Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: W trybie pilnym KOMISARZA!!!

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/09/28 17:48 #174120

Dr Andżelika Mirska, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się m.in. samorządem terytorialnym: Zarząd komisaryczny jest elementem systemu nadzoru nad samorządem terytorialnym, który sprawują wskazane w Konstytucji RP i ustawach samorządowych organy administracji rządowej. Samorząd terytorialny jest samodzielny w wykonywaniu zadań publicznych, ale nie może naruszać prawa. Gwarantowana w konstytucji samodzielność podlega ochronie prawnej, należy ją szanować i nie ingerować w działalność samorządu, jednocześnie jednak należy czuwać nad tym, by nie łamał prawa. Na bieżąco powinien reagować wojewoda, który może stwierdzać nieważność aktów samorządu (np. uchwał Rady Warszawy), które rażąco naruszają prawo. Ale jest też instrument, który przenosi egzekwowanie przepisów nadzoru nad samorządem z poziomu wojewody na poziom centralny. Takim „szeryfem”, który ma ostatnie słowo w poważnych sprawach i decyduje o wprowadzeniu zarządu komisarycznego, jest premier.

Czy w Bytomiu doszło do złamania prawa w latach 2014-2017? TAK
Czy przedłuża się brak skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organ gminy? TAK
Czy w Bytomiu występują: zaniechania, zaniedbania, brak kontroli i staranności, które prowadzą do braku skuteczności w staraniach o „dobro wspólne”? TAK
Czy ta negatywna sytuacja rokuje nadzieję na szybką poprawę? NIE

Wpis ten dedykuje decydentom, którzy od lat przypatrują się i przyzwalają na niszczenie 150 tysięcznego miasta. Argumentów za podjęciem tej decyzji jest tak wiele, że nie ma najmniejszej obawy o to, czy decyzja ta jest prawnie zasadna.

Pytam się więc komu brakuje odwagi, bo argumentów jest aż za dużo…

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/09/28 20:34 #174125

Nad morzem powiało optymizmem, ciekawe co u nas.

"Wójt Rewala usłyszał zarzuty. Ma nakaz powstrzymania się od pracy.
Według naszych informacji wczoraj Robert S. – wójt Rewala został przesłuchany przez szczecińską prokuraturę i usłyszał zarzuty. – Sprawa dotyczy nieprawidłowości w gospodarowanie finansami gminy – mówi prokurator Joanna Sochalska-Biranowska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Zarzuty jakie usłyszał Robert S. dotyczą przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków jako funkcjonariusz publiczny oraz niegospodarności. Zarzuty usłyszał też były skarbnik gminy. Śledztwo ma związek z kłopotami finansowymi Rewala przez które władze gminy zdecydowały się na zaciąganie pożyczki w parabankach.[...]
Obaj podejrzani mają zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny i muszą wpłacić wysokie poręczenia majątkowe. Prokuratura nie ujawnia jakiej wysokości. – Wójt ma też powstrzymać się od wykonywania pracy – dodaje prokurator.

Prokuratura zawiadomiła urząd wojewódzki o problemach wójta Rewala. – Otrzymaliśmy informację z prokuratury, że pan wójt ma nakaz powstrzymania się od wykonywania obowiązków. W związku z tym jego obowiązki przejęła wicewójt – mówi Agnieszka Muchla, rzecznik wojewody zachodniopomorskiego.

Jako środek zapobiegawczy prokurator zakazał mu wykonywania pracy. Dlatego od dziś jego obowiązki przejęła wicewójt Wioletta Brzezińska. Robert S. nie przyznaje się do winy. Wójtowi grozi nawet 10 lat więzienia.
"
za www.kamienskie.info/wojt-rewala-uslyszal...ymania-sie-od-pracy/

a dwa miesiące wcześniej

"W Rewalu będzie zarząd komisaryczny? Wojewoda wystąpił o odwołanie Wójta
Wojewoda zachodniopomorski zwrócił się do premier Beaty Szydło z wnioskiem o odwołanie z zajmowanego stanowiska wójta Rewala Roberta Skraburskiego. Samorządowiec w czerwcu br. usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków jako funkcjonariusz publiczny oraz niegospodarności. Prokurator nakazał wójtowi powstrzymanie się od pracy. Jego obowiązki przejęła była sekretarz gminy Wioletta Brzezińska, którą wójt powołał na stanowisko wicewójta tuż przed zawieszeniem. Do tej pory przez 11 lat w gminie nie było zastępcy.

Śledztwo ma związek z kłopotami finansowymi Rewala przez które władze gminy zdecydowały się na zaciąganie pożyczki w parabankach. Wójt ma zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny. Jako środek zapobiegawczy prokurator zakazał mu wykonywania pracy. Dlatego jego obowiązki przejęła wicewójt Wioletta Brzezińska. Robert S. nie przyznaje się do winy. Wójtowi grozi nawet 10 lat więzienia. Rewal w trakcje kadencji wójta Robeta S. był zadłużony na ponad 150 milionów złotych.

Jeżeli premier odwoła wójta, to musiałaby powołać zarządcę komisarycznego i rozpisać nowe wybory. Zgodnie z ustawą o samorządzie wyborów nie przeprowadza się, jeżeli data wyborów przedterminowych miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji. Wójt odwołał się od decyzji prokuratora do Sądu Rejonowego w Szczecinie, ale terminu sprawy jeszcze nie wyznaczono


za www.kamienskie.info/w-rewalu-bedzie-zarz...l-o-odwolanie-wojta/

I oby tylko na komisarza nie wystawiono któregoś z zastępców.

A co do pytania o odwagę - może premier jeszcze nie wie ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/09/28 23:38 #174128

Gdyby to było takie proste, to wniosek poszedłby już dawno.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/09/29 19:40 #174145

@Szeregowy: Proszę powiedzieć w czym jest problem? Dlaczego mimo negatywnej opinii RIO nie można było przyspieszyć referendum? Wprowadzić zarządu komisarycznego? Jaka przesłanka prawna zabrania takiego rozwiązania?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/10/05 07:06 #174268

Prawna na pewno żadna, ale układy układziki, sznureczeki, teczki, haczyki :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/10/06 08:54 #174306

wprowadzenie zarządu komisarycznego i zawieszenie prezydenta reguluje ustawa o samorządzie powiatowym. Zgodnie z art. 84 ustawy, zarząd komisaryczny można powołać w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy powiatu. Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom powiatu i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji.

negatywna opinia RIO nie niesie za sobą możliwości wprowadzenia komisarza. Na jej podstawie rada miejska może co najwyżej podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum. i to zrobiła.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/10/06 11:32 #174308

No i mamy kolejny hit! Ponad 17 minut kłamstw i obłudy. Może nawet żartów z bytomian? W końcu prezydent bardzo często mówi te swoje dyrdymały z lekkim uśmieszkiem na ustach.
Wiem, że niektóre stwierdzenia padające z ust Bartyli każdy zainteresowany forumowicz już dobrze zna, ale pojawiają się w tym wywiadzie nowe wątki. Ogólnie mówiąc kondycja gospodarcza miasta idzie ostro w górę, ściągane są liczne firmy zarówno małe jak i duże, żadnych wysypisk w mieście nie ma czyli "śmieci to nie problem Damiana Bartyli", nie ma zagrożenia jeżeli chodzi o środki z UE na rewitalizację (tu powalająca "logika" prezydenta na zasadzie "ale bogatsze miasta też biorą kredyty". No cóż skoro są bogatsze to chyba prędzej je będzie stać na spłacenie, ale pan prezydent również tego chyba nie kapuje), wszystkie negatywne przesłanki to sprawka radnych oraz okropnych mediów, które źle życzą Bytomiowi, a ogólnie to cały świat jest dla Damianka NIESPRAWIEDLIWY I KRZYWDZĄCY. Tylko czekać aż mianuje się drugim Georgiem Bruningiem, w końcu w jego mniemaniu zasługi są porównywalne! Tłumaczenie się w sprawie metropolii i wyboru kandydata Bartyli czyli Andrzeja Pilota pominę milczeniem...
Lecz jaki trzeba mieć tupet żeby takie rzeczy opowiadać? Jak bardzo trzeba nie mieć honoru żeby najpierw mówić w wywiadzie "nie boję się oceny mieszkańców w referendum", a następnie rozważać zablokowanie tegoż referendum. Jak bardzo trzeba nie mieć ambicji tłumacząc się wiecznie "ale za poprzedników też tak było"? To widocznie znaczy, że każdy już będzie tak się tłumaczyć i nigdy nie wyjdziemy z dołka pogrążeni w odmętach bylejakości i tumiwisizmu. No bo przecież zawsze był jakiś poprzednik, na którego można zwalić winę. Może warto w tej sytuacji sobie uświadomić, że gdyby Niemcy ponad 100 lat temu mieli takie same ambicje to Bytom dalej byłby zapyziałą wiochą, a nie ówczesną perłą regionu. W tamtych czasach też byli poprzednicy i też można było się tłumaczyć tak jak dziś, ale z jakiegoś powodu tak nie robiono. Lata powojennego marazmu zmieniły mentalność ludzi i dziś niestety wiele pomysłów jest awykonalnych już w głowach społeczeństwa...

Wklejam link i ostrzegam, że wywiad może podnieść ciśnienie!

www.radiopiekary.pl/2017/10/05/rozmowa-dnia-damian-bartyla/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/10/06 11:53 #174309

Referendum i tak nie będzie po co się tak gorączkować Wojewoda jest nasz z PIS tak to zatrzyma w zamrażarce, a 10 miesięcy przed wyborami nie można robić referendum tyle w temacie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/10/06 12:42 #174310

Andrzej, kłamiesz na zamówienie czy tylko tak, z niewiedzy? Wojewoda niczego nie trzyma (bo po prostu nie ma takich możliwości) w "zamrażalce". uchwała bytomskiej rady miejskiej została już dość dawno przez Wojewodę opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Teraz - do 12 października (wymóg ustawowy: 30 dni od chwili wpłynięcia do UW) - trzeba odczekać, aby minął czas, jakie wojewoda ma na uchylenie uchwały, co nie nastąpi. 13 października Komisarz Wyborczy może ogłaszać termin referendum.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/10/06 14:31 #174312

Super co tam 300 Tys zł referendum, które i tak pewnie nie będzie miało wymaganej 30% frekwencji, a radni niezaradni i tak zostaną. Bytom bogate miasto stać nas. Ciekawe ze jak była uchwała za obniżeniem pensji radnym to się z niej wycofano.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/10/06 14:53 #174313

300 tysięcy? Tylko w ostatnim czasie taką kwotą dofinansował PEC jedna z okołopolonijnych fundacji, a ZBM dołożył jej kolejne 100 tysięcy. Skala marnotrawstwa pieniędzy w Bytomiu jest tak duża, że pisanie o 300 tysiącach (kwota zawyzona) w kontekście referendum to zwykła kpina.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/10/06 22:11 #174321

duszek480 napisał: Wklejam link i ostrzegam, że wywiad może podnieść ciśnienie!

www.radiopiekary.pl/2017/10/05/rozmowa-dnia-damian-bartyla/


Żenujące to już jest !.
Szkoda Bytomia :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W trybie pilnym KOMISARZA!!! 2017/10/06 22:45 #174323

Tyle dobrze, że go ten Redaktor zniszczył.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: olowpbFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.