Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: Becetka bez dofinansowania z RPO?

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/10 16:25 #125306

Budowa Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe nie weszła na listę podstawową projektów zakwalifikowanych do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Jeśli do 2015 roku nie odpadnie żadna inwestycja, to Bytom nie otrzyma dofinansowania.

Pod koniec grudnia zeszłego roku zarząd województwa przyjął wstępny projekt RPO. Wówczas Becetka w ogóle się w nim nie znalazła. Jednak w międzyczasie przedstawiciele Subregionu Centralnego stworzyli listę projektów priorytetowych, na której Becetka zajęła czołowe miejsce spośród planowanych inwestycji w Podregionie Bytomskim. Zanosiło się, że mimo Bytom wszystko zdobędzie fundusze na budowę trasy.

Dziś okazało się, że szanse naszego miasta wciąż są niewielkie. Urząd Marszałkowski przedstawił listy rankingowe projektów transportowych do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Co prawda tym razem Becetka została wymieniona wśród reszty projektów, lecz trafiła do rezerwy. Oznacza to, że dotacja zostanie przyznana, jeśli z jakiś względów nie będzie możliwości zrealizowania poszczególnych projektów z listy podstawowej.

Taka sytuacja już kilka razy miała miejsce w historii Bytomia. Trzy lata temu, gdy okazało się, że nie zdążono z przygotowaniem dokumentacji budowy Drogowej Trasy Średnicowej na wschód od Katowic, nasze miasto otrzymało środki na modernizację ulic Łagiewnickiej i Świętochłowickiej. W podobny sposób przyznano też pieniądze na przebudowę siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Tym razem ten scenariusz może się już nie powtórzyć. Becetka znajduje się dopiero na szóstym miejscu na liście rezerwowej. Województwo musiałoby zrezygnować z projektów dofinansowanych na kwotę aż ok. 700 mln zł, aby bytomska inwestycja znów zaczęła się liczyć w grze. Zważywszy iż jest to niemal połowa całego budżetu RPO na drogi, można z dużą pewnością założyć, że Bytom nie otrzyma pieniędzy z tego źródła.

Becetka ma być trasą przebiegającą od skrzyżowania ul. Strzelców Bytomskich z Odrzańską, przez okolice Elektrociepłowni Szombierki i dawnej kopalni, do skrzyżowania ul. Świętochłowickiej i Krzyżowej w Łagiewnikach. Bytom ubiegał się o 228,80 mln zł dofinansowania na jej budowę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/10 16:34 #125307

 • hanysek71
 • hanysek71 Avatar
 • Gość
 • Gość
Widze że kasa pójdzie na DTŚ zagłębiowską.Czy to oznacza koniec mżonek o ŚCN w Elektrociepłowni?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/10 19:04 #125320

 • bulba7
 • bulba7 Avatar
 • Gość
 • Gość
Dzisiaj dzień super wiadomości. Najpierw dowiedziałem się, że w Bytomiu trzęsie od lat, będzie dalej trzęsło i trzeba się przyzwyczaić, a teraz jeszcze się okazało, że kluczowa dla miasta inwestycja będzie bez dofinansowania, czyli w ciągu najbliższej dekady prawdopodobnie nie powstanie :/ Ciekawe co na to wszystko prezydent Bartyla?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/10 19:44 #125322

 • emilQ
 • emilQ Avatar
 • Gość
 • Gość
A co bartyla może. Niech szuka innego źródła finansowania, choć z tym będzie ciężki. Od kilku miesięcy w marszałkowskim chodziły pogłoski że bytom nie dostanie tego projektu. A szkoda bo to bardzo kluczowy projekt dla miasta.

Koj też się nie postarał. Czy to decyzja polityczna PO? Jak będą tak decydować do do nas nic nie trafi. Może pan doradca Marszałka - Koj, podziałała coś. Choć gdyby pogadał to by coś było.

Szkoda

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/11 09:21 #125353

hanysek71 napisał: Widze że kasa pójdzie na DTŚ zagłębiowską.Czy to oznacza koniec mżonek o ŚCN w Elektrociepłowni?

Bez Becetki Elektrociepłownia nie zostanie należycie skomunikowana, co z pewnością jeszcze bardziej obniży prawdopodobieństwo uruchomienia tam ŚCN.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/11 11:46 #125360

MephiR napisał:

hanysek71 napisał: Widze że kasa pójdzie na DTŚ zagłębiowską.Czy to oznacza koniec mżonek o ŚCN w Elektrociepłowni?

Bez Becetki Elektrociepłownia nie zostanie należycie skomunikowana, co z pewnością jeszcze bardziej obniży prawdopodobieństwo uruchomienia tam ŚCN.


Położenie Bytomia bez tych inwestycji, przez najbliższe 8 lat skazuje go na destruktywną wegetację. Dzisiaj miałem możliwość rozmawiać z przedsiębiorcą, który przenosi swój interes do TG, bo już w tym roku dokonano 3 razy włamania, co doprowadziło go do bankructwa.

Bardzo to smutne, ale bez wsparcia z zewnątrz nie stać nas nawet na bieżące utrzymanie dróg.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/11 12:48 #125363

 • Amon
 • Amon Avatar
 • Gość
 • Gość
"Co na to Bartyla"?

Jeju nóż się w kieszeni otwiera jak czyta się takie posty i ma przynajmniej minimalne pojęcie o funduszach UE. Na początku zaznaczam, że nie jestem zwiazany z żadną opcją polityczną aby nikt tego nie komentował w taki sposób. Jak dobrze pamiętam Bartylę wybrano w październiku? A od kiedy trwają konsultacje społeczne programów unijnych na lata 2014-20? Odsyłam na stronę: http://rpo.slaskie.pl/

Powiem wiecej - dzięki poprzedniej ekipie jak dla Bytomia będzie wyglądał budżet z UE na lata 2014-20? Odsyłam do projektów kluczowych. Jak trzeba było działać to się kłócili. A teraz wszystko co dostaniemy będzie wywalczone przez obecną ekipę. Dodam tylko że to ostatni tak duży budżet dla Polski w UE, Polska otrzymała najwięcej kasy ze wszystkich Państw a Ślask dzięki Bieńkowskiej otrzymał (jest on planowany ale wiele się już nie zmieni) największy budżet w historii regionów UE - Warszawie uwalili miliard euro ale Śląska nawet nie dotkneli ... co wiecej dostaliśmy 15 % wiecej niż ostatnio. A co z tego będzie miał Bytom? Odnosnie projektów kluczowych jest po zawodach - trzeba teraz skupić się na bieżącym pozyskiwaniu kasy i ewentualnie przychylności Bieńkowskiej znajacej sytuację miasta. Podziękowania należy wysłać do poprzedniej ekipy - no ale mieli wazniejsze sprawy na głowie...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/11 14:57 #125366

 • JarJaro
 • JarJaro Avatar
 • Wylogowany
 • Użytkownik jest zablokowany
 • Użytkownik jest zablokowany
 • "Sójcze" a Ziętkowi dajcie spoczywać w pokoju
 • Posty: 735
Czym się przejmować? Przecież pieniądze i tak będą. Przypomnę, że Bytom wcale nie będzie musiał "rywalizować" z innymi miastami o nie.

W budżecie unijnym na lata 2014 – 2020 dla Bytomia znajdzie się dodatkowa, specjalna pula pieniędzy – zapowiedziała podczas wizyty w Bytomiu Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska. O pomoc rządu i traktowanie Bytomia w sposób szczególny prezydent Piotr Koj walczył niemal rok temu po katastrofie budowlanej w Karbiu. Dziś ministerstwo uchyla rąbka tajemnicy – o dodatkowe pieniądze Bytom nie będzie musiał walczyć z porównywalnymi miastami startując w konkursach.

Całość: LINK

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/11 15:16 #125373

Bieńkowska podczas wizyty w Szombierkach mówiła o dodatkowych środkach rzędu 500 mln zł. Zważywszy na to, że Becetka ma kosztować coś ok. 250 mln zł, to niewiele Bytom sobie za tą kasę będzie mógł wybudować. Dlatego tak ważne jest, aby nasze projekty znalazły się także w normalnych konkursach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/11 15:20 #125374

 • Amon
 • Amon Avatar
 • Gość
 • Gość
odpowiem krótko - odsyłam do projektu RPO - gwarantuję że Bytom będzie musiał walczyć o pieniadze. Nawet jeżeli wydzielą mu pulę to i tak będzie musiał walczyć - na tym polegają fundusze unijne. Gdyby nie musiał walczyć o fundusze to po co startował do RPO 2014-20 na budowę Centralnej trasy Północ-Południe i jakim cudem jest na rezerwie ... Nawet jak coś wydzielą to na pare projektów - o duże środki trzeba konkurować z innymi miastami jak obecnie. Zresztą fundusze UE to nie tylko jeden program - dlatego warto teraz określić na co potrzebne są pieniadze i zbudowac zespół ludzi piszących wnioski. Kolejny, uszczegółowiony szkic RPO WSL ma być opublikowany w kwietniu. Będzie podlegał dalszym konsultacjom ... jednak szkic zwykle oddaje ostateczną formę z drobnymi poprawkami - nie wiem czy ktoś z UM przesyła swoje uwagi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/11 18:57 #125389

A co bartyla może. Niech szuka innego źródła finansowania, choć z tym będzie ciężki. Od kilku miesięcy w marszałkowskim chodziły pogłoski że bytom nie dostanie tego projektu. A szkoda bo to bardzo kluczowy projekt dla miasta.


Co za głupoty!! Bartyla bardzo dużo może, to jego zadaniem było wychodzić to w urzędzie marszałkowskim. Marszałek Sekuła podejmował te decyzje.
Ciekawe skąd masz te informacje o pogłoskach? Kolejne bzdury. Wszyscy wiemy że projekt RPO jest opiniowany od grudnia 2012 i wtedy tworzyła się lista projektów kluczowych.

Z tego co piszesz wynika że Bartyla jest w ciemniej d..pie skoro nie wiedział o tych "pogłoskach", a w media puścił newsa ze się stara o kasę na becetkę.

Koj też się nie postarał. Czy to decyzja polityczna PO? Jak będą tak decydować do do nas nic nie trafi. Może pan doradca Marszałka - Koj, podziałała coś. Choć gdyby pogadał to by coś było.


Koj już nic nie może....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/12 08:50 #125424

 • Amon
 • Amon Avatar
 • Gość
 • Gość
"to jego zadaniem było wychodzić to w urzędzie marszałkowskim"

dotacji nie mozna wychodzić - ocenie podlega to co jest we wniosku. "Wychodzenie dotacji" to najszybsza droga do prokuratury. Nie wiem jak to wygląda w przypadku miast ale w przypadku firm powyższe powoduje zwrot wszystkich dotacji z odsetkami i niemożność starania się o wszelkie fundusze publiczne przez okres 5 lat. No i wyrok dla osoby próbującej "wychodzić"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/12 19:12 #125541

 • marcinen
 • marcinen Avatar
 • Gość
 • Gość
Jeśli chodzi o ŚCN to brak BECETKI nic nie przesądza można przecież lepiej skomunikować rejon Elektrociepłowni przebudowując ul. Puszkina (jeśli teren na jej zakończeniu należy do miasta). Obecnie Puszkina to dość wąska ulica jednak przy jej poszerzeniu o zaledwie 0,5 m śmiało zmieszczą się tam dwa autobusy czy pojazdy ciężarowe. Akurat w kwestii poszerzenia tej ulicy nie ma problemu ponieważ jedna z jej stron jest całkowicie niezabudowana. Dodatkowo można ją przedłużyć na wprost jeśli tylko teren ten należy do miasta (obecnie skręca w prawo w Roszkowskiego z którą tworzy jeden ciąg komunikacyjny). Takim sposobem dobudowując około 800m jezdni w szczerym polu a także niewielki obiekt inżynieryjny nad torami kolejowymi otwiera się przed nami ogromny teren EC Szombierki. To miasto chyba jeszcze stać na budowę jednego małego mostu i 800m jezdni. Nie jest to rozwiązanie idealne ale do stanu obecnego zdecydowanie poprawia komunikację tego miejsca. Przy wybudowaniu chodnika (obecnie chodniki kończą się w połowie Puszkina a dalej trzeba chodzić jezdnią) od samego Lidla i ścieżki rowerowej po nowych mostkach wąskotorówki komunikacja jest prawie wystarczająca. Na całe szczęście na Becetce skomunikowanie EC się jedynie nie opiera.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/13 11:50 #125605

 • salahaddin
 • salahaddin Avatar
 • Gość
 • Gość
Bez względu na ocenę prezydentury Koja to okazuje się, że referendum zostało zorganizowane w fatalnym momencie. Niestety taka jest prawda na całym świecie jak gdzieś są wybory to jest paraliż decyzyjny bo decydenci się skupiają na wyborach. W Bytomiu trwało to od stycznia do października. Zanim nowa ekipa do końca ogarnie o co chodzi w zarządzaniu miastem będziemy mieli kolejne wybory. Poprzednia ekipa mimo wszystko pozyskała sporo środków. Również Biedowa jako komisarz sporo pozyskała bo prawie 50 baniek.
Co do nowych władz to mam wątpliwości czy cokolwiek zdziałają. Raz, że nie mają ludzi, którzy potrafią pozyskiwać środki. Bo kto? Bartyla? Panek? Bonk? Latacz? Skalska? Czy ktoś z nich pozyskał cokolwiek? Dwa niestety nie mają "chodów" w województwie ani ministerstwach a wszyscy wiedzą, że tak to działa. Trzy, mieli ponoć wszystko gotowe, programy, pomysły, strategie, na wszystkie tematy. Minęło 8 miesięcy a prezydent spotyka się z przedsiębiorcami i pyta co robić. Rozmawiać trzeba ale gdzie te wszystkie świetne pomysły?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Becetka bez dofinansowania z RPO? 2013/04/17 12:30 #125826

salahaddin napisał: Poprzednia ekipa mimo wszystko pozyskała sporo środków.


Z tego co ja pamiętam to poprzednia ekipa miała dwie lewe ręce do pozyskiwania środków (nie mylić z środkami pozyskanymi przez Wójcika - chwalił się tym w wyborach po swojej drugiej i ostatniej kadencji) m.in. przebudowa ul. Łagiewnickiej dostała dofinansowanie w ostatniej chwili, bo inny projekt stracił dofinansowanie.

salahaddin napisał: Dwa niestety nie mają "chodów" w województwie ani ministerstwach a wszyscy wiedzą, że tak to działa.


Poprzednia władza miała chody, czego efektów jakoś nie widać.

salahaddin napisał: Trzy, mieli ponoć wszystko gotowe, programy, pomysły, strategie, na wszystkie tematy. Minęło 8 miesięcy a prezydent spotyka się z przedsiębiorcami i pyta co robić. Rozmawiać trzeba ale gdzie te wszystkie świetne pomysły?


Jedno nie wyklucza drugiego. Strategie nie wdrąża/realizuje się z dnia na dzień.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
 • 2
Moderatorzy: Robert CzykielGhost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.