Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Mamy metropolię Silesia

Mamy metropolię Silesia 2017/03/10 14:22 #170933

Sejm przyjął ustawę metropolitalną dla Śląska prawie jednogłośnie. Za głosowało 432 z 439 posłów. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Metropolia w województwie śląskim powstanie 1 lipca tego roku, jej działanie rozpocznie się 1 stycznia 2018 r. Ustawa ma przynieść finansowy zastrzyk z budżetu państwa w wysokości 250 mln zł rocznie. Jak podsumowuje onet.pl: Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.

Procedura przyjęta w obecnym projekcie przewiduje, że związek tworzy rozporządzeniem Rada Ministrów, co – jak zakładano pierwotnie – powinno nastąpić do 31 marca. Wobec sygnałów m.in. części samorządów i opozycji, że miasta nie zdążą w takim terminie przeprowadzić w tym roku wymaganych formalności, po pierwszym czytaniu komisje przyjęły m.in. poprawkę zmieniającą termin wydania rozporządzenia na 30 czerwca. Wobec głosów samorządów także projektowany termin zwołania pierwszego posiedzenia zgromadzenia tworzonego związku został wówczas przez komisje wydłużony – z jednego do dwóch miesięcy (od utworzenia związku). Z kolei z powodu założenia, że ustawa zostałaby opublikowana na przełomie marca i kwietnia, termin trzech miesięcy na wyrażenie opinii m.in. przez samorządy zainteresowane utworzeniem związku – po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami – został przez komisje skrócony do dwóch miesięcy.

Bez wątpienia to szansa na lepsze zarządzanie regionem, pytanie czy szansa ta zostanie wykorzystana. Gdzie dostrzegam zagrożenia? W pierwszej kolejności w miastach które mają tworzyć metropolię. Czy potrafią się porozumieć ponad partykularne, lokalne, partyjne, osobiste interesy? Czy będzie możliwa rzeczowa współpraca z Urzędem Marszałkowskim? Pytań i zagrożeń jest znacznie więcej, choć jestem ostrożnym optymistą. Czy Bytom na tym zyska? Teoretycznie tak, choć z racji słabości rządzących, będzie raczej statystą w filmie pt. metropolia Silesia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.