Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
×

Ankieta: Państwowy "abonament" RTV należy:

Zlikwidować bezwarunkowo
6 37.5%
Zlikwidować i uzupełnić braki finansowaniem z budżetu
2 12.5%
Zlikwidować i uzupełnić braki pieniędzmi z reklam
4 25%
Zakodować TV publiczną i pobierać tylko od abonentów
3 18.8%
Sprywatyzować TV publiczną
Bez głosów 0%
Utrzymać abonament ale dzielić go między wszystkich niekodowanych nadawców
1 6.3%
Łącznie oddanych głosów: 4
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wziąć udział w tej ankiecie

TEMAT: "Abonament" RTV - tak czy nie ?

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/02/29 13:54 #19170

Politycy znowu manipulują przy "ustawie medialnej" i znowu dyskutuje się o tym jak wymusić na obywatelach płacenie "abonamentu" RTV.
Sytuacja jest taka: prywatne stacje nadają ciekawsze programy, są chętniej oglądane, finansują się głównie z reklam i "prawdziwych" abonamentów a z "abonamentu" nic nie dostają. Telewizja państwowa nadaje nudniejszy program, służy jako narzędzie propagandy państwa, finansuje się z podatków i "abonamentu".
W przypadku nadajników satelitarnych sytuacja jest jeszcze dziwniejsza ponieważ kanały TVP można odbierać tylko po opłaceniu abonamentu jednej z platform cyfrowych - czyli trzeba płacić dwa abonamenty.
A więc o co naprawdę chodzi? Umyślnie biorę "abonament" w cudzysłów bo czy ktoś z nas podpisywał umowę abonamentową? Opłatę za posiadanie takiego a nie innego przedmiotu można raczej nazywać haraczem albo delikatniej podatkiem.

Abonament tworzy obowiązek zgłaszania organom państwowym każdego odbiornika radiowego i telewizyjnego - pomysł który powstaje zazwyczaj na potrzeby ustrojów totalitarnych i na potrzeby wojennej propagandy. Czy wojna już się skończyła? A może mamy jeszcze komunizm? Może żyjemy w Chinach, Korei Północnej? Nie? To dlaczego mamy obowiązek zgłaszać państwu posiadanie odbiornika!? Telewizja już częściowo przenosi się w internet i "komórki", czy teraz powstanie obowiązek zgłaszania każdego komputera i telefonu?

ps. W ankiecie zapomniałem o jeszcze jednej opcji "Zwiększyć ściągalność abonamentu poprzez danie uprawnień listonoszom, policji, straży miejskiej i innym służbom do rewizji w mieszkaniach w celu stwierdzenia użytkowania odbiorników". Pominąłem bo pomysł, chociaż chodzi po głowach niektórych "inteligentnych inaczej" to byłby raczej niezgodny z prawami obywatelskimi i tworzył by kolejny chory ustrój.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/01 01:23 #19182

  • miras
  • miras Avatar
  • Gość
  • Gość
Bezapelacyjnie zlikwidować abonament i zprywatyzować TVP .
Może wtedy ramówka bedzie ciekawsza i TVP wkońcu przestanie nas nawracać na jedynie słuszną religię i jedynie słuszną partię.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/12 21:22 #19385

Ja nie uważam, że należy wszystko absolutnie prywatyzować. Nie każdy ma dostęp do kiluset kanałów etc a telewizja publiczna dba np o najmłodszego widza.

miras napisał: TVP wkońcu przestanie nas nawracać na jedynie słuszną religię i jedynie słuszną partię.

ale to przecież robią wszystkie stacje :> ! TVN to przecież poglądy libralne/centrolewicowe chociażby - a taką mają wizję do której przekonują, a taka tv trwam - to nie jest propaganda? =)
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/12 22:53 #19389

  • miras
  • miras Avatar
  • Gość
  • Gość

ale to przecież robią wszystkie stacje ! TVN to przecież poglądy libralne/centrolewicowe chociażby - a taką mają wizję do której przekonują, a taka tv trwam - to nie jest propaganda? =)


Masz rację Zawe
ALE ! TVN I TV TRWAM to stacje prywatne i mogą przekonywać widzów do czego tylko chcą a widz moze te stacje oglądać lub nie i wzasadzie nie mozna w stosunku do prywatnych stacji stosować takich samych kryteriów według jakich oceniamy TVP, ponieważ ich nie utrzymujemy. Natomiast zupełnie inaczej jest z TVP płacimy abonament (przynajmniej ja płacę chociaz mało kiedy oglądam TVP) i mamy prawo a nawet obowiązek wymagać obiektywizmu politycznego i braku agitacji religijnej (przypominam ze w Polsce obowiżuje konstytucyjny rozdział kościoła i państwa!).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/12 23:33 #19391

  • sirenqua
  • sirenqua Avatar
  • Gość
  • Gość
Może nie powinnam się wypowiadać, bo nie oglądam telewizji.
Gdybym jednak miała się przekonać do tego medium, to telewizja publiczna musiałaby:
- unikać "sieczki", zapychaczy czasu - big brotherów, gwiazd tańczących i śpiewających i teleturniejów na niskim poziomie,
- zrezygnować z reklam,
- skupić się na programach edukacyjnych i kulturalnych,
- wyrzucić programy religijne.
Żeby to osiągnąć trzeba zapewnić opłaty za oglądanie, podobnie jak w telewizjach kodowanych. Nie zapłacę - nie oglądam. To nie może być abonament w dotychczasowej formie - słabo ściągalny i zależny od posiadania odbiornika telewizyjnego oraz wizyt na poczcie.
Telewizji publicznej nie muszą oglądać wszyscy, za to powinna ona być na poziomie wyższym niż telewizje prywatne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/13 11:56 #19398

  • tomek
  • tomek Avatar
  • Gość
  • Gość
Abonament to nie tylko telewizja. Utrzymuje się z niego Polskie Radio (i inne instytucje z nim związane np. Orkiestry Polskiego Radia). Programy Polskiego Radia i ich spółek regionalnych to najlepsza oferta radiowa w Polsce według mnie. Nie utrzymają się one bez abonamentu, albo bardzo podupadną. Nigdzie indziej już praktycznie nie ma reportaży radiowych, słuchowisk, programów dla dzieci (innym się nie opłaca wiadomo, z tego nie ma kasy) itd. Nad sprawą opłat z abonamentu dla TVP można dyskutować, ale radio musi dostawać pieniądze bo z reklam się nie utrzyma. Zostanie nam wtedy sama sieczka radiowa... Program sformatowany (w prywatnych stacjach to już niestety standard), w którym to po kilku dniach słuchania wie się o której godzinie jest wejście prezentera (zawsze o tej samej porze – sprawdźcie) i jaka będzie piosenka... :blee:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/13 14:56 #19401

miras napisał: ponieważ ich nie utrzymujemy

niby tak, ale one istnieją dzięki widzom, to oni za to płacą i to na nich się zarabia.

miras napisał: i mamy prawo a nawet obowiązek wymagać obiektywizmu politycznego i braku agitacji religijnej

dla mnie coś takiego jak obiketywizm nie istnieje, wyobrażasz sobie wiadomości/bloki informacyjne, całkowicie bez komentarza? Bez jakkolwiek obrobionego materiału, w tv nawet sposób kadrowania może byc interpretacją

sirenqua napisał: skupić się na programach edukacyjnych i kulturalnych,

.wiem, że jeszcze rok/dwa temu jak oglądałam program, to okazało się, że był jakiś zjazd/konferencje czy coś w tym guście...okazało się, że polska telewizja publiczna, ma najlepszy program jeśli chodzi o ścieżkę edukacyjną dla dzieci (mówię o telewizjach publicznych).

sirenqua napisał: - unikać "sieczki", zapychaczy czasu - big brotherów, gwiazd tańczących i śpiewających i teleturniejów na niskim poziomie,

widzisz to jest twój punkt widzenia, telewizja publiczna pod tym tym względem próbuje doścignąć telewizje prywatne. A zapychacze czasu zawsze będą istnieć bo jest ogromna rzesza ludzi, która to lubi. Poza tym nie widzę nic złego w np teleturniejach jak "jaka to melodia" to po prostu zwykła rozrywka, choć cała reszta to dla mnie żenada. Poza tym z tych programów co wymieniłaś to Big Brother nie był nigdy w telewizji publicznej.

sirenqua napisał: - wyrzucić programy religijne.

ich chyba za wiele nie ma - jest ziarno, ale jakby nie było mają ku temu przesłanki by taki program istniał, kilka razy mi się zdarzyło przez parę sekund to oglądać i nie czułam się jakoś atakowana. Być może nie znam, jakiś innych programów...

sirenqua napisał: Żeby to osiągnąć trzeba zapewnić opłaty za oglądanie, podobnie jak w telewizjach kodowanych. Nie zapłacę - nie oglądam. To nie może być abonament w dotychczasowej formie - słabo ściągalny i zależny od posiadania odbiornika telewizyjnego oraz wizyt na poczcie.

pieniądze powinny być pobierane z podatków.

Telewizji publicznej nie muszą oglądać wszyscy, za to powinna ona być na poziomie wyższym niż telewizje prywatne.

telewizja publiczna jest DLA WSZYSTKICH, powinna zachowac jakiś poziom, miec odpowiednie programy, ale nigdy nie osiągnie takich "specjalizacji" jak poszczególne kanały, chyba, że sama rozwinie się do takiego stopnia. Ale przede wszystkim jest to telewizja dla ludzi, nie należy więc wykluczać jakiś zwykłych programów rozrywkowych. Gdy puścisz ludziom "teatr telewizji" to dla częsci będzie to za nudne/ za mało zrozumiałe/ za długie. To telewizja dla wszystkich i każdy powinien coś tam znaleźć, co nie wyklucza pewnych, nazwijmy to "ścieżek dydaktycznych", nigdy to nie będzie jednak telewizja elitarna. I uważam, że taka właśnie powinna być. Powinna wrócić do jakiegoś poziomu...
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/13 15:14 #19402

teraz mi się przypomniało (przecież!) chcesz czegoś ambitniejszego? Włącz sobie tvp Kultura...
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/13 20:16 #19404

Zawe napisał: teraz mi się przypomniało (przecież!) chcesz czegoś ambitniejszego? Włącz sobie tvp Kultura...

Pech chciał, że TVP Kultura nie jest ogólnie dostępna.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/13 20:52 #19409

Pan Piotr napisał: Zawe napisał/a:
teraz mi się przypomniało (przecież!) chcesz czegoś ambitniejszego? Włącz sobie tvp Kultura...

Pech chciał, że TVP Kultura nie jest ogólnie dostępna.

wiem o tym. Ale, przecież pisałam, że publiczny kanał ogólnopolski, będzie serwować właśnie poziom uśredniony (powinien). Wiadomo, że jeśli chcesz coś lepszego, to musisz zapłacić

sirenqua napisał: Żeby to osiągnąć trzeba zapewnić opłaty za oglądanie, podobnie jak w telewizjach kodowanych

Przecież sama sirenqua tak napisała. A przecież kanał publiczny to publiczny - dla wszystkich, dlatego, też tvp1/tvp2 tak wygląda, a nie jest jak tvp kultura.
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/15 23:20 #19426

Tak marzę czasami że kiedyś TVP, jak już będzie normalnie kodowana to stworzy swój kanał TVP Nauka, TVP Cywilizacja itd. dostępny taniej niż amerykańskie Discovery i pokazujące naszą naukę. To by pomogło i telewizji i nauce i mi :)

Abonament mimo wszystko nie motywuje TVP i radia do naprawdę wartościowych programów. O polskich naukowcach w egipcie mogę się dowiedzieć z Discovery a nie z polskiej telewizji. TVP Kultura włączyłem kilka razy z ciekawości ale najczęściej wtedy kiedy mam chwilę czasu to nie nadają a jak już nadają to - wybaczcie - chłam z którego nie mam ani przyjemności ani przydatnej wiedzy.

W poszukiwaniu lokalnych ionformacji na trasie czasem włączam Radio Katowice ale chyba jeszcze się nie zdarzyło żeby nadawali jakieś przydatne informacje, tak samo z TVP3. Kiedy coś się dzieje na śląsku to prędzej dowiem się tego z RMF albo TVN. Kiedy włączam lokalną stację to tam akurat trwa jakiś mecz koszykówki albo koncert którego transmisji lub retransmisji nie można przerwać żeby ludzie od razu wiedzieli co się dzieje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/15 23:38 #19427

Kris napisał: W poszukiwaniu lokalnych informacji na trasie czasem włączam Radio Katowice ale chyba jeszcze się nie zdarzyło żeby nadawali jakieś przydatne informacje, tak samo z TVP3. Kiedy coś się dzieje na śląsku to prędzej dowiem się tego z RMF albo TVN. Kiedy włączam lokalną stację to tam akurat trwa jakiś mecz koszykówki albo koncert którego transmisji lub retransmisji nie można przerwać żeby ludzie od razu wiedzieli co się dzieje.

Mój tata w aucie słucha Radia Piekary...z racji na wiek, muzyke no ale wiadomości przede wszystkim z regionu :)

Co do TVP Info to tam jest chyba tylko 3 czy 2 razy na dzień "Program lokalny" gdzie są puszczane "Aktualności" gdzie są wiadomości z regionu...gdy była TVP3 Regionalna było dużo lepiej...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/16 14:51 #19446

  • adidas15
  • adidas15 Avatar
  • Gość
  • Gość
płacić abonament ??? za co ze raz na jakiś czas pokażą mecz i na dodatek przerwą go konferencją prasową lepera :co2: :blee:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/16 22:35 #19458

Kris napisał: TVP Kultura włączyłem kilka razy z ciekawości ale najczęściej wtedy kiedy mam chwilę czasu to nie nadają a jak już nadają to - wybaczcie - chłam z którego nie mam ani przyjemności ani przydatnej wiedzy.

dla mnie stare filmy tam puszczane to skarby, podobnie jak np dawne spektakle teatru telewizji, nie mówiąc o dokumentach czy takich rarytasach jak Historia kina amerykańskiego wg Martina Scorsese. A na przykład dziś o 3 leci film dokumentalny o Lwie Tołstoju! A o 1 koncert Natalie Cole! A o 20.30 leciał Don Kichot ("odtwarzany") wg Wellesa! A jutro leci Kurosawa ("Rudobrody")!!! A wczoraj "obywatel kane" czy "tango" oraz z muzyk jazz...
Nic tylko oglądać!
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Abonament" RTV - tak czy nie ? 2008/03/16 22:59 #19459

Stare filmy to se moge bez niczego pooglądać na KinoPolska powtarzają wszystkie stare polskie komedie z PRL-u i wiele czarno-białych filmów....matke czasami wciągnie to obiad w niedziele mam zamiast o 13 to o 15 prawie... ;) a sam TVP Kultura nie mam bo bym musiał mieć najdroższy pakiet w mojej kablówce z tego co się orientuje....