Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA]

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/06 11:00 #159553

Wspaniały kompleks EC Szombierki, nazywany Industrialną Katedrą, coraz bardziej popada w ruinę. Słabo chroniona jest łakomym kąskiem dla złomiarzy.


Elektrociepłownia Szombierki dzięki swojej monumentalnej architekturze mogłaby być dla Bytomia, tym czym dla Katowic jest Spodek, a dla Krakowa Wawel - symbolem powszechnie kojarzonym poza granicami miasta. Przez kilka lat mogło się wydawać, że wkrótce tak się stanie. Obiekt stawał się inspiracją dla artystów, fotografowie chętnie uwieczniali go na swoich zdjęciach, a w hali maszynowni organizowano wiele imprez, w których nie raz brało udział ponad tysiąc widzów. Jednak wraz z prywatyzacją Zespołu Elektrociepłowni Bytom S.A. w 2010 roku działalność kulturalna i sportowa w szombierskim zakładzie została wygaszona i jego sława przycichła.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nowy właściciel, fiński koncern Fortum, nie chciał przejmować od Skarbu Państwa Elektrociepłowni Szombierki, ponieważ obecnie nie posiada dużej mocy, a produkcję uruchamiano wyłącznie na czas remontów w EC Miechowice. Rząd z kolei nie chciał zgodzić się na sprzedaż elektrociepłowni w Zabrzu i Miechowicach bez zakładu w Szombierkach. Ostatecznie firma przystała na warunki i nabyła wszystkie trzy obiekty za 80 mln zł.

Nie trudno zauważyć, że EC Szombierki są traktowane przez Fortum po macoszemu. Zaraz po przejęciu ZEC Bytom S.A. zaprzestano organizowania imprez w hali maszynowni, a fotografom i filmowcom zakazano wstępu do środka. Oficjalnym powodem były przepisy BHP. Wyjątkiem było coroczne święto Szlaku Zabytków Techniki, czyli popularna Industriada, kiedy zezwalano chętnym na zobaczenie obiektu od wewnątrz. Niestety w tym roku po raz pierwszy EC Szombierki nie będą udostępnione do zwiedzania. W zeszłym roku Fortum nakazało wszystkim dzierżawcom opuszczenie zajmowanych powierzchni w EC Szombierki i odtąd tylko pracownicy fińskiego koncernu mają dostęp do zabytku.

Przeczytaj też: Industriada bez EC Szombierki

W międzyczasie zmieniono firmę pilnującą obiekt i zreorganizowano system jego ochrony. Dawniej gdy nie organizowano żadnych imprez osoby postronne bez zezwolenia nie miały wstępu na teren zakładu. Ochroniarze czuwali już przy wjeździe i często patrolowali okolice zakładu. Dziś każdy jest w stanie wejść nawet na sam dziedziniec elektrociepłowni. Poza naklejkami na oknach, na jej terenie nie czuć obecności ochrony. Jak donoszą nam internauci, wykorzystują to złomiarze. - Obiekt jest notorycznie rozkradany z wszelkich choć ciut wartościowych części i wszystkiego co można wynieść - relacjonuje jeden z naszych czytelników. - Zabytkowa nastawnia pamiętająca czasy przedwojenne obecnie jest porąbana, wyłamana i ogołocona z metalowych elementów. Jak zresztą pozostała cześć budynku. Wejście na wieżę jest wpół zawalone a zegar już istnieje tylko teoretycznie. Reszta zakładu nie wygląda wcale lepiej - opisuje internauta.

Fortum zapewnia, że elektrociepłownia jest należycie pilnowana. - Teren jest chroniony przez całą dobę. Ochrona stale kontroluje nie tylko zabytkowy budynek, ale także rozległy teren zewnętrzny. Pracownicy ochrony regularnie patrolują cały terenu zakładu - wyjaśnia Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum Power and Heat Polska. - Na terenie EC Szombierki zainstalowaliśmy kilkanaście kamer z podglądem w pomieszczeniu ochrony. Dodatkowo w wybranych miejscach zamontowaliśmy czujki ruchu, które po wkroczeniu osoby postronnej, przesyłają sygnał alarmowy do ochrony, która podejmuje działanie. W razie potrzeby wzywana jest grupa interwencyjna. Przedstawiciel koncernu zapewnia, że ochrona reaguje na wszelkie zauważone przypadki kradzieży i wandalizmu, a schwytani sprawcy są przekazywani policji. - Jednak ze względu na rozległość terenu nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim takim przypadkom - tłumaczy Ławrecki.

Poza ochroną, stan techniczny EC Szombierki pozostawia wiele do życzenia. W całym kompleksie są powybijane lub po prostu otwarte okna, brakuje rynien, z elewacji całymi płatami odpadają cegły, a na murach rozrasta się las drzew. Z bliska elektrociepłownia wygląda fatalnie. - Aby doprowadzić ją do dawnej świetności konieczne są poważne inwestycje oraz znalezienie dla niej nowej funkcji, zgodnej z potrzebami lokalnej społeczności. Dlatego nadal uważamy, że najwłaściwszym podmiotem, który powinien decydować o jej dalszym losie, są władze samorządowe - argumentuje Jacek Ławrecki. Miasto pomimo wcześniejszych deklaracji, nie jest zainteresowane przejęciem zabytku. Urzędnicy tłumaczą to brakiem środków na jego utrzymanie, które w ciągu roku kosztuje ok, 1,5 mln zł. Fortum natomiast jest czwartym na świecie producentem ciepła. W 2012 roku koncern 6,2 mld euro, a zysk operacyjny 1,7 mld euro, a więc aż siedemnastokrotnie (!) więcej, niż Bytom w ciągu kilku lat dostanie z Unii Europejskiej na rewitalizację miasta w ramach Obszarów Strategicznej Inwerwencji. - Fortum zdaje sobie sprawę z wartości historycznej obiektu i dba, by jego stan się nie pogarszał. We wszystkich obiektach budowlanych na terenie EC Szombierki dokonywane są kontrole stanu technicznego zgodnie z art. 62 Ustawy Prawo budowlane. Potwierdzają one, że obiekty te są bezpieczne i nadają się do użytkowania. Dbamy o te obiekty poprzez wykonywanie niezbędnych prac konserwacyjnych i naprawczych - wyjaśnia rzecznik Fortum.

Przeczytaj też: Miasto nie przejmie EC Szombierki. Na razie...

Biuro Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest zaniepokojone informacjami o złym stanie technicznym elektrociepłowni. Przed dwoma laty obiekt został wpisany do rejestru zabytków i od tego czasu znajduje się pod ochroną konserwatorską. Rafał Wiloch, starszy inspektor d/s przemysłu w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie przeprowadzona kontrola w celu sprawdzenia czy właściciel należycie wywiązuje się z ustawowego obowiązku dbania o dobry stan zabytku.

Do działania zabrali się społecznicy. Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców sporządziło petycję do zarządu Fortum oraz władz miejskich i wojewódzkich o rewitalizację elektrociepłowni. Do tej pory organizacji i pomagającym jej miłośnikom zabytków techniki udało się zebrać ponad tysiąc podpisów. MDM chce zebrać ich jak najwięcej, aby pokazać decydentom jak ważnym obiektem dla regionalnej społeczności jest EC Szombierki. Szczegóły na temat akcji można znaleźć na stronie stowarzyszenia, skąd można także pobrać druki do zbierania podpisów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/06 22:23 #159555

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - wszystkie podpisy, petycje, zapewnienia do niczego nie doprowadzą - za kilka lat nie będzie śladu po zabytku. W takim koncernie jak Fortum rządzą księgowi - obiekt nie przynosi zysku (a nawet 1,5-2mln straty rocznie) więc trzeba sprzedać lub zburzyć. Że klienta od lat niema, a nawet miasto nie chce tego za darmo więc podobnie jak wspomniany niedawno dworzec w Bobrku który został przeznaczony oficjalnie do wyburzenia przez księgowych PKP, tak i Fortum wybierze tą opcję (choć wygląda na to, że już wybrało).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/07 22:58 #159565

Moim zdaniem zachowanie firmy Fortum jest niedopuszczalne.
Jeśli wiedzieli, że nie jest im potrzebny wspomniany zakład to spokojnie mogli się dogadywać z różnymi instytucjami.
Idiotyczne jak dla mnie były warunki na jakich miasto mogłoby nabyć obiekt- gdzie Fortum zastrzegał sobie, czego w nabytym obiekcie robić nie można. A nie można było np. produkować energii...
To zakrawa o kpinę- jak czegoś nie potrzebuję to staram się tego pozbyć, ale nie mam prawa stawiać warunków. Sama radość z tytułu pozbycia się niepotrzebnego obiektu jest tutaj celem.

A mając na uwadze to, że w Polsce obiekt można najpierw wyburzyć, a potem wykreślić z rejestru zabytków...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/08 10:14 #159569

Bytom to drugie Detroit...

A nawiasem mówiąc to widzę, że nie tylko złomiarze tam grasują. Takie cegły to skarb!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/08 12:22 #159570

Fantus napisał: Bytom to drugie Detroit...


Jakby to było drugie Detroit to trwałaby tu jakaś duża akcja wyburzeniowa, a narazie trwa tylko rozkradanie obiektów...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/08 12:43 #159572

Daro85 napisał:

Fantus napisał: Bytom to drugie Detroit...


Jakby to było drugie Detroit to trwałaby tu jakaś duża akcja wyburzeniowa, a narazie trwa tylko rozkradanie obiektów...

Według zapowiedzi naczelniczki Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych w ramach rewitalizacji będzie przeprowadzanych wiele rozbiórek, więc na to też przyjdzie czas. Pytanie tylko, czy rozbierane będą niepotrzebne oficyny, czy jednak budynki frontowe?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/08 13:38 #159573

MephiR napisał: Według zapowiedzi naczelniczki Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych w ramach rewitalizacji będzie przeprowadzanych wiele rozbiórek, więc na to też przyjdzie czas. Pytanie tylko, czy rozbierane będą niepotrzebne oficyny, czy jednak budynki frontowe?


Najlepiej, gdyby rozebrano to co szpeci i przeszkadza,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/08 14:01 #159575

Daro85 napisał:

MephiR napisał: Według zapowiedzi naczelniczki Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych w ramach rewitalizacji będzie przeprowadzanych wiele rozbiórek, więc na to też przyjdzie czas. Pytanie tylko, czy rozbierane będą niepotrzebne oficyny, czy jednak budynki frontowe?


Najlepiej, gdyby rozebrano to co szpeci i przeszkadza,

To akurat nie jest wyjście. Dziury w pierzejach też szpecą. Rozwiązaniem są remonty, remonty i jeszcze raz remonty.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/08 14:27 #159576

MephiR napisał: To akurat nie jest wyjście. Dziury w pierzejach też szpecą. Rozwiązaniem są remonty, remonty i jeszcze raz remonty.


Wszystkiego nie ma sensu ratować, pytanie jaki będzie układ wspomnianej listy.
Mnie np. rozwala sytuacja typu słynny wolnostojący budynek obok Hondy na Piekarskiej, zrujnowany przez wiele lat i wyburzony dopiero parę miesięcy temu. Takich zabudowań w mieście jeszcze się trochę znajdzie.
Choćby słynny pawilon handlowy w centrum Miechowic itd. itd.

A tak nawiasem to nadal się dziwię czemu mimo zbudowania obwodnicy nadal droga krajowa biegnie ulicą Piłsudskiego?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/08 16:46 #159579

Nie zamierzam Ci teraz ubliżać. Ale chyba nie prowadzić działalności gospodarczej. Logicznym z punktu widzenia Fortum jest, by nie dopuścić konkurencji na rynek. Zwłaszcza na takim rynku jakim jest rynek ciepła. Niskim kosztem Fortum mogłoby doprowadzić do powstania konkurencji i zmniejszenia swoich przychodów, a idąc dalej może i utraty znacznej części rynku. Bardziej się im zapewne opłaca zburzyć obiekt lub pozostawić niż wpuścić nowego gracza na rynek oddając mu taką infrastrukturę, która wymaga zaangażowania znacznie mniejszych środków w modernizację niż budowa nowej. Na ten moment widocznie koszty wejścia są zbyt wysokie dla konkurencji, a z po zakupie tego kompleksu może okazać się, że jest to próg, który warto przeskoczyć.

Taka klauzula to podstawa dbania o swoje interesy - co powinno być zrozumiałe, a nie napiętnowane. Idiotyczne? Raczej przemyślane.

Nie wspomnę tutaj po raz kolejny o tym, jak pretensjonalnie podchodzi się do tematu CUDZEJ własności.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/08 18:17 #159582

Ta klauzula za chwile będzie zbędna, bo trwa likwidacja części infrastruktury odpowiedzialnej za produkcję (głównie rurociągi itp.) a montaż nowej instalacji (kotłów itp.) zwyczajnie by się nie opłacała bo najpierw trzeba by przeprowadzić kompleksowy remont albo nawet przebudowę różnych części EC które miałby być zaadoptowane do produkcji.

Co do złomiarzy to nie wiem czy ktoś tam urzędował, bo EC nadal jest w użytku (częściowym) a co za tym idzie siedzi tam ochrona z psami, jest też monitoring. Nie ma tam armii ludzi ale zawsze to ktoś kto pilnuje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/08 20:17 #159584

pogoda napisał: Nie zamierzam Ci teraz ubliżać. Ale chyba nie prowadzić działalności gospodarczej. Logicznym z punktu widzenia Fortum jest, by nie dopuścić konkurencji na rynek. Zwłaszcza na takim rynku jakim jest rynek ciepła. Niskim kosztem Fortum mogłoby doprowadzić do powstania konkurencji i zmniejszenia swoich przychodów, a idąc dalej może i utraty znacznej części rynku.


Ale moment moment- kto tu jest nabywcą? Tauron? Nie- to ma być oddane miastu. Zbędna nieruchomość ma być oddana miastu, więc jak Fortumowi faktycznie EC Szombierki tak przeszkadza to powinno się cieszyć, że da się to zrobić, a nie dyktować warunki, że tylko budynek, że z ograniczeniem wykorzystania. Nosz kurna- to są absurdalne wymagania względem podmiotu publicznego. Łaskawie wypada przypomnieć, że ta władza, z którą Fortum gada została wybrana w mieście, w którym jest więcej mieszkańców niż Fortum ma pracowników.

Bardziej się im zapewne opłaca zburzyć obiekt lub pozostawić niż wpuścić nowego gracza na rynek oddając mu taką infrastrukturę, która wymaga zaangażowania znacznie mniejszych środków w modernizację niż budowa nowej. Na ten moment widocznie koszty wejścia są zbyt wysokie dla konkurencji, a z po zakupie tego kompleksu może okazać się, że jest to próg, który warto przeskoczyć.


Tak, tyle, że to jest obiekt zabytkowy. Ewentualna dewastacja obiektu może pociągnąć za sobą nieprzewidziane skutki, z najgorszym w postaci spadku wartości akcji firmy na giełdzie. Poza tym jest to zbyt ważny obiekt, żeby duże problemy z jego utrzymaniem nie odbiły się echem w całym regionie. W pewnym momencie zrobi się awantura taka, że tego Fortum nie opanuje. To nie jest firma tak ważna, żeby z jej usunięcia z rynku ktoś wielce załamał ręce. Chętny na jej mienie w wypadku wystawienia go na sprzedaż znajdzie się bardzo szybko.

Taka klauzula to podstawa dbania o swoje interesy - co powinno być zrozumiałe, a nie napiętnowane. Idiotyczne? Raczej przemyślane.


Idiotyczne, bo kretynizmem jest takie oferowanie obiektu miastu, że to nie ma szans go nijak wykorzystać, bo nawet nie dostanie parkingu przy budynku. Podobnie bzdurne jest wymaganie od miasta przejęcia obiektu i zaadaptowania go na jakieś centrum kultury, co też jest z deczka pomylone. Po prostu Fortum powinien zrozumieć, że działa w jakimś obszarze, gdzie gospodarzem są jakieś lokalne władze, które jeśli mają pomóc podmiotowi prywatnemu (a do tego z punktu widzenia Fortumu sprowadza się przejęcie obiektu przez miasto), to powinny otrzymać swobodę działania. Na utrzymanie tego obiektu po przejęciu przez miasto będą się składać wszyscy podatnicy, wobec czego ograniczanie jego wykorzystania przez poprzedniego właściciela jest niedorzeczne. Nie twoja kasa, więc nie stawiaj warunków.

Nie wspomnę tutaj po raz kolejny o tym, jak pretensjonalnie podchodzi się do tematu CUDZEJ własności.


Taaak, tyle, że mamy do czynienia z dewastowanym obiektem zabytkowym. Zdaje się jest w polskim prawie procedura, która pozwala wywłaszczyć takiego posiadacza, który zaniedbuje obiekty zabytkowe. Ale jak pisałem powyżej, awantura będzie, prędzej czy później.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/09 00:15 #159591

Daro85 napisał:

Fantus napisał: Bytom to drugie Detroit...


Jakby to było drugie Detroit to trwałaby tu jakaś duża akcja wyburzeniowa, a narazie trwa tylko rozkradanie obiektów...


jesteśmy na dobrej drodze... jeszcze trochę nam brakuje, ale ..tylko trochę
polecam: czarne.com.pl/katalog/ksiazki/detroit
mogę pożyczyć egzemplarz.
Zatrważająca lektura i tyle punktów wspólnych z naszym miastem....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/09 07:35 #159593

Nie znałem tej pozycji, nawet nie wiedziałem, że Leduff napisał książkę!

Dzięki za polecenie, dodane do kolejki.

Ja ze swojej strony polecam
www.imdb.com/title/tt2125490/?ref_=fn_al_tt_1

W sumie to chyba obie pozycje powinny być obowiązkowe dla radnych, urzędników i innych prezydentów :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA] 2015/06/09 14:22 #159596

pogoda napisał: Nie wspomnę tutaj po raz kolejny o tym, jak pretensjonalnie podchodzi się do tematu CUDZEJ własności.


Proszę na publicznym forum nie rozsiewać skompromitowanego neoliberalnego populizmu. Nie ma czegoś takiego jak "święte prawo własności" chyba, że mówimy o Robinsonie Cruzoe, który mieszka na bezludnej wyspie i posiada siekierkę.

W państwie, społeczeństwie i mieście własność nie jest święta tylko jest objęta szeregiem prawnych ograniczeń jak choćby Ustawą o Ochronie i Opiece nad Zabytkami. Na właścicielu ciążą obowiązki. Za łamanie prawa są sankcje, w tym także sankcje karne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.