Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Autonomia Górnego Śląska – dziś historycznie

Autonomia Górnego Śląska – dziś historycznie 2013/07/14 10:33 #130847

15 lipca 1920 roku Sejm Ustawodawczy ustanowił autonomię na mocy Ustawy Konstytucyjnej zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Statut Organiczny nadawał województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. To na jego mocy powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski.

Dzisiaj wokół autonomii narosło sporo mitów, a często brakuje podstawowej wiedzy. Stąd warto odpowiedzieć na pytania: jak do tego doszło? kto był jej architektem? Zacytuje fragment wznowionej i uzupełnionej o wyniki nowych badań książki Jana F.Lewandowskiego „Wojciech Korfanty”. Tak przedstawia on kulisy owych decyzji: Gdy w czerwcu 1919 roku okazało się, że Górny Śląsk nie przypadnie po prostu Polsce, lecz stanie się miejscem plebiscytu, w kręgu Korfantego pojawiła się koncepcja, że należy zmierzać do Polski, ale ze świadomością górnośląskiej odrębności. Jej zagwarantowaniem miała stać się autonomia. Niewątpliwie było to refleksem działalności Związku Górnoślązaków, domagającego się niepodległości Górnego Śląska. Zasadniczą rolę w dążeniu do samorządności odegrał I Zjazd Śląskich Akademików, zwołany na 7 sierpnia 1919 roku do Katowic, na której przyjęto rezolucję domagającą się od Rzeczypospolitej zagwarantowania autonomii dla Górnego Śląska. Pod koniec sierpnia przebywający z misją dyplomatyczną w Berlinie Korfanty spotkał się także ze zwolennikami niepodległości Górnego Śląska, Józefem Musiołem i księdzem Tomaszem Reginkiem, którzy gotowi byli opowiedzieć się za Polską, jeśli ta przyzna Górnemu Śląskowi „daleko idącą autonomię” /…./ Korfanty opowiadał się za autonomiczną prowincją. Podobnie myśleli związani z nim ludzie. Za autonomią opowiedzieli się najważniejsi przywódcy ruchu polskiego /…/ „wszystkie grupy społeczne, a więc robotnicy, rolnicy, kupcy, rzemieślnicy i inteligencja pracująca”. /…/ niewątpliwie dzięki Korfantemu idea górnośląskiej autonomii przebijała się do Warszawy. Bez jego aprobaty wprowadzenie tego tematu pod obrady rządu w Warszawie i Sejmu Ustawodawczego, nie byłoby możliwe. W efekcie opracowanie projektu autonomii górnośląskiej zlecono profesorowi Józefowi Buzkowi, którego znano jako wybitnego ekonomistę i prawnika. /…/ Niemniej Korfanty /…/ powołał własną komisję w Bytomiu, powierzając jej odrębne opracowanie projektu. Na jej czele stanął Konstanty Wolny /…/ Z obu projektów sporządzono jednolity projekt Statutu…

Tyle historia. Jakie były efekty autonomii i czy oczekiwanie jej ponownego uchwalenia komukolwiek zagraża? – to tematy, do których wrócę na stronach bloga niebawem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone