Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Miasto będzie wynajmować lokale poniżej kosztów

Miasto będzie wynajmować lokale poniżej kosztów 2019/04/17 13:22 #184338

Rajcowie postanowili oddać miejskie lokale w ręce artystów i animatorów...

Lokal na kulturę za złotówkę – to nowy pomysł bytomskich radnych na ożywienie miasta. Chętni, którzy zechcą prowadzić działalność artystyczną, kulturalną i twórczą w Bytomiu skorzystają z preferencyjnych stawek za czynsz.

Czytaj więcej...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Miasto będzie wynajmować lokale poniżej kosztów 2019/04/18 11:34 #184347

Bardzo to piękne i szlachetne ale obawiam się że jak kiedyś w Bytomiu zmieni się władza to będą zarzuty o niegospodarność.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Miasto będzie wynajmować lokale poniżej kosztów 2019/04/19 08:53 #184367

Dla mnie oferta tak atrakcyjna jak w strefie ekonomicznej - czyli nic ciekawego. By konkurować strefą trzeba mieć czym konkurować, a nie tylko strefę uruchomić. U nas nie ma nic co wyróżniło by nas na tle innych.

Odnośnie lokali, to za lokal 100m2 czynsz będzie wynosił w skali roku 1200zł. Koszt remontu to kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych, a po 10mc stawki najmu wracają przecież do wartości rynkowych.

Ja wybrałbym lokal u prywatnego najemcy, który odbieram w standardzie na wysoki połysk, i nie traciłbym czasu na remont z pozorną oszczędnością. Tym bardziej jeżeli biznes okaże się nierentowny to pieniądze wydane na remont przepadną. W przypadku prywatnego wynajmu koszt wejścia z interes jest niższy i można skupić energię na interesie właśnie zamiast na remoncie.

Preferencyjna stawka powinna obowiązywać dłużej niż 12mc, by się to opłacało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Miasto będzie wynajmować lokale poniżej kosztów 2019/04/19 09:39 #184368

100-metrowy lokal z miasta można wynająć nawet za 750 zł miesięcznie (w negocjacjach da się zejść jeszcze niżej). Prywatnie za ten sam metraż trzeba zapłacić przynajmniej 1300 zł. Taka stawka dotyczy wyłącznie pomieszczeń biurowych, bo za powierzchnie handlowe trzeba bulić już po kilka tysięcy bez względu na metraż.

W przeciwieństwie do mieszkań, w zasobach BM jest sporo lokali użytkowych w przyzwoitym stanie. Da się trafić na sklepy z nową stolarką i wymienionymi instalacjami. Nie trzeba więc przeznaczać dużego budżetu na remont, a dzięki niskiemu czynszowi da się ograniczyć bieżące koszty i ryzyko biznesowe.

Problem z lokalami użytkowymi z miasta niekoniecznie polega na oferowanych stawkach, lecz na niewygodnej procedurze ich wynajmu. Żeby coś się o nich dowiedzieć, trzeba pofatygować się do siedziby BM i umówić na wizję lokalną. Tu mogą zdarzyć się niespodzianki. Ja np. dostałem pęk ok. 20 (!) kluczy i zanim dostałem się do klatki schodowej, to straciłem 10 minut na dopasowanie właściwego klucza do zamka. Z kolei później okazało się, że w tym stosiku nie było najważniejszego kawałka metalu, który pozwoliłby się dostać do lokalu i musiałem wracać się do administracji. Jak już się przebrnie przez oględziny, to później trzeba jeszcze czekać na termin przetargu, wpłacić wadium i załatwić stosik dokumentów (zaświadczenia o niezaleganiu, weksel zabezpieczający, wypisy z różnych ewidencji etc.).

Wynajmując prywatnie wystarczy po prostu wejść na dowolny portal ogłoszeniowy, gdzie można znaleźć zdjęcia oferowanej nieruchomości i garść najważniejszych informacji, a czasem nawet rzut lokalu. Żeby to zrobić nie trzeba nigdzie iść ani dzwonić. Po wyborze interesującego nas sklepu lub biura wystarczy telefon do właściciela/zarządcy/agenta, podpisać umowę i odebrać klucze.

Wynajmowanie lokali z miasta jest trudne, czasochłonne i nieprzyjazne (mimo, że panie w BM są bardzo uprzejme). Dopóki to się nie zmieni, to w Bytomiu dalej będziemy mieć masę pustostanów, a obniżanie stawek niewiele da. Miasto musi zacząć podchodzić do tego tematu w sposób biznesowy. Niestety póki co zasób lokali użytkowych traktuje się jak niepotrzebny problem, podczas gdy gmina może uzyskać z ich wynajmu znacznie lepsze pieniądze, niż z mieszkań komunalnych (najniższa stawka w przetargach za lokal użytkowy to 7,50 zł/m2, natomiast czynsz w mieszkaniu komunalnym wynosi bodaj 4,40 zł/m2).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Miasto będzie wynajmować lokale poniżej kosztów 2019/04/19 10:36 #184369

Niestety w większości są to nory i cena za wynajem nigdy nie była problemem,zawsze była atrakcyjna,ale tj. pisze pogoda, koszt remontu to jest kosmos do tego lokalizacja, w samym centrum to 95% sutereny i oficyny (lokale użytkowe). Jedyna szansa to sprzedaż tych lokali po atrakcyjnych cenach, miastu zniknie problem,a osoba prywatna mając własność może zainwestować w lokal dla siebie lub pod najem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Miasto będzie wynajmować lokale poniżej kosztów 2019/04/19 12:38 #184370

Jak ktoś chce koniecznie remontować ruinę, to jego sprawa, natomiast powtórzę jeszcze raz, że w zasobach miasta da się też znaleźć lokale w całkiem dobrym stanie, które nie wymagają dużych nakładów poza odmalowaniem ścian.

Problem stanowi dostęp do informacji na temat stanu tych nieruchomości. Tabelka dostępna na stronie BM nic nie mówi poza adresem, powierzchnią i enigmatycznym terminem "do remontu", za którym może się kryć zarówno proste malowanko, jak i konieczność odbudowy wszystkiego od zera. Trzeba włożyć dużo wysiłku, żeby we własnym zakresie pozyskać informacje w tej kwestii.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Miasto będzie wynajmować lokale poniżej kosztów 2019/04/19 13:15 #184372

Przepraszam za moje trywialne pytanie,ale co to znaczy działalność artystyczna,kulturalna i twórcza w bytomskim wydaniu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.