Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Sny o spójnym programie

Sny o spójnym programie 2013/07/25 20:32 #131326

Jak poinformował dzisiaj marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła, kwotę około 105 mln euro Bytom będzie mógł spożytkować jako tzw. Obszar Strategicznej Interwencji (OSI), wymagający specjalnych działań państwa. Pula ta będzie dostępna w ramach środków, którymi będzie dysponował samorząd woj. śląskiego.

„Po ciężkich negocjacjach, czasem sporach uznano, że miasto Bytom zasługuje na specjalny program w ramach OSI. Do dyspozycji postawiono 100 mln euro na rewitalizację Bytomia. To nie znaczy, że Bytom te pieniądze dostanie. To pula, o którą można się starać, pod warunkiem, że wszyscy tym zainteresowani rewitalizacją Bytomia, nie tylko samorząd Bytomia, przedstawią dobre projekty” - wyjaśnił Sekuła /…/

Urzędnicy marszałka wskazują, że samorząd Bytomia będzie musiał przygotować spójny program rewitalizacji. Powinny się w nim znaleźć pomysły na poprawę sytuacji w mieście i konkretne projekty obejmujące infrastrukturę oraz ludzi. Projekty te będą prowadzone – w konsultacji z urzędem marszałkowskim – na nieco podobnej zasadzie jak projekty kluczowe, w trybie pozakonkursowym. Podlegać będą takiej kontroli, jak inne projekty Regionalnego Programu Operacyjnego
. Tyle za portalem Money.pl

Czy będziemy w stanie przygotować spójny program rewitalizacji? Osobiście wątpię, choć bardzo chciałbym, byśmy byli w stanie. Ale za to już odpowiedzialność wezmą obecne władze miasta.A to co się dzieje, nie wróży dobrze. Jak można mówić o spójnym programie rewitalizacji, jeżeli niszczy się to, co udało się (niekiedy w trudach) stworzyć. Przykładem jest dawna kopalnia Rozbark. Została przejęta po trudnych negocjacjach (z trzema kolejnymi zarządami BSRK) w 2009 roku. Od początku uznaliśmy, iż jest to teren w centrum miasta, powinien więc być zagospodarowany z uwzględnieniem tej lokalizacji. Stąd pomysł na Europejskie Centrum Tańca: cechownia jako siedziba Śląskiego Teatru Tańca, budynek administracyjny jako bursa dla studentów Wydziału Teatru Tańca PWST, dawna kotłownia na ewentualną siedzibę Wydziału PWST, planowano wybudowanie budynku szkolnego dla Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Pomysły te zyskały akceptację między innymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich uzupełnieniem była koncepcja ogrodów w Rozbarku. Wcześniej bardzo ciekawe plany dla terenów KWK Rozbark miała forma Mayfield – miały tam powstać między innymi osiedla mieszkaniowe. Niestety przedłużana procedura przykazania tych terenów miastu, a następnie początki kryzysu gospodarczego, uczyniły koncepcję nieaktualną.

A dzisiaj Śląski Teatr Tańca zlikwidowany. Dyrektor Łumiński szuka miejsca na swój teatr w ościennych miastach. Absolwenci i studenci Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST mają spore problemy bez funkcjonującej w mieście sceny teatralnej. Co czeka cechownię? Cóż, obawiam się że powstanie kolejny dom kultury… Z twórcami „Ogrodów w Rozbarku” nikt już nie chciał konkretnie rozmawiać. Nie zostanie też wykorzystana szansa, jaką będzie szybka kolej Katowice – Bytom – Pyrzowice…

Teren zostanie podzielony. Tu powstanie jakiś Lidl, tam Biedronka, a reszta będzie czekać na ewentualne przygotowanie pod inwestycje. Tak jakby mało było na ten cel terenów poza centrum miasta np. przy ulicy Strzelców Bytomskich (KWK Powstańców Ślaskich, ulica Magdaleny) czy też tereny przy DK 88 itd.

Prezydent Bartyla zamiast budować – burzy, zamiast tworzyć – likwiduje, zamiast wykorzystać znany powszechnie potencjał, niszczy go.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sny o spójnym programie 2013/07/25 21:02 #131328

Ten znowu o tańcu. Czy w dzieciństwie marzył pan może aby zostać Barysznikowem albo występować w zespole "Śląsk"?
Przy tym co działo się w ŚTT za Pana kadencji teatr ten nie powinien dostać nawet pięciu eurocentów. Chwała Bogu,że te ewentualne pieniądze pojawią się później.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sny o spójnym programie 2013/07/25 21:08 #131329

Tak Piotruś, Pod Twoii rządami miasto miodem i mlekiem płynęło. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie błędy innych i początki kryzysu.

Tylko powiedz mi w takim razie, za co bytomianie dali Ci k... uksańca rok temu w czerwcu? Przecież było tak dobrze?

PS. Może w końcu napiszesz z jakim długiem dostałeś, a z jakim zostawiłeś miasto? Na kredyt, którego notabene sam spłacać nie musi, łatwo się gospodaruje. Może spróbujesz tak porządzić w domu? Ciekawe czy rodzina byłaby zachwycona.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sny o spójnym programie 2013/07/25 23:05 #131335

Interesuje mnie inna kwestia. Jaki miał Pan pomysł na najbliższe programowanie 2014-2020? Jak chciał Pan zapewnić wkład własny miasta w projektach UE przy tak wysokim zadłużeniu, które jest niezgodne z wytycznymi pana Rostowskiego?

OSI również wymagają wkładu własnego gminy, a co z innymi projektami? np.BECETKĄ? Skąd chciał Pan wsiąść wkład własny przy minimalnej zdolności kredytowej miasta?

Co to znaczy spójny projekt według Pana? Domyślam się że chciał Pan w ramach rewitalizacji śródmieścia na kamienicach malować tancerzy? Czy wolał Pan używać kostki brukowej na której tancerze nie połamaliby sobie nóżek? To jest spójny Projekt?

Proszę o odpowiedz na cokolwiek. Nie łudzę się że Pan będzie z nami rozmawiał. Dziwie się moderatorom że pozwolili na pisanie Pana postów…

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: olowpbFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.