorami smród tak sie nasila ze aż głowa boli
- Wczoraj wydzielał się tam okropny fetor. Śmierdzi tam już od dawna, ale tak jak wczoraj to nigdy nie czułam takiego smrodu aż piekło w gardle a wychodziliśmy tylko z samochodu do M1.
- Może pan prezydent niech sobie tam pojedzie zwłaszcza tak nad ranem i posiedzi w tym jak twierdzi zapachu gruzu. Jest taki smród że wytrzymać nie idzie.
A prezydent Bartyla i jego służby upierały się, że tam umieszczono tylko gruz.

Jaki to gruz dowiadujemy się z pisma Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska z Katowic, która informuje: "analiza odpadów wykazała we wszystkich próbach znaczną zawartość cynku, ołowiu i kadmu oraz fenolu, a także arsen, bar, naftatlen, węglowodory lekkie. Zidentyfikowano wysokie stężenie siarczanów, fosforu ogólnego oraz niklu!!! Wskazuje się na możliwość WYPŁUKANIA SIĘ ZANIECZYSZCZEŃ DO PODŁOŻA"!!!

Najdramatyczniejsza informacja przed nami: "Biorąc pod uwagę kryteria dotyczące oceny powierzchni ziemi zawarte w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi, stwierdzone zanieczyszczenia należą do substancji stwarzających ryzyko szczególnie istotne dla ochrony powierzchni ziemi".

Wystąpienie kończy się stwierdzeniem: "Oczekujemy od prezydenta podjęcia pilnych działań i usunięcia szkodliwych substancji"!

Jak dla mnie trwa to wszystko kosmicznie długo, Od programu w TVN Uwaga mijają cztery miesiące, a przecież o procederze wywożenia na teren przy ulicy Magdaleny mówiło się od bardzo długiego czasu…

Co najmniej dziwne były więc sformułowania zawarte w artykule Gazety Wyborczej z 22 września 2017 roku: "Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zbadali próby odpadów z nielegalnego składowiska w Bytomiu. Pod koniec lipca dziennikarze ujawnili, że na jeden z terenów poprzemysłowych są nielegalnie zwożone odpady. Na szczęście, jak się okazuje, nie są one niebezpieczne dla zdrowia okolicznych mieszkańców. Nie oznacza to jednak, że problem znika. Bo odpady z tego miejsca trzeba usunąć". Czy to nie była czasem próba wprowadzenia nas w błąd celem uspokojenia nastrojów? Ale przecież nie chodzi tu o nastroje, ale o nasze zdrowie!!!
katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22...by-ekologicznej.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak dla mnie to punktowa katastrofa środowiskowa 2017/10/21 12:36 #174623

Zamiast wąchać "straszliwy smród" w internecie może autor wpisu uderzyłby się w pierś i przyznał MEA CULPA?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak dla mnie to punktowa katastrofa środowiskowa 2017/10/22 13:11 #174633

Teren przy Magdaleny leży dalej od zabudowań niż teren działania firm Hilkim, Eko-prod i innych pseudo spółek na Pasteura w Bytomiu-Bobrku.
Ale Bobrek to przecież tylko patologia i najlepiej się nią w ogóle nie interesować. Pogląd podzielany od czasów prezydenta Wójcika kiedy zaczął tam na potęgę ładować socjale.
Degrengolada terenu przy ul. Pasteura trwa co najmniej od roku 2006 jak nie dłużej. A syf tam zgromadzony był i jest gorszy niż to co kopciło na hałdzie.

Wczoraj podczas przejazdu specjalnego pociągiem KŚ "potencjał regionu" przejeżdżając przez rejon dzielnicy Rudy Śląskiej - Kochłowice zauważyłem podobne śmietnisko jak w dzielnicy Bobrek.
To nie jest tylko problem Bytomia i Rudy Śląskiej - to problem także Gliwic, podejrzewam też Katowice (okolice dzielnicy Wełnowiec), Zabrza i Świętochłowic. Jednak tylko w Bytomiu zostało to nagłośnione.

Nie mam zamiaru bronić skończonego "el-presidente" bo mógł mieć chociaż resztki honoru i nie dokładać Magdalenki, Jopka czy Miejskiego Wysypiska śmieci do pieca.
Jednak pragnę zauważyć, że Bytom powinien być tylko kroplą, która przelała czarę w temacie odpadów. Problem jest w skali całej metropolii i dotyczy większości miast mających ogrom terenów poprzemysłowych.
A skalę zjawiska zwiększyła uchwalona w latach 2011-2012 ustawa śmieciowa, która gminom pozwala wydawać decyzje na zbieranie i przetwarzanie odpadów oraz marszałkowi województwa - firmom, o wątpliwej reputacji, co do których wielokrotnie pojawiały się wątpliwości (Cliff, Hilkim, Eko-prod, Juropol, Stanpol i wlele innych).

Bardzo łatwo zwalić na mieszkańców winę, że są przewrażliwieni pod pewnym względem - nie, nie są pod żadnym względem przewrażliwieni i powinni być traktowani ZAWSZE poważnie przy zgłoszeniu firm, które coś usypują.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak dla mnie to punktowa katastrofa środowiskowa 2017/10/22 16:13 #174637

Bardzo poważnie traktuję Bobrek, a zwłaszcza mieszkańców Bobrka. Zatrzymałem automatyczne zasiedlanie dzielnicy mieszkańcami z problemami, rozpoczęliśmy pracę nad kompleksowym (patrz długofalowym) programem zmiany dzielnicy. Zgoda, problemy bywały już wcześniej, ale to wcześniej to około 20 lat, od czasu likwidacji Huty Bobrek. Ten fakt zaczęła przyjęła nawet obecnie rządząca opcja. Zresztą każdy teren z mapy hasioków tzreba potraktować odrębnie, od badań, po program sanacji nie tylko terenu, ale i zagrożeń które dotykają lub mogą dotknąć mieszkańców.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak dla mnie to punktowa katastrofa środowiskowa 2017/10/22 23:28 #174642

A mnie się wydaje że to nie tylko problem Bytomia i ościennych miast, ale też problem krajowy, kontynentalny, światowy, a schemat jest zawsze ten sam odpady wędrują od "lepiej rozwiniętych-usytowanych do mniej rozwonietych-biedniejszych. Czy jest to Bytom, jakaś inna dziura na Ukrainie, Bułgarii, czy też Afryka. Prawda jest niestety brutalna, lepiej usytuowane ośrodki choćby nawet chciały nie są w stanie w pełni przetworzyc i zagospodarować wytworzonych przez siebie odpadów. Więc siłą rzeczy muszą się ich gdzieś pozbyć, a gdzie no tam gdzie jest bieda, gdzie ludzie mają ważniejsze problemy niż śmieci. Prawo mamy takie jakie mamy i możemy zaklinać rzeczywistość, twierdząc że prezydent, marszałek, czy zwykły urzędnik mogą cokolwiek, przepisy swoje, a życie swoje. Ten biznes jak i każdy inny rządzi się innymi
prawami niż nam się wydaje . Jak Firma "x" is a dostarczy odpowiednie dokumenty to nie można jej zabronić, działalności. Jak działa nielegalnie to trzeba tej firmie to udowodnić a to z kolei kosztuje i czas i pieniądze czego ośrodki biedniejsze nie mają. A nawet jak udowodnią to mija tyle czasu że nieuczciwy przedsiębiorca zdąży zarobić krocie, a po firmie zostawoc tylko ślad na papierze.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak dla mnie to punktowa katastrofa środowiskowa 2017/10/23 08:32 #174643

Piotr Koj napisał: Zatrzymałem automatyczne zasiedlanie dzielnicy mieszkańcami z problemami,


..i wpadłem na "genialny" pomysł lokowania "mieszkańców z problemami" w kojtenerach na Składowej, w sumie w niedalekiej okolicy. Efekty tego złotego pomysłu można poobserwować na miejscu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak dla mnie to punktowa katastrofa środowiskowa 2017/10/26 21:08 #174710

No dobrze, a jak nazwać cały teren zaczynający się zaledwie 250m od plejady przy linii kolejowej ciągnący się przez ul. Pasteura, św. Elżebiety, Czackiego, Kol. Azotów po obu stronach linii do Gliwic? Ten teren od wielu lat się nie zmienia na lepsze - a ciągle tylko na gorsze... W normalnym mieście to byłoby SSE, ale nie w Bytomiu. tu wszystko musi być na opak.

Polecam spojrzeć na zdjęcia satelitarne google'a. Nie ma takiego drugiego miejsca z takim armagedonem jak to.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak dla mnie to punktowa katastrofa środowiskowa 2017/10/26 22:00 #174714

Po lewej masz teren po hucie Bobrek, po # Barbara no i na końcu resztki hołdy.Po prawej masz była karbidownie,# Zbigniew i hołde.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak dla mnie to punktowa katastrofa środowiskowa 2017/10/27 22:55 #174731

Panie ex Prezydencie, niech Pan zaprzestanie tej krypto kampanii wyborczej. Każdy pamięta jak wyglądał i jak obecnie wygląda Bobrek. poza paroma nowymi dachami, które zafundował Pinokio w ramach jakiegoś tam projektu - niedokończonego zresztą - niczego nowego w tej dzielnicy nie zrobiono. Bytomianie mają dosyć tego długofalowego fandzolenia nieudaczników.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.