Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Do boju, do boju

Do boju, do boju 2017/03/27 22:26 #171218

No i udało się. Po raz pierwszy od dawien dawna, radni Damiana Bartyli poparli uchwałę zaproponowaną przez opozycję. Wprawdzie radny Rabus zadał kilka pytań, które niejedną osobę zdziwiły, na przykład: a co będziemy z tego mieli? czy nie możemy z tą uchwałą poczekać? Nie spodobała się również propozycja uściślenia lokalizacji czyli Elektrociepłowni Szombierki cz też dawnej Dyrekcji Kolei. Zastępca prezydenta Andrzej Panek „zażartował”, że można uchwałę poprzeć, nawet z lokalizacją w EC Szombierki, jeśli z tego będziemy mogli mieć dofinansowanie budowy obwodnicy BeCeTki. Na szczęście na zabawach słownych się skończyło i uchwała została jednomyślnie przyjęta.

Odnotowały to regionalne media. Gazeta w Katowicach napisała: Przypomnijmy, że o siedzibie i nazwie metropolii zdecyduje Rada Miasta Katowice. Ale Bytom jest pierwszym miastem, które podjęło uchwałę z której wynika, że chce mieć u siebie siedzibę „Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej”. Redaktor naczelny Dziennika Zachodniego tak ten fakt skomentował: Oczywiście warszawocentryzm trzyma się mocno i walczyć z nim trudno. Ale oto możemy dać dobry przykład na własnym podwórku i siedzibę nowo powstającej instytucji umieścić nie w stolicy województwa, a w Bytomiu – mieście zacnym, historycznie dla Śląska wielce zasłużonym, gospodarczo ważnym, dziś potrzebującym specjalistów od wizerunku. Katowice nie stracą, Bytom zyska. Aha, no i jeszcze jeden zysk: wreszcie skończy się gadanie o przeniesieniu Opery Śląskiej do Katowic. Bytomiu, powalcz.

Z tego miejsca i ja dołączam do apelu: BYTOMIU POWALCZ. Dużo zależy od władz miasta, ale tym razem sądzę że równie dużo od nas mieszkańców. Nie raz daliśmy dowód, że o nasze miasto potrafimy powalczyć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/27 23:13 #171219

Ogólnopolskie media też... slask.onet.pl/stolica-metropolii-w-bytomiu-jest-uchwala/841nkyw
Może to pokłosie wizyty naszych radnych u Marszałka Województwa?
Gdyby temat wypalił zarówno z siedzibą jak i lokalizacją to do "władz metropolii" miałbym od siebie jakieś 50 metrów :)
No i jeszcze jedno.Czy nazwa "Metropolia Śląsko-Zagłębiowska" to już oficjalnie???Bo z tego co wiem to konkretna decyzja jeszcze nie zapadła.Poza tym czytałem w regionalnych mediach że Sosnowiec też ma aspiracje do bycia siedzibą metropolii...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/27 23:24 #171220

Śląsko-Zagłębiowska sugerowałaby, żeby "drugi filar" metropolii był w Sosnowcu :D Wreszcie historyczna szansa na przezwyciężenie podziałów :) i niezły argument za takim nietuzinkowym rozwiązaniem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 00:01 #171221

Sosnowiec bardziej wpisuję się w ostatnią akcję referendalną w sprawie powiększenie miasta stołecznego z siedzibą w Warszawie niż do aspirowania na miano SILESIA METROPOLIS CITY...:D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 09:34 #171223

[...] o siedzibie i nazwie metropolii zdecyduje Rada Miasta Katowice [...]

Dobre. To tak jakby wybierać samego siebie.

[...] w Bytomiu – mieście zacnym, historycznie dla Śląska wielce zasłużonym, gospodarczo ważnym, dziś potrzebującym specjalistów od wizerunku. [...]

Przepraszam, że zapytam ale co jest takiego ważnego gospodarczo w Bytomiu na skalę województwa albo metropolii?

Z tymi specjalistami od wizerunku to się zgodzę bo stereoptyp jest taki, że tu tylko syf, bród i ubóstwo więc specjalistów od wizerunku potrzebujemy światowej klasy. Ale nawet specjaliści nie zrobią z Bytomia Paryża.

Osobiście wolałbym, żeby Bytom nie był stolicą metropolii bo nic dobrego z tego nie będzie. Nie jesteśmy przygotowani mentalnie na bycie nawet mini-stolicą. Brak zaplecza gdzie takie władze mogłyby urzędować, gospodarczo jesteśmy na samym tyle to jak sobie wyobrażacie rządzenie z Bytomia w skali przewyższającej miasto? Np. transportem zbiorowym?

Stolica to jest centrum a nie coś obok. Bytom jest obok Katowic jakby ktoś nie zauważył. Szkoda czasu radnych na uchwalanie uchwał pt. "chciałbym".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 10:31 #171224

Czy Warszawa jest w centrum Polski? Czy Berlin jest w centrum Niemiec? Czy Praga jest w centrum Czech? Czy Wiedeń jest w centrum Austrii? Odpowiedź na wszystkie powyższe pytania brzmi: nie.

Położenie w geograficznym centrum nie jest warunkiem koniecznym dla jakiejkolwiek stolicy. Pozycja gospodarcza też nie jest najważniejsza - gdyby tak było, to stolicą USA byłby dziś Nowy Jork a nie Waszyngton (nota bene NY swojego czasu miał największe bezrobocie w Stanach).

Rzekomy brak zaplecza też jest bzdurą - zapleczem Bytomia jest cała metropolia. Jeśli kilka tysięcy bytomian codziennie jeździ do pracy w Katowicach, to co stoi na przeszkodzie, by do Bytomia dojeżdżało kilkaset osób z Katowic, Gliwic, czy Sosnowca? Drogi są przecież dwukierunkowe, tramwaje też nie jeżdżą tylko w jedną stronę. Zapleczem Bytomia jest Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i wszystkie inne ośrodki naukowe na terenie GOP, mieszkańcy Rudy Śląskiej, Dąbrowy Górniczej, Zabrza, Chorzowa i pozostałych kilkunastu miast.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 11:08 #171226

Widzę, że dobry humor Was nie opuszcza. A prima-aprilis coraz bliżej.

A do jakiej pracy Ci ludzie z Katowic, Gliwic i Sosnowca by mieli dojeżdżać do Bytomia? Kierunek raczej jest odwrotny. Poza kopalnią Urząd Miejski z tego co się orientuję jest największym pracodawcą.

Tak się zastanawiam, jak można zaplanować siedzibę metropolii w EC Szombierki? Jak ona nie należy do miasta. Pytał się ktoś właściciela? Widziałeś ten dojazd - mostek? Tam wjadą 3 samochody i on się zawali... A do siedziby metropolii to jak mi się zdaje dość dużo zainteresowanych by przyjeżdżało...

Żeby miasto było stolicą, musi się prężnie rozwijać, ludzie muszą mieć ogólną chęć tam przyjeżdżania sami po coś - po pracę, po sztukę, musi ich tam coś ciągnąć. A nie, że muszą. Miasto musi dawać przykład innym, innowacyjnością, dobrym zarządzaniem czego raczej w Bytomiu nie ma. To trwa lata a nawet dziesięciolecia aby zyskać przewagę nad innymi miastami i starać się o status stolicy metropolii. A ja bym chciał aby radni zeszli na ziemię i zajęli się czymś pożytecznym.

OREO też miało u nas być i dlaczego nie ma? Toć to decentralizacja...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 11:35 #171229

Wirgu, ja pisałem o kilkuset urzędnikach, którzy mieliby pracować w strukturach metropolii. Chyba zgodzisz się ze mną, że to żaden problem, aby dojeżdżali do Bytomia, a nie Katowic...

Moim zdaniem masz bardzo wyidealizowany obraz stolicy. Poza tym uchwała RM dotyczy jedynie siedziby władz metropolii, czyli de facto lokalizacji biur, w których będą siedzieć urzędnicy związku metropolitalnego. To oczywiście prestiż dla miasta, lecz tak naprawdę do realizacji swoich zadań pracownikom i zarządowi metropolii potrzebna jest tylko powierzchnia biurowa i każde z miast GOP może takową zapewnić.

Trzeba się zastanowić, czy jako metropolia chcemy dążyć do dalszego wzmacniania Katowic kosztem pozostałych miast, by docelowo uzyskać model aglomeracji, zamiast konurbacji, czy jednak wolelibyśmy, aby gminy tworzące związek rozwijały się w miarę równomiernie. Jeśli to drugie, to lepiej by było, gdyby siedziba metropolii była poza Katowicami, co wzmocniłoby dane miasto w relacji do stolicy województwa. W takim przypadku urzędnicy związku będą też bardziej świadomi potrzeb mieszkańców dalszych rejonów GOP.

To trochę jak z KZK GOP - jego siedziba mieści się zaraz obok autostrady, wokół budynku jest duży parking, a w okolicy nie ma tramwaju. Ludzie, którzy tworzą instytucję odpowiadającą za komunikację publiczną sami z niej nie korzystają, bo preferują transport indywidualny. I później wiadomo, dlaczego ŚKUP jest do d..., od lat nie da się doprosić unii biletowej z kolejami, a pasażerowie jeżdżą w autobusach jak sardynki.

Natomiast w kwestii OREO nie ma żadnej winy miasta. Ta spółka powstała i przez pewien czas działała w Bytomiu, ale w kraju zmieniła się władza, która nie jest przychylna energii odnawialnej i rozmontowała system rozliczeń za energię produkowaną z zielonych źródeł. Gdyby nie to OREO do dziś istniałoby w Bytomiu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 14:47 #171237

Marcin Krupa (prezydent Katowic) jest Członkiem Rady UNII METROPOLII POLSKICH. Właściwie to on już od dawna jest przekonany gdzie będzie siedziba:
– Przed nami ciężka praca, by metropolię zbudować i rozpocząć działania. I choć Katowice otrzymały szczególną rolę, to jestem przekonany, że wszystkie gminy, które będą tworzyć metropolię jednakowo mocno się w to zadanie zaangażują. Bo tylko działając wspólnie możemy osiągnąć sukces – mówi prezydent Marcin Krup
Ponadto na forum Platformy Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Katowice już trwa dyskusja nad wizją nowej metropolii, a wcale nie tak dawno zastanawiano się nad nazwą "Metropolia Katowice". Raport PwC z 2015r. ( dostępny tutaj ) nie pozostawiał też złudzeń, że Silesia [Górnośląski Związek Metropolitalny] ma stać się trampoliną do dalszego rozwoju tego "Śląskiego diamentu"...

Myślę, że inicjatywa bytomskich radnych, to szok dla katowickich samorządowców, z którego do tej pory nie mogą się otrząsnąć. Nikomu do tej pory nie przyszło do głowy, aby siedziba Metropolii Silesia była gdziekolwiek indziej, niż w Katowicach, zwłaszcza, że biuro Górnośląskiego Związku Metropolitalnego już od dawna działa i ma siedzibę w Katowicach (ul. Barbary 21a)..

Na zakończenie dodam jednak, że popieram Wigru. Siedziba metropolii w EC Szombierki, to raczej żart prima-aprilisowy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 15:57 #171239

Metropolia pod nazwą Katowice z siedzibą w Katowicach to może sobie powstać w rojeniach pana Uszoka/Krupy. Jedyne miasto jakie byłoby skłonne przystąpić do takiego tworu to Siemianowice, lub może Świętochłowice.

Jeżeli ktoś będąc prezydentem 300tyś miasta (już niedługo 250tyś) nie rozumie różnicy między aglomeracją a konurbacją, to powinien sobie poszukać innego zajęcia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 18:08 #171244

Moim zdaniem samo utworzenie metropolii nie zapoczątkuje jakiejś niewyobrażalnej pozytywnej zmiany w regionie, ale jeśli już mowa o stworzeniu siedziby tego tworu w Bytomiu to nasze miasto może mieć z tego pewne korzyści. Z podanych lokalizacji również odrzuciłbym EC, po pierwsze w posiadaniu tego obiektu są osoby prywatne z rzekomo obranym planem zagospodarowania, a po drugie nie jestem do końca przekonany o słuszności przeznaczania EC na urzędniczy gmach. Natomiast budynek na Powstańców wg mnie nadałby się do tego jak najbardziej. W końcu setki osób wysiadających na dworcu nie witałby na dzień dobry zaniedbany kolos. Nie wiem kto aktualnie jest właścicielem dawnego KM PZPR przy ul. Żeromskiego, ale ten budynek również jest podobnej wielkości i pilnie potrzebuje działań. Jeśli jest taka możliwość rozważyłbym również i taką opcję.
Stworzenie "stolicy" metropolii w Bytomiu przyniosłoby dodatkowo miastu przynajmniej trochę dobrego PR. Niektórzy chyba już przyzwyczaili się do spychania Bytomia do roli nikomu nie potrzebnego, drugorzędnego miasta syfu i patologii. Jeśli jako mieszkańcy uważacie, że tak jest OK to słabo. Pamiętajcie jednak, że kiedyś Bytom był jedynie mieściną liczącą około 1500 mieszkańców, a dzięki działaniu i ciężkiej pracy urosło ono do rangi jednego z największych ośrodków przemysłowych Prus. Może siedziba metropolii nie przywróci miastu dawnego blasku, ale na pewno nie przyniesie strat. Więc co niektórzy skończcie wiecznie marudzić i zacznijcie się bardziej cenić, tradycja do cholery zobowiązuje!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 23:13 #171249

Jeśli już orbitujemy w okolicach szeroko rozumianej fantastyki...to budynek byłej Dyrekcji Kolei przy ul.Powstańców Warszawskich aż prosi się żeby go zagospodarować w "wyższym celu"(na tę chwilę ty chyba własność prywatna).Jeśli mnie pamięć nie myli to ten okazały gmach stoi bezużytecznie od lat 90-tych.
A wracając do tematu siedziby tej całej metropolii...to czy taka decyzja nie powinna być podejmowana na szczeblu sejmiku wojewódzkiego?
Zresztą tak do końca to nie wiem,przyznaję to z dziecinną szczerością,jaki korzyści dla REGIONU płyną z utworzenia tego tworu?Może autor wątku się odezwie???

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 23:38 #171253

A czy nie można by tak tej siedziby wybudować przy Olimpijskiej ?.
Ot, tak kilka pięterek nad lodowiskiem plus duża tablica z zegarem na nowoczesnym 50 - metrowym ratuszu ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/28 23:50 #171255

Ta ustawa ma tyle wspólnego z rzeczywistością co szanse Zakopanego na Olimpiadę - lepiej by się zajęli bardziej pożytecznymi rzeczami a nie marnowali czasu i pieniędzy.
Zanim coś się w sprawie metropolii wyklaruje to jeszcze sporo wody upłynie w Bytomce a po drugie nie wierzę że Katowice odpuszczą i dadzą sobie wyrwać lokalizacje urzędów, Sosnowiec tak , bo będą chcieli Zagłębie uspokoić.
Inna sprawa jak będzie wyglądało zarządzanie takim tworem?
Są prezydenci miast, starostwa , gminy i wojewoda i co stworzą jeszcze jeden moloch urzędniczy?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Do boju, do boju 2017/03/29 00:03 #171256

Sir Zorro napisał: A czy nie można by tak tej siedziby wybudować przy Olimpijskiej ?.
Ot, tak kilka pięterek nad lodowiskiem plus duża tablica z zegarem na nowoczesnym 50 - metrowym ratuszu ?

Z taką lokalizacją to będzie chyba BIEDA...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.