Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Jedna sesja, a tyle „mądrości”

Jedna sesja, a tyle „mądrości” 2016/12/30 07:39 #170019

Dzisiejsza sesja budżetowa rozpoczęła się od nieudanych prób wyjaśnienia okoliczności w jakich doszło do ogłoszenia przez spółkę Bytomski Sport przetargu na projekt i budowę stadionu przy ul. Olimpijskiej oraz konkursu na koncepcję hali wielofunkcyjnej. Dotąd nie udało się na to zdobyć żadnego dofinansowania, a miasto nie ma na to też własnych pieniędzy. Dlatego nowe obiekty dla Polonii Bytom mają powstać za pieniądze z ogromnego kredytu, który też jest bardzo wątpliwy. W ocenie Urzędu Miasta Bytomia wszystkich jest w jak najlepszym porządku. Mariusz Heler Naczelnik Wydziału Prawnego i Zamówień Publicznych stwierdził: Praktyka nie wymaga, ażeby w momencie wszczęcia postępowania o zamówienie publiczne gmina była zmuszona posiadać zabezpieczone środki na wykonanie inwestycji. Inne jest stanowisko między innymi RIO we Wrocławiu z dnia 22 lipca 2011 roku: w sytuacji unieważnienia postępowania o zamówienie publiczne z powodu nie uzyskania środków na realizację zamówienia, zamawiający powinien liczyć się z koniecznością zwrotu wykonawcom kosztów udziału w postępowaniu.

Potem miała miejsca próba wyjaśnienia przyczyn dla których prezydent Bartyla systematycznie zamienia Bytom w kulturalną pustynię. Z tej okazji mieszkańcy wręczyli likwidatorom worki z piaskiem, z napisem NIE dla kulturalnej pustyni. Co ważne, na sesję, jak na godzinę (10.00), dzień (29 grudnia), tydzień (między świętami i nowym rokiem), przybyło sporo bytomian. Wyrazili swój sprzeciw wobec likwidowania kolejnych kulturalnych projektów. Co usłyszeli? Przewodniczący Rady Nadzorczej Polonii Bytom stwierdził, że Bytom to nie Kraków czy Warszawa. Doradca prezydenta Bartyli ds kultury uznał, że SUPERBOHATEROWIE to miernoty. Radny Gajowiak określił ludzi kultury jako plankton, a tych którzy śmieją się z żartów Mariusza Kałamagi, że nie są godni bycia bytomianami. Radny Kurzątkowski wykazał się jak zawsze wysoką kulturą, było między innymi o obiciu ryja. A tak na prawdę, to o co chodzi, Teatromania jest przecież tylko zawieszona, a może nawet się odbędzie. Niestety prezydent Bartyla jak zawsze starał się wszystko, wszystkim obiecać, jego urzędnicy nie byli już tacy hojni i otwarci. A tak właściwie to o co te krzyki, będzie stadion, to przecież kultura, może i fizyczna, ale jak przekonywał Damian Bartyla, rozwiąże wszystkie problemy miasta i jest dla wszystkich, starych, młodych, pracujących i bezrobotnych, dla ludzi z problemami zwłaszcza, bo je rozwiąże. No bo jak kultura, to kultura…

Co do samej sesji budżetowej, niech na razie wystarczą słowa Skarbnika, który skwitował krótko: Projekt budżetu na 2017 rok, przedstawiony przez prezydenta, zawiera nieprawidłowości i nie czyni zadość wymaganiom określonym w ustawie o finansach publicznych.

Jak oceniają sesję mieszkańcy? Jeden z wielu wpisów oceniających wydarzenia: Póki co na sesji pokaz cwaniactwa, mydlenia oczu, gróźb karalnych w stronę Mariusza Kałamagi, oskarżania o bycie nieprawdziwymi bytomianami tych co śmieją się z dowcipów Kałamagi. Żal serce ściska, Bytom tonie, bo władze miasta mają w głębokim poważaniu mieszkańców. Poziom chamstwa sięga zenitu!

A tak na marginesie, informacja zza miedzy: budżet miasta Ruda Ślaska na 2017 rok przyjęty jednogłośnie. Wszyscy radni poparli dziś przedstawiony przez władze miasta projekt uchwały w tej sprawie. Przyszłoroczne dochody miasta zamkną się w kwocie ponad 700 mln złotych. Wydatki inwestycyjne wyniosą ponad 166 mln zł. MOŻNA? MOŻNA, ale nie w BYTOMIU…

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jedna sesja, a tyle „mądrości” 2016/12/30 09:39 #170020

Radny Kurzątkowski nieraz już zasłynął elokwencją.
Wiem że porządek obrad został wzbogacony o informacje dot. Becetki.
Czy ma Pan jakieś informacje dotyczące tej inwestycji ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jedna sesja, a tyle „mądrości” 2016/12/30 09:52 #170021

 • Shaq
 • Shaq Avatar
 • Wylogowany
 • Expert Boarder
 • Expert Boarder
 • Każdy ma swój Everest do zdobycia.
 • Posty: 145
"A tak na marginesie, informacja zza miedzy: budżet miasta Ruda Ślaska na 2017 rok przyjęty jednogłośnie. Wszyscy radni poparli dziś przedstawiony przez władze miasta projekt uchwały w tej sprawie. Przyszłoroczne dochody miasta zamkną się w kwocie ponad 700 mln złotych. Wydatki inwestycyjne wyniosą ponad 166 mln zł. MOŻNA? MOŻNA, ale nie w BYTOMIU…"A jeszcze parę lat temu Ruda śląska miała bardzo duże zadłużenie, które systematycznie spłata i widać , że tam władza o wiele lepiej funkcjonuje niż w Bytomiu. Szkoda naszego miasta że tak się dzieje ... :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jedna sesja, a tyle „mądrości” 2016/12/30 10:35 #170023

Na BeCeTkę został złożony wczoraj kolejny wniosek o dofinansowanie. Szczegółów brak.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jedna sesja, a tyle „mądrości” 2017/01/01 13:49 #170037

O wniosku wiadomo wiele.
BeCeTka ma kosztować blisko 300 milionów. Pierwszy wniosek, który przegrał konkurs zakładał dotacje na ok 250 milionów i 50 wkładu własnego.
Wniosek złożony 29 grudnia zakłada dotacje 147 milionów i 150 wkładu własnego. Problem polega na tym, że miasto nie ma dodatkowych 100 na wkład własny. Nie ma takich środków wpisanych do WPF przez co na starcie wniosek straci punkty.
Wnioskowaliśmy do Damiana Bartyli żeby ze stadionu przesunąć pieniądze na BeCeTkę... ale to jak grochem o ścianę :p

Przy okazji zapraszam na mój kanał na YouTube. Możecie tam zobaczyć nagranie z sesji :)

www.youtube.com/channel/UCPXAge602GIg6W_YK6_HeNg

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jedna sesja, a tyle „mądrości” 2017/01/01 17:01 #170041

Może mi ktoś powiedzieć dlaczego we wniosku jest prawie 300 mln zł, skoro najtańsza oferta wynosiła niecałe 200 mln netto? Pomiędzy tymi kwotami jest kilkadziesiąt milionów różnicy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jedna sesja, a tyle „mądrości” 2017/01/01 17:47 #170042

Dla budżetu to koszt brutto (246 milionów) i trzeba doliczyć do tego co najmniej 20 milionów na wykup gruntów i kilka milionów już wydanych przez miasto na dokumentacje. Wniosek był na 290 milionów bo taki był kosztorys inwestorski. Z reguły w takich przypadkach jeżeli są oszczędności po przetargu to można negocjować z dysponentem środków rozszerzenie zakresu inwestycji. Tak było z III etapem obwodnicy, który dzięki temu był robiony aż do granicy z Zabrzem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jedna sesja, a tyle „mądrości” 2017/01/02 00:11 #170045

"Co do samej sesji budżetowej, niech na razie wystarczą słowa Skarbnika, który skwitował krótko: Projekt budżetu na 2017 rok, przedstawiony przez prezydenta, zawiera nieprawidłowości i nie czyni zadość wymaganiom określonym w ustawie o finansach publicznych."

To ja rozumiem, że po wygłoszeniu takiego poparcia dla budżetu prezydenta, na stanowisku Skarbnika jest vacat :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.