Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Rewitalizacja czy pseudorewitalizacja

Rewitalizacja czy pseudorewitalizacja 2017/05/21 21:56 #172306

Rewitalizacja to temat rzeka, można o niej rozmawiać godzinami. Tak było dzisiaj na V Kongresie Ruchów Miejskich. Miejsce na tą dyskusję wybrano nieprzypadkowo – Dwie Wieże KWK Polska w Świętochłowicach. Jeśli ktoś nie był, polecam. Nie będę zanudzał sprawozdaniem ze spotkania, postanowiłem się jednak podzilić kilkoma refleksjami. Ponieważ nigdy nie ma pewności, czy wszyscy czytający te słowa wiedzą czym jest rewitalizacja, to gwoli przypomnienia jedna z definicji: kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania całościowe (powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze lub przestrzenno-funkcjonalne lub techniczne lub środowiskowe), integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki, skoncentrowane terytorialnie i prowadzone w sposób zaplanowany oraz zintegrowany poprzez programy rewitalizacji.

Jakie zagrożenia zauważono w trakcie dyskusji?

Zacznę z bytomskiego podwórka czyli traktowanie rewitalizacji jako biznesu, okazji do zarobienia przez lokalnych, a zaprzyjaźnionych przedsiębiorców, niemałych pieniędzy. W krańcowym przykładzie, program rewitalizacji układa się pod oczekiwania biznesu wspierającego prezydenta. Pojawiło się również ciekawe sformułowanie glancowanie przestrzeni, czyli robienie wszystkiego. na tak zwany wysoki połysk, nie pozostawiając urokliwych miejsc lub nawet pojedyńczych artefaktów. Będąc przy słowach zwróciliśmy uwagę jak ważne w rewitalizacji jest umiejętność adaptacji do potrzeb lokalnej społeczności, do przyzwyczajeń, itp itd i związana z tym elastyczność. Szereg niebezpieczeństw niosą z sobą urzędnicy i to zarówno Ci bezpośrednio związani z procesem rewitalizacji, jak i Ci którzy winni ten proces wspierać. Dlaczego? Bo zdarza się w tej grupie, brak jest wiedzy, brak kultury współpracy, ale i kultury zarządzania, brak umiejętności pracy projektami i w zespołach zadaniowych, resortowość w podejściu do tematu, brak świadomości, że rewitalizacja jest dla mieszkańców.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rewitalizacja czy pseudorewitalizacja 2017/05/22 08:41 #172314

Pytanie jest w jakiej kondycji jest aktualnie obowiazujace w tej kwestii prawo ? Czy ono pozwala na to aby wszystkie aspekty o ktorych Pan wspomniał zrealizowac tak aby caly proces posluzyl ludziom czy tez jest to poletko do tego zeby zarobili wszyscy ci ktorzy maja zarobic. Troche wiem jak wyglada prawo zamowien publicznych i decydujacy czynnik czyli cena. Czy w kwestiach dotyczacych rewitalizacji jest tak samo ? Czy bedziemy miec do czynienia jak z budowa autostrad gdzie na kazdym mozliwym fragmencie instalowano ekrany dzwiekochlonne a swego czasu mielismy w tej kwestii najbardziej rygorystyczne przepisy w calej Europie. Wiadomo po co, zeby zarobili ci ktorzy te ekrany dostarczali.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rewitalizacja czy pseudorewitalizacja 2017/05/22 23:09 #172326

Niestety prawo nie pomaga, choć w pewnym sensie, w pewnych aspektach można je wykorzystać... Najwięcej zależy od ludzi, ich uczciwości, kompetencji, zaangażowania!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rewitalizacja czy pseudorewitalizacja 2017/05/23 09:50 #172334

Kwestia rewitalizacji miasta z pomocą sporych srodków zewnetrznych mam wrazenie została przez obecna wladze calkowicie zlekcewazona. Czyzby zorientowano się że nic tam "na boku" nie bedzie mozna przytulic bo nadzor nad wydawanymi pieniedzmi bedzie miała rowniez jakas insytucja UE ? Nie rozumiem skad bierze sie ta opieszałośc i totalnie nieudolne podejscie do tematu. Pieniadze leza na ziemi i trzeba sie tylko schylic zeby je podniesc. Czyzby szereg wymogow formalnych jakie trzeba spelniac az tak odstrasza ? Pewnie ze o wiele łatwiej jest wyprowadzac srodki z miejskich spolek, co do tego pełna zgoda. Wystarczy firma słup, jakaś umowa, fakturka i przelew idzie. Przykład firmy siostry snochowskiego jak na dłoni obrazuje mechanizm.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.