Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki

EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki 2016/10/26 08:14 #169074

Elektrociepłownia Szombierki przeszła w ręce nowego właściciela. Ten wiąże z nią dość śmiałe plany. W zabytkowym zakładzie ma powstać m.in. teatr 3D.


We wtorek fiński koncern Fortum podpisał umowę sprzedaży "Industrialnej katedry" z gliwicką spółką Rezonator. Nie podano szczegółów transakcji i nie wiadomo ile kosztował jeden z najwspanialszych zabytków przemysłowych na Śląsku. Inwestor kupił go wraz z terenem przyległym, lecz bez wyposażenia. Jak relacjonuje prezes firmy, Piotr Szwimer, wszystkie urządzenia zostały wcześniej wywiezione i sprzedano jedynie puste budynki. Maszyny mogłyby tam jednak pełnić jedynie funkcję eksponatów, gdyż Fortum od dawna podkreślało, że nabywca nie będzie mógł prowadzić w Szombierkach produkcji ciepła. Finowie, prowadząc duże inwestycje ciepłownicze w Bytomiu i Zabrzu, nie chcą sami sobie wyhodować konkurencji na swoim podwórku.

Rezonator musi więc wykorzystać elektrociepłownię do nowych celów. - Nasze plany są unikatowe nie tylko w skali Polski, ale i całej Europy, ich realizacja z pewnością wpłynie pozytywnie na wizerunek miasta i przyniesie wiele korzyści mieszkańcom - mówi Piotr Szwimer. Zgodnie z zaproponowaną koncepcją, która została rekomendowana przez władze Bytomia, kompleks ma stać się muzycznym parkiem rozrywki. Będzie się na niego składać teatr muzyczny, studia nagrań i mediateka. Przedstawiciele spółki uprzedzają, że we wnętrzach zakładu nie powstanie typowa sala koncertowa, a kompleks nie będzie domem kultury. Swój pomysł określają mianem "muzycznego Disneylandu" dla całych rodzin oraz ludzi kochających muzykę.

Inwestycja będzie realizowana stopniowo. Nowy właściciel zamierza w miarę możliwości oddawać do użytku kolejne części kompleksu. Jednym z pierwszych ma być teatr 3D. W tym celu Rezonator chce nawiązać współpracę z firmą Platige Image należącą do Tomasza Bagińskiego. Twórca nominowanej do Oscara "Katedry" zrealizował kilka spektakli łączących tradycyjny teatr aktorski z cyfrową projekcją 3D, które pokazywano na scenach w Polsce, Niemczech i Rosji. Podobno taki mariaż tradycyjnej sztuki z nowoczesną technologią sprawia, że publiczność doznaje mocniejszych doznań i zapomina co jest prawdziwe, a co jedynie wygenerowaną komputerowo wirtualną rzeczywistością.

Niestety nie ustają kontrowersje wokół nowego właściciela EC Szombierki. Firma Rezonator powstała bowiem dopiero w czerwcu, jej kapitał zakładowy wynosi zaledwie 100 tysięcy złotych, a na stanowisku prezesa zasiada człowiek zarządzający jednocześnie spółką, do której od lat należy zabytkowy ratusz w Hajdukach Wielkich (Chorzowie) popadający od dawna w ruinę. To wszystko budzi wątpliwości jak nabywca poradzi sobie z utrzymaniem zabytkowego kompleksu, którego ochrona i podatek od nieruchomości kosztuje w skali roku ok. 1,5 mln zł. Przedstawiciele firmy zapewniają, że to jedynie spółka celowa powołana do przeprowadzenia tej inwestycji i dysponują odpowiednimi środkami, aby wdrożyć swoje plany w życie. Ma to umożliwić m.in. powołanie fundacji "Fabryka Muzyki Generator".

W najbliższym czasie Rezonator zamierza ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania Elektrociepłowni Szombierki. Nim kompleks zyska nowe funkcje, firma chce wpierw przeprowadzić naprawę dachu, po czym ma przystąpić do kompleksowej rewitalizacji. W ciągu dwóch lat mają zostać ukończone prace, dzięki którym do użytku zostaną oddane nowe atrakcje "muzycznego parku rozrywki".

fot. Ewa Zielińska / ZELD.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki 2016/10/26 13:38 #169078

Ja, ehm. Jak się dobrze obieca to nie trzeba dać. Te przysłowie tu będzie bardzo aktualne za niedługo. Nie chce mi się wierzyć aby ktoś robił takie inwestycje na szombrach, może się mylę ale to będzie jak z rzeźnią w Chorzowie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki 2016/10/26 14:55 #169079

Ja też w to nie wierzę. Kto by chciał inwestować miliony w obiekt, który będzie przynosił straty a zyski z teatru będą niewielkie?
Sam remont dachu, utrzymanie, ogrzewanie, inwestycje pochłoną gigantyczne pieniądze.
Czy przed sprzedażą ktoś zrobił biznes plan? Skończy jak inne obiekty przemysłowe w naszym mieście, choć chciałbym się mylić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki 2016/10/26 20:18 #169087

Skończy jak kamienica na Pogodzie...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki 2016/10/26 22:58 #169090

Nic się nie dzieje - źle, coś ruszyło - też źle.

Z drugiej strony odserwując rozkwit miasta pod prezydenturą DB przypuszczam, że może to być jedynie mydlenie oczu przed szybkim nocnym wyburzeniem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki 2016/10/26 23:15 #169092

Bo w takim temacie jestem realistą - już były pstrągi w Bytomce, Szyb Krystyna i inne obietnice.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki 2016/10/26 23:16 #169093

Będziemy mieli w Bytomiu teatr 3D :ohmy: :ohmy: :ohmy:
Czy jesteśmy przygotowani na taki wymiar?:cheer: :cheer: :cheer:
Nie no...będzie dobrze.To nie piramida Cheopsa.Kto za 100 lat będzie pamiętał o tym obiekcie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki 2016/10/27 08:21 #169102

Jesteście ludźmi małej wiary ;) Przecież odpowiada za to człowiek, który tak pięknie odrestaurował ratusz w Hajdukach...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.