Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej?

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/01 09:57 #161935

Wkrótce miną dwa lata od chwili, gdy miasto podpisało umowy z inwestorami, którzy mieli postawić swoje zakłady w Bytomskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Niestety budowy do dziś nie ruszyły.


W grudniu 2013 roku informowaliśmy o pierwszych firmach, które wygrały przetarg na dzierżawę działek w BSAG przy ul. Hajdy. W związku z dużym zainteresowaniem ofertą strefy bardzo szybko rozpisano przetargi na kolejne działki, w tym także na terenach po dawnej kopalni Rozbark. Dzięki inwestycjom w BSAG miało powstać prawie 220 nowych miejsc pracy, czym prezydent Damian Bartyla głośno chwalił się w swojej kampanii wyborczej. Polityczni konkurenci wytykali mu, że na razie są to wirtualne stanowiska, ale mimo to wyborcy uwierzyli, że w Bytomiu wreszcie powstaną nowe zakłady pracy.

Dziś wiele wskazuje, że adwersarze Bartyli mieli rację. Za niedługo miną dwa lata, a atrakcyjnie zlokalizowane tereny przy autostradzie i obwodnicy zarastają dziką roślinnością. Przez ostatnie tygodnie nasza redakcja próbowała dowiedzieć się na jakim etapie są inwestycje w BSAG, ale wszyscy przedstawiciele władz miasta nabrali wody w usta. Ani rzeczniczka magistratu Aleksandra Szatkowska-Mejer, ani Izabela Domogała naczelniczka Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, ani Jakub Snochowski będący radnym i dyrektorem w Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji nie udzielili nam informacji, o które prosiliśmy.

Tymczasem jedna z firm - Quinto - wycofała się z planowanej inwestycji przy ul. Hajdy i 21 września został ogłoszony przetarg na dzierżawę terenu, gdzie miał zostać wybudowany jej zakład. To już drugi inwestor, który zrezygnował z realizacji projektu w BSAG. W 2014 roku fiaskiem zakończyły się negocjacje z firmą Inpol, która wygrała ówczesny przetarg. Jej miejsce ostatecznie zajęła spółka w2w z Rudy Śląskiej, lecz ta też nadal nie rozpoczęła swojej inwestycji.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że współpraca na lini miasto - inwestorzy nie układa się najlepiej. To może tłumaczyć dlaczego wciąż nawet nie wbito łopaty na żadnym z terenów BSAG. Zważywszy na zachowanie przedstawicieli miejskich jednostek można sądzić, że sytuacja jest bardzo skomplikowana i raczej ratusz nie ma czym się chwalić.

Poważne obawy budzi kompletna cisza w związku z kolejnymi przetargami na dzierżawę działek w BSAG przy ul. Dworskiej i Hajdy. Ogłoszenie o rozpisaniu tego pierwszego pojawiło się już 3 września, ale Urząd Miejski poza zamieszczeniem dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej nie prowadzi żadnej akcji informacyjnej, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich przetargów. Wówczas starano się o zainteresowanie mediów, a tym razem dziennikarze nie zostali powiadomieni o przetargach i choć minęło już sporo czasu od ich ogłoszenia, to na próżno można szukać nowych artykułów na temat BSAG. Nie ma nawet aktualności na stronie Urzędu Miejskiego, co do tej pory było standardem.

Wygląda na to, że drugie podejście do pomysłu Strefy Aktywności Gospodarczej znowu zakończy się niepowodzeniem. W 2000 roku Bytom i Piekary Śląskie pozyskały środki z Unii Europejskiej na uzbrojenie terenów inwestycyjnych leżących na granicy obu miast. W Piekarach projekt odniósł sukces i tamtejsze działki zapełniły się firmami, a w Bytomiu rozkwitała dzika przyroda. W 2006 roku zrezygnowano z szukania inwestorów i przekazano tereny Miejskiemu Zarządowi Dróg i Mostów, który utworzył na nich swoją bazę techniczną. Po zmianie władzy w 2012 roku powrócono do pomysłu Strefy Aktywności Gospodarczej, w związku z czym MZDiM musiał zamknąć swoją bazę. Mimo upływu lat przy ul. Hajdy wciąż nie ruszył żaden biznes, a bytomscy drogowcy nie mają gdzie składować m.in. zabytkowej kostki brukowej pozyskanej podczas remontów ulic, dlatego od razu jest przeznaczana do utylizacji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/01 12:22 #161938

Brawo Ty. Brawo BiS !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/01 12:34 #161939

Dlaczego zabytkową kostkę się "pozyskuje" a nie odkłada na miejsce? Tym bardziej, że nie ma gdzie jej składować. OK, nie znam sprawy, może w tym jest jakaś mądrość, ale na pierwsze wrażenie wydaje się to nieprzyjemnie głupie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/01 12:45 #161940

Zaraz, zaraz... Niech mnie ktoś oświeci:

będący radnym i dyrektorem w Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji...


Na pamieć nie znam wszystkich przepisów - ale tak chyba (nawet w HDiKK dawniej III RP) nie można? Może redakcja się pomyliła?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/01 13:31 #161941

Utylizacja kostki? Może jeszcze do tego dopłacają? Na prawdę nie ma chętnych na taką kostkę w kraju, za granicą?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/01 14:22 #161942

Marek Wojcik napisał: Zaraz, zaraz... Niech mnie ktoś oświeci:

będący radnym i dyrektorem w Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji...


Na pamieć nie znam wszystkich przepisów - ale tak chyba (nawet w HDiKK dawniej III RP) nie można? Może redakcja się pomyliła?

Zdaje się, że można. Jeszcze nie tak dawno temu Mariusz Wołosz był dyrektorem MOSM-u...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/01 14:55 #161947

Nie martwcie się. Na terenie Kopalni Centrum trwają pierwsze wyburzenia. Można będzie jakiś market postawić. Kij z tym. Ważne, że inwestory będą kasę w miasto pompować :evil: Naiwna tłuszcza...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/01 15:05 #161948

Marek Wojcik napisał:
MephiR napisał:

Zaraz, zaraz... Niech mnie ktoś oświeci:

będący radnym i dyrektorem w Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji...

Na pamieć nie znam wszystkich przepisów - ale tak chyba (nawet w HDiKK dawniej III RP) nie można? Może redakcja się pomyliła?

Zdaje się, że można. Jeszcze nie tak dawno temu Mariusz Wołosz był dyrektorem MOSM-u..


Panowie Bądźmy przyzwoici i dokładni co do umiejętności Radnego Sralizbari należy jeszcze dodać piastowane stanowisko jako dyrektor zarządzający w THL Polonia. :pinch:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/01 17:13 #161950

nie można, nawet w Mozambiku czy w HDiKK, nie można:

cyt:

I. Zakazy dotyczące radnego gminy.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radny gminy nie może:
1) wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskał mandat (art. 24a ust. 1 i art. 24b ust. 1);
2) pełnić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy (art. 24a ust. 2 i art. 24b ust. 1);
3) wykonywać pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej (art. 24d),
4) podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu zgodnie z art. 23a ust. 1 (art. 24e ust. 1);
5) prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności (art. 24f ust. 1);
6) być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby (art. 24f ust. 2);
7) posiadać pakietu większego niż 10% udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby (art. 24f ust. 5);
8) sprawować mandatu posła lub senatora (art. 25b pkt 1),
9) wykonywać funkcji wojewody lub wicewojewody (art. 25b pkt 2),
10) być członkiem organu innej jednostki samorządu terytorialnego (art. 25b pkt 3).
11) pełnić funkcji wójta lub zastępcy wójta w tej samej albo innej gminie (art. 27 pkt 2).

Poza tym zakazy łączenia różnych funkcji i działalności z mandatem radnego zawarte są w przepisach innych ustaw. Chodzi tu przede wszystkim o przepisy regulujące funkcjonowanie instytucji i organów państwowych, nakładające zakaz sprawowania mandatu radnego na pracowników tych instytucji lub członków organów. Najważniejsze z nich to:
12) zakaz łączenia mandatu radnego z członkostwem w samorządowym kolegium odwoławczym – art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 z późn. zm.);
13) zakaz członkostwa w organie jednostki samorządu terytorialnego obowiązujący członków kolegiów i pracowników regionalnych izb obrachunkowych – art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577, z późn. zm.);
14) zakaz członkostwa w organach samorządu terytorialnego dotyczący prezesa, wiceprezesów, pracowników i dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, członków Rady NFZ i rad oddziałów wojewódzkich NFZ – art. 99 ust. 6 pkt 5, art. 103 ust. 6 pkt 6, art. 106 ust. 7 pkt 8, art. 107 ust. 6 pkt 7 i art. 112 ust. 1 pkt 4 ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.);
15) zakaz łączenia mandatu radnego z członkostwem w korpusie służby cywilnej – art. 78 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 z późn. zm.).


za: www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/zak...tki-ich-naruszenia-1

tu jest ustawa: isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19900160095
żeby nie było ze "z internetu".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/01 17:41 #161952

Ja już dawno pytałem w innym wątku gdzie są te firmy na ul. Hajdy które miały powstać do sierpnia tego roku ? Niech się Pan Prezydent przyzna, że wydzierżawił grunty które w ogóle nie nadają się pod budowę, aby szybko odtrąbić sukces przed wyborami. Czemu tam się nic nie buduje ? Bo się okazało że teren to sam piach coś postawić można ale jedynie na palach co znacznie zwiększyło koszty budowy. Potem się okazało że teren jest zanieczyszczony metalami ciężkimi i teren trzeba zrekultywować. Koszty rekultywacji idą w mln zł. Ot cały PIS.

Ps. Nie wiem czy zauważyliście ale do tej pory na działce przy ul. Hajdy jeden z potencjalnych inwestorów trzymał swoje samochody dostawcze. Ostatnio już uch nie widziałem. Czyli też się już wynieśli.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/03 21:01 #161984

Skoro nigdzie nie można to niech ktoś mi odpowie jak to możliwe, że u nas się łączy te dwie funkcje ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej? 2015/10/04 20:38 #161991

Ten Snochowski cały to ja myslałem ze w hokejowej Polonii bardziej za ciecia robi niz kogos tam. Tydzien temu podczas meczu z Toruniem łaził po obiekcie jak buchaj po pastwisku, że o jego stroju, z litosci, nie wspomnę ;).
Wracając jednak do tematu to kompletnie mnie nie dziwi ze BSAG to projekt istniejacy w praktyce tylko na papierze. Sam pomysł jest na pewno ciekawy, problem w tym ze nie ma w miescie fachowców od przeprowadzania tego typu realizacji. Dopóki w teamie Bartyli będą fachowcy pokroju wywołanego do tablicy Snochowskiego, dopoty będzie jak jest, czyli cienko, bardzo cienko.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.