Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Podatki w Bytomiu

Podatki w Bytomiu 2020/02/26 20:45 #189632

www.bytom.pl/odbierz-osobiscie-swoja-decyzje-podatkowa
Jak co roku, właściciele nieruchomości powinni otrzymać od organu podatkowego informację o wysokości tegoż podatku w danym roku. I w zasadzie nie byłoby nic dziwnego, poza jednym szczegółem. Otóż żeby taką decyzję otrzymać, będąc osobą pracującą, należy pofatygować się osobiście do Urzędu. Dlaczego? Albowiem Bytom jest jednym z niewielu chyba już miast, w którym owe decyzje roznoszą "doręczyciele", robiąc to dokładnie w godzinach, kiedy większość osób pracujących przebywa w pracy. Co robią "doręczyciele" nie zastawszy podatnika w domu, zostawiają zawiadomienie, że należy sobie taką decyzję odebrać w Urzędzie w godzinach jego pracy - czyli znów w godzinach kiedy większość z pracujących jest po prostu w pracy. Wspaniałomyślny gest Prezydenta - umożliwia wypełnienie obowiązku podatkowego poprzez odebranie decyzji w soboty w Urzędzie, uprzykrzając tym samym pracownikom Ratusza życie i mając nadzieję, że to genialny pomysł ganiać podatnika w sobotę do Urzędu, by odebrał to co winien mu skutecznie doręczyć organ podatkowy. Nie rozumiem dlaczego Urząd nie może wysłać tych decyzji normalnie - jak w każdym innym mieście - pocztą "poleconym" i tym samym nie zmuszać pracujących do brania urlopów czy "urywania się" z pracy po to by potem musieć to odpracować lub narażać się na potrącenie dniówki. Jednocześnie na stronie internetowej Urzędu można przeczytać "Chcesz uniknąć stania w kolejkach, a musisz uregulować m.in. opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości? Zrób to bez dodatkowych opłat i prowizji na poczcie lub przez internet" - pytam po co skoro po decyzję trzeba zasuwać do Urzędu?.
Co takiego gnieździ się w mózgach każdego kolejnego włodarza tego miasta, że tak kurczowo trzymają się systemu "doręczania", który się po prostu nie sprawdza wobec osób pracujących. Czyżby wg nich cały bytom składa się z bezrobotnych, emerytów lub rencistów dla których odwiedziny "doręczyciela"mogą stanowić wydarzenie dnia? Dla mnie jest to odwieczne pytanie, które znajdzie swoją odpowiedź chyba dopiero wtedy kiedy się stąd wprowadzę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Podatki w Bytomiu 2020/02/26 22:01 #189636

Popieram. Niestety to smutne. W dobie gdzie mamy epuap i parę innych platform. Wniosek o 500+ złożysz w banku lub przez profil zaufany to po decyzję zeby obywatel miastu coś zapłacił by urzędnicy mieli na 13-stą pensje musisz ganiać do urzędu... żenada.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Podatki w Bytomiu 2020/02/28 11:15 #189659

Też to mnie od zawsze dziwiło. Mamy ale od tego roku postęp. W niektóre soboty można zarówno odbierać pocztę jak i dokonać wpłaty w kasie. Mało która władza zdobyłaby się na taką odwagę by kazać urzędnikom bywać w soboty, a tu proszę, miła niespodzianka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Podatki w Bytomiu 2020/03/01 07:43 #189693

beatkao33 w Piekarach Śląskich również są gońcy czy jak to określiłaś "doręczyciele".
A dlaczego pocztę, w tym decyzje podatkowe roznoszą gońcy / doręczyciele? Chodzi o koszty związane z obsługą przesyłek.
Czy to jest dobre czy złe rozwiązanie? Każde ma swoje plusy i minusy.
Chciałbym zauważyć, że listonosze też roznoszą pocztę zazwyczaj w godzinach gdzie większość osób pracuje. Zatem zamiast udać się do UM po odbiór decyzji podatkowej zasuwasz do placówki Poczty Polskiej. Różnica może taka, że poczta w któreś dni pracuje dłużej (niekiedy nawet do 20).

Poza tym - ale to już moja prywatna opinia - wszystko zależy od osoby gońca.
Ja też pracuję i nie przypominam sobie bym kiedyś odbierał decyzję podatkową w UM.
A w tym roku np. dzwoniła do mnie sąsiadka z pytaniem czy ma odebrać decyzję dla mnie bo właśnie przyszedł goniec.
Albo doskonale pamiętam, że odwiedził mnie kiedyś goniec (notabene ojciec mojego kolegi) z UM późnym wieczorem.
Wszystko zależy od podejścia człowieka.

Rozwiązanie mam takie: złóż pismo w UM (tak, tak musisz się osobiście pofatygować), że życzysz sobie aby korespondencja do Ciebie była wysyłana za pośrednictwem Poczty Polskiej. Możesz to uzasadnić, że często Cię nie ma w domu a np. ktoś z rodziny ma pełnomocnictwo pocztowe do odbioru korespondencji. I już.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Podatki w Bytomiu 2020/03/01 23:07 #189698

co więcej listy polecone nie wymagające podpisu (potwierdzenia odbioru) można zgłosić na poczcie i będą ci je wrzucać do skrzynki a nie avizować...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Podatki w Bytomiu 2020/03/01 23:31 #189699

myszaty napisał: co więcej listy polecone nie wymagające podpisu (potwierdzenia odbioru) można zgłosić na poczcie i będą ci je wrzucać do skrzynki a nie avizować...

Tylko to nie dotyczy instytucji publicznych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.