Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/07/31 15:58 #131504

To druga i ostatnia szansa na pozyskanie środków zewnętrznych, zwłaszcza unijnych. Dla nas jest ona wyjątkowa, ponieważ po latach starań możemy pozyskać dodatkowe ponad 100 milionów euro. Warto więc rozpocząć dyskusję, jak najlepiej wykorzystać te środki, mając świadomość, że niemały jest wkład własny. Temat jest bardzo szeroki, stąd trzeba i warto wracać do niego wielokrotnie. Dzisiaj poruszę temat dwóch projektów, do których mam poważne wątpliwości. Pierwszy to kolejny pomysł rewitalizacji Kolonii Zgorzelec. Na początku powiem z całą stanowczością, że uważam to za nasz obowiązek. Pytanie brzmi: za czyje pieniądze i w jakiej formule? Osobiście uważam, że Kolonia jest szansą albo na inwestycje prywatną, ewentualnie w ramach PPP (z udziałem miejskich spółek mieszkaniowych). Kolonia Zgorzelec jest dobrze położona i skomunikowana, jest szansą na wyjątkowy dom w dawnej kolonii robotniczej, będącej pięknym przykładem postindustrialnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego. Przy tak wielu zadaniach, które stoją przed miastem, wydatkowanie środków na działania, dla których można zaproponować inną formułę, uważam za niewłaściwe.

Kolejne wątpliwości dotyczą terenów dawnej kopalni Rozbark. Uważam, że teren ten powinien być rezerwą pod działania inwestycyjne ze względu na swoje położenie (przy centrum miasta) oraz przyjęte wcześniej rozwiązania. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal jest zainteresowane wspieraniem działań na rzecz Europejskiego Centrum Tańca. Zwłaszcza, że podjęta została decyzja o przekazaniu temu ministerstwu bytomskiej szkoły baletowej, jedynej tego typu szkoły artystycznej w Polsce południowej. Od lat niezbędna jest budowa budynku szkolnego dla bytomskiej baletówki, wraz z internatem, Warto więc przyciągać na ten teren firmy w ramach klastra kultury i przemysłów kreatywnych. Tym bardziej, że mamy dość duże tereny inwestycyjne na terenie dawnej kopalni Powstańców Śląskich, przy DK 79, nieopodal DK 88, a dla mniejszych inwestycji m.in. przy ulicy Leśnej. Tak więc warto znaleźć dla terenów między Łagiewnicką i Chorzowską inne propozycje…

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/07/31 17:11 #131506

Szanowny Panie Koj! Zadam Panu jeszcze raz pytanie, które napisałam kilka tematów wcześniej. Oczywiście brak odpowiedzi. Ponieważ pisze Pan o dyskusji bardzo chętnie włączę się w dyskusję.

Moje pytanie: Jak chciał Pan zapewnić wkład własny miasta w projektach UE przy tak wysokim zadłużeniu, które jest niezgodne z wytycznymi pana Rostowskiego? OSI również wymagają wkładu własnego gminy, a co z innymi projektami? np. BECETKĄ? Skąd chciał Pan wsiąść wkład własny przy minimalnej zdolności kredytowej miasta?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/07/31 20:47 #131523

Zachęcam do lektury wpisu z 28 lipca...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/07/31 21:11 #131527

No jak to skąd? Z ulubionego źródła P. Koja - kredyty i pożyczki :)

Bo chyba nikt nie uwierzy, że w wyniku podejmowanych "niezbędnych oszczędności" odłozylibyśmy kilkaset baniek na wkład własny :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/07/31 21:19 #131528

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź...
A ja naiwna liczyłam że mi Pan odpowie na pytanie!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/07/31 23:14 #131539

emilQ napisał: Moje pytanie: Jak chciał Pan zapewnić wkład własny miasta w projektach UE przy tak wysokim zadłużeniu, które jest niezgodne z wytycznymi pana Rostowskiego? OSI również wymagają wkładu własnego gminy, a co z innymi projektami? np. BECETKĄ? Skąd chciał Pan wsiąść wkład własny przy minimalnej zdolności kredytowej miasta?


Bardzo trafne pytanie. Myślę, że to będzie mur o który rozbiją się bytomskie władze w nowym rozdaniu środków unijnych.
Możemy tu wszyscy wymyślać projekty, pomysły jak te środki spożytkować, ale to nadal będzie tylko w kwestii marzeń. Nie będzie wkładu własnego to można zapomiec o tych pieniądzach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/07/31 23:32 #131542

Sprawdziłem wpis P. Koja z 28 lipca. Jest tam o likwidacji szkół i podatku od deszczówki. W ten sposób najwyraźniej chciał brakujące fundusze. Bytom prawdopodobnie znalazł się jego zdaniem w strefie deszczów monsunowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/08/01 12:13 #131560

Co, Pan - jako były Prezydent, człowiek z dużą wiedzą samorządową - proponuje? Prosze o konkretną odpowiedź, w stylu "te pieniądze powinniśmy wydać na inwestycję a, b, c, d, itd. Pisał Pan wcześniej, że strasznie zależy Panu na mieście, więc proszę - ponad podziałami - podzielić się swoimi pomysłami, chyba nie są tajne? Teraz jest na to czas. Proszę pokazać społeczeństwu bytomskiemu, jakie są Pana pomysły.

W jaki sposób chciałby Pan zrealizować REWITALIZACJĘ ŚRODMIEŚCIA (kamienice) z tych pieniędzy? Jakie przepisy zmieniły się, które teraz na to rzekomo pozwolą, a za Pana kadencji nie pozwalały? Proszę o precyzyjną odpowiedź na to pytanie. Dziekuję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/08/02 21:41 #131607

Moje wpisy dotyczą właśnie propozycji wydatkowania owych ponad 100 mln Euro. Dlaczego nie można było wcześniej podjąć w jakiejkolwiek postaci (prostej lub złożonej) rewitalizacji zabudowy Bytomia, jej rewitalizacji, mam tu na uwadze zabudowę mieszkaniową wynikała z takiej, a nie innej konstrukcji Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie był on w przypadku województwa śląskiego najlepiej skonstruowany (to zasługa SLD). Na przykład w łódzkim było to możliwe i Łódź na tym skorzystała. Podobnie w przypadku infrastruktury sportowej, u nas duże ograniczenia, w opolskim super oferta...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/08/20 19:30 #132335

Jak wykorzystać miliony euro? To pytanie zadał lokalny tygodnik, a o odpowiedź poprosił radnych. Wcześniej jednak redaktor naczelny, ze znaną sobie rzetelnością i wnikliwością napisał „Spełnienie takich kryteriów może się okazać poważnym problemem. To rzecz jasna zadanie władz, które muszą opracować program rewitalizacji Bytomia”. Problem w tym, że taki program funkcjonuje w mieście od lat i jest sukcesywnie uaktualniany (a już na pewno mogę rzec, że był). No a teraz radni… Radny Wójcicki z BIS proponuje odnowienie zdegradowanych kamienic i remont kiepskich ulic. Radny Janas chce zacząć od stworzenia wizji rozwoju miasta i widziałby „Bytom jako sypialnię dla okolicznych, większych ośrodków”. Radna Bieda pragnie „zmienić negatywną ścieżkę rozwojową Bytomia”. Ponadto odkrywa: „Zmiana winna uwzględniać zrównoważony rozwój. Konieczne są rewitalizacja i gentryfikacja śródmieścia /…/ Poza tym potrzebne jest nam stworzenie struktury bazy ekonomicznej o charakterze usługowym oraz zróżnicowanym sektorze produkcyjnym”.

A ja powiem tak: mam nadzieję, że znajdą się mądre osoby, które przygotują dobre projekty, które spełnią postawione przed miastem wymogi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/08/20 21:12 #132357

A ja powiem tak: mam nadzieję, że znajdą się mądre osoby, które przygotują dobre projekty, które spełnią postawione przed miastem wymogi.


Tzn. konkretnie co zrobią? ;).Bo to jest wypowiedź wytrych i wszystko można w tym momencie powiedzieć :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najlepiej spożytkować unijne środki po 2014 r. 2013/08/22 12:45 #132467

Piotr Koj napisał: Dlaczego nie można było wcześniej podjąć w jakiejkolwiek postaci (prostej lub złożonej) rewitalizacji zabudowy Bytomia, jej rewitalizacji, mam tu na uwadze zabudowę mieszkaniową wynikała z takiej, a nie innej konstrukcji Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie był on w przypadku województwa śląskiego najlepiej skonstruowany (to zasługa SLD). Na przykład w łódzkim było to możliwe i Łódź na tym skorzystała. Podobnie w przypadku infrastruktury sportowej, u nas duże ograniczenia, w opolskim super oferta...


Czy może Pan wyjaśnić laikom w tym temacie (takim, jak ja), tak bardzo ogólnie i przystępnie, na czym polegały te fundalentalne różnice między województwami? Jeśli takowe istniały, czy nie można było tego jakoś wyprostować? Jakie zmiany musiałyby zostac podjęte, aby remonty ZABYTKOWEJ zabudowy Bytomia były możliwe z funduszy UE tak, jak dzieje się to w niektórych miastach Polski?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.