Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Kadencyjność???

Kadencyjność??? 2017/02/06 21:40 #170408

Nie będę umierał na barykadach w walce przeciwko kadencyjności. Nie uważam, aby tego typu ograniczenie, było lekiem na każde zło w samorządzie. Jedna rzecz jest dla mnie niepodważalna, kadencja winna trwać 5 lat. Warto przypomnieć, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci odpowiadają za sprawy bardzo ważne dla Polski. To w gminach, w samorządach toczy się praca nad rozwojem naszego kraju. Polskie samorządy odpowiadają za 45% wydatków sektora finansów publicznych (bez ZUS i NFZ), w tym za 75% środków publicznych przeznaczanych na inwestycje. Jeżeli mamy ambicję by zwiększać tempo tego rozwoju naszego kraju, to powinniśmy umiejętnie gospodarować zasobami. Spora grupa doświadczonych, odnoszących sukcesy samorządowców jest z całą pewnością zasobem, którego nie warto odrzucać.

Padają argumenty, że żadne środowisko nie jest wolne od deformacji. Zgoda. Także w samorządzie zdarza się wiele patologii i nam w Bytomiu nie trzeba tego tłumaczyć. Jest o nie szczególnie łatwo tam, gdzie od decyzji pojedynczych osób wiele zależy. Pozycja wójta, burmistrza, prezydenta jest stosunkowo silna, zdarzają się więc osoby podatne na pokusy. Jednak nie wiem czy skala zjawiska jest aż tak duża, aby np wprowadzać kadencyjność. Funkcjonowanie samorządu terytorialnego poddane jest wnikliwemu nadzorowi. Od wojewodów, przez wszelkie instytucje kontrolne takie Najwyższa Izba Kontroli, Państwowa Inspekcja Pracy, Urzędy Kontroli Skarbowej, czy też Regionalne Izby Obrachunkowe i Samorządowe Kolegia Odwoławcze, aż po sądy. Z drugiej strony patrząc na tempo pracy rozmaitych instytucji kontrolnych oraz sądów, to dwie kadencje to za mało na wydanie wyroku, o czym my również w Bytomiu wiemy bardzo dobrze. Bywa też, że prezydent, za nic ma efekty prac instytucji kontroli, co Najwyższej Izbie Kontroli udowodnił prezydent Bartyla.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kadencyjność??? 2017/02/06 23:03 #170413

Kilka lat temu podobny pomysł mia J. Majchrowski, tyle że proponował chyba kadencje sześcioletnie. Koncepcja kadencyjności wraca jak bumerang i prędzej czy później zapewne to rozwiązanie zostanie wprowadzone. na pewno nie wyeliminuje to wszystkich możliwych patologii ale będzie stanowiło jakąś barierę.
Novum z którym mamy do czynienia obecnie to pytanie o "godzinę 0". No ale to już pytanie dla konstytucjonalistów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kadencyjność??? 2017/02/07 09:48 #170422

Najlepsza kadencyjność to mój krzyżyk na liście do głosowania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone