Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Odkryto zabytkowy napis w Bytomiu. Zostanie zachowany?

Odkryto zabytkowy napis w Bytomiu. Zostanie zachowany? 2019/06/16 18:21 #184895

Spacerując po Bytomiu można natknąć się w wielu miejscach na...

W trakcie prac przy remoncie elewacji kamienicy w ścisłym centrum Bytomia odsłonięto przedwojenny napis. Czy kolejne znalezisko tego typu zostanie zamalowane?

Czytaj więcej...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odkryto zabytkowy napis w Bytomiu. Zostanie zachowany? 2019/06/16 19:51 #184897

"W 2012 roku Ewa Zielińska, wówczas studentka grafiki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, stworzyła przewodnik po przedwojennych napisach w Bytomiu."
To chyba w ramach upamiętniania sojuszu Japonii z III Rzeszą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Odkryto zabytkowy napis w Bytomiu. Zostanie zachowany? 2019/06/16 21:41 #184898

Ręce opadają...
Jak tak historia razi to trzeba się przeprowadzić do Sosnowca.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Odkryto zabytkowy napis w Bytomiu. Zostanie zachowany? 2019/06/17 02:07 #184901

Raczej nie sądzę że to jest bytomskie "niepogodzenie się z niemiecką historią miasta" bo by te wszystkie przebijające się, na NIEREMONTOWANYCH obiektach w całym mieście niemieckie napisy (używano wtedy w farbach ołowiu czy jak, że to tak wychodzi?) poleciały w tajemniczy albo odgórny sposób skute lub zamalowane.

To jest raczej chyba wina tego że nie ma wypracowanej, albo w Bytomiu się nie trzymamy, jakiejś metody i idei, szkoły konserwacji dawnych kamienic, tkanki miejskiej. Tylko tak na hip hurra, jak już się po dziesięcioleciach ogarnie sprawy spadkowe w końcu, obiekt się nie zawali przez ten czas i jak się już cudownie trafi bardziej kumaty inwestor i konserwator to jest ok - jeśli nie, to napisy się zakrywa, często przy zatraceniu dawnej "formy" obiektu wręcz. Przydałoby się wypracowanie jakiejś jednej "bytomskiej szkoły konserwatorskiej" z konkretnymi wytycznymi postępowania, co o tyle chyba powinno być łatwiejsze że mamy dział archeo w naszym Muzeum i grupę zapaleńców zafiksowanych na punkcie historii miasta chociażby z TMB, ale nie tylko, którym chyba powinno zależeć na takim zachowaniu historycznej tkanki miejskiej. Nie wierzę też, że np. mniejszość niemiecka w Bytomiu, a chyba mają nawet lokalny chór dziecięcy, by nie była zainteresowana wypracowaniem takiej formy ochrony ich jednak jakiegoś dziedzictwa kulturowego. No a jakoś tak nie jest....

Jeśli dobrze pamiętam, to polskie napisy we Lwowie to też jeszcze niedawno były w większości takie przebijające się z wyblakłych, popękanych farb, gdzie też nie było zainteresowania i funduszy na naprawę - natomiast część jest już na odnowionych w ostatnich latach (Lwów się ogromnie turystycznie rozwinął) obiektach, gdzie postanowiono je zostawić / wyeksponować bo w środku jest jakiś biznes przyciągający polskiego turystę (knajpa, restauracja, browar). A polskiego turysty we Lwowie jest tak pewnie z 1000x więcej niż niemieckiego w Bytomiu. Także tego... jednocześnie nie mam żadnej wątpliwości że np. wobec zamkniętych granic, braku rozwoju Lwowa (turystyka, Ukraińcy nie mogą zarabiać w Polsce) i przez rozkwit sentymentów do UPA, większość tych polskich napisów dawno by szlag strzelił albo by sobie tak przebijały jak na Brzezieńskiej, bo Ukraińcy nie mieliby środków na renowację obiektu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odkryto zabytkowy napis w Bytomiu. Zostanie zachowany? 2019/06/24 23:17 #184976

Taaa... jeden stary szyld i wielkie halo, mniejszość niemiecka i inne pierdoły, na rogu podgórnej i placu grunwaldzkiego cała kamienica się zaraz zawali i nikomu to nie przeszkadza..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.