Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/04 12:46 #170843

Witam, dostałem pismo z miasta że działka przed moim i czterema innymi garażami jest na sprzedaż. Jak ją kupi ktoś inny możemy mieć problem z dojazdem, miasto może ustalić służebność ale nowy właściciel działki może nam naliczać opłaty za korzystanie z dojazdu. Czy to ma sens? Garaże stoją tam już 30lat, mam wykupiony i garaż i działkę pod nim na własność od miasta jakieś 10 lat temu a teraz nagle takie jaja.
Bytom szuka kasy?
Najlepsze jest to że podobno droga dojazdowa też ma być sprzedana, chyba kupię sobie helikopter bo za chwilę żeby dojechać do garażu +- 100m od drogi głównej będę miał pobór opłat w dwóch miejscach ;)
Wychodzi na to że mam garaż, płacę miastu za niego podatek i za ziemię na której stoi ale czy do niego dojadę to już miasta nagle nie interesuje bo doszli do wniosku że jeszcze mogę coś więcej zapłacić...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/04 13:00 #170844

Z jednej strony masz racje bo skoro miasto sprzedało ci ziemie pod garaż to droga dojazdowa powinna być ogólnie dostępna.Z drugiej strony miasto ma teren na sprzedaż i chce go sprzedać.W zasadzie co stoi na przeszkodzie by złożyc sie z innymi kierowcami i kupic te 100 m drogi dojazdowej?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/04 13:17 #170845

Tu bardziej mnie niepokoi to że droga dojazdowa tez ma być na sprzedaż, tego nie rozumiem, bo działkę przed garażami to jeszcze bym zrozumiał. Ale patrząc na to globalnie to w sumie mogą każdemu co ma garaż chcieć sprzedać podjazd? Trochę to bez sensu, jak dostajesz zgodę na budowę garażu, później go użytkujesz tyle lat i nagle okazuje się że musisz kupić sobie jeszcze podjazd przed garażem ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/04 14:13 #170846

Nie chodzi o sens - jak je sprzedawali garaże to pytałeś o dojazd i służebność na przyszłość? Czy jak to bywa założyłeś że droga się należy?: Takie rzeczy można sobie zagwarantować przy kupnie , teraz albo wykupić teren z drogą albo jeżeli kupi ktoś trzeci kwestia dogadania się - o ile będzie skłonny do kompromisu.
U mnie na Estreichera jest podobnie z tym że jedna ze wspólnot ma wykupiony teren przed klatką a na przeciwko są garaże - raz że wygrodzili teren , odcinając 3 klatki od dojazdu od podwórka, dwa narzucili właścicielom garaży swoje warunki - koszty remontu placu + comiesięczne koszty utrzymania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/04 16:27 #170848

Teoretycznie dojazdy do budynków czy garaży nie powinny byc wystawiane na sprzedaż.A jeżeli już to tak by nikomu nie blokować dojazdu.No ale w Polsce wiadomo jak jest.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/04 17:34 #170849

Teoretycznie nie blokują - ale warunki i kwoty takie ustanowili są zaporowe i kompletnie ,,od czapy". Właściciele garaży nie mieli wyjścia i musieli się zgodzić. Ale to jest polityka właśnie UM - kompletnie nie myślą przy sprzedaży działek i konsekwencjach.
Znam też podobną sytuację - brak uzgodnionej służebności przejazdu/przejścia prawie 30 lat temu skutkuje dzisiaj tym że nowemu właścicielowi działki , sąsiad przez którego działkę jest dojazd (całe 3mkw :-O ) skutecznie utrudnia życie i cały czas dąży do konfrontacji , gdzie ani nie chce się zgodzić na odszkodowanie, ani na opłatę a nawet sprzedaż spornego kawałka z wpisem o udzieleniu służebności na użytkowanie wieczyste, chce tylko decydować kto, jak, gdzie i kiedy będzie mógł przejechać, Generalnie sprawa wyląduje w końcu w sądzie ale jak wiadomo sądy cywilne w Polsce szybkie nie są.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/05 09:23 #170852

ŁAGOL możesz podesłać link do mapy w SIT-planie żeby można było zobaczyć to dokładnie?

Odnośnie służebności sprawa wygląda tak, że opłata może być jednorazowa lub w ratach. Zazwyczaj w przypadku zbycia działek z miasta wynagrodzenie za służebność jest jednorazowe. Płacisz i dostajesz wpis w księdze wieczystej - Ty jako właściciel działki władnącej w dziale I-SP, właściciel działki obciążonej - w dziale III.
Nie ma zatem podstaw prawnych aby ktoś kto ma służebności wpisaną w KW lub kupił działkę z taką służebnością żądał kolejnych opłat. Chyba że zmieni się zakres służebności.
Oczywiście odrębną i o wiele trudniejszą sprawą jest to aby respektować i móc wykonywać taką służebność.

Błędem jest faktycznie, iż przy sprzedaży garażu nie zapewniono do niego dojazdu niemniej w minionej epoce zbytnio się tym nie przejmowano. Teraz sytuacja się zmieniła.
Możesz pomyśleć o ewentualnym wniosku do sądu o zasiedzenie służebności gruntowej. Z tym że to trochę potrwa.

Wychodzi na to że mam garaż, płacę miastu za niego podatek i za ziemię na której stoi ale czy do niego dojadę to już miasta nagle nie interesuje bo doszli do wniosku że jeszcze mogę coś więcej zapłacić...

A Ciebie to do tej pory nie interesowało? Nie wiem jakie są przyczyny sprzedaży tego terenu przez miasto. Może od tego należałoby zacząć.

Ogólnie to trochę mnie to dziwi bo jak sprzedawali kamienicę na Chorzowskiej 6 lub 8 to w warunkach sprzedaży był obowiązek ustanowienia służebności przez nowego nabywcę do garaży znajdujących się w podwórku.
Dlatego aby móc coś więcej powiedzieć i Ci ewentualnie doradzić dobrze byłoby jakbyś podał konkrety.
Dodam, że aby sprzedać grunt miejski musi być ta informacja podana do publicznej wiadomości - musi być opublikowany tzw. wykaz nieruchomości na okres 21 dni. Plus kolejne 3 tygodnie do zgłoszenia roszczeń wobec sprzedawanego terenu. Dopiero po tym terminie miasto albo ogłasza przetarg albo - jeśli okoliczności na to pozwalają - sprzedaje teren bez przetargu.

Możesz wrzucić pismo które dostałeś? Ewentualnie podeślij mi na maila.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/06 09:59 #170865

Pismo, mapka i foto z google placu przed garażem, działka to po prostu kawałek gruntu między "niczym", rozmawiałem z innymi właścicielami i wszyscy dostali takie pisma aby wykupić grunty PRZED garażami między ul. A. Krajowej a Cyryla i Metodego więc sprawa dotyczy na tą chwilę ok 30 -40 osób
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/06 12:06 #170866

Ostatnio z garażami coś się kombinuje zbyt mocno:

Prusa 19 - właściciel mieszkania w oficynie postawił sobie samowolkę budowlaną w postaci schodów odmiennych od pierwowzoru, tak, że samochodem nie da się wjechać. Co zrobiły Bytomskie Mieszkania? Zerwały z wszystkimi umowy najmu garaży i nakazały się wynieść. Paranoja. Nadzór budowlany, BM jak i Bartyla mają to w nosie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/06 13:58 #170868

Jak widać na załączonym planie, działka przeznaczona na sprzedaż jest szerokości takiej, jak głębokość garażów. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś ją nabywa, z zastrzeżeniem ustanowienia służebności przez nowego nabywcę, ponieważ służebność ta zajęłaby całą powierzchnię nabywanej działki. Jeśli ktoś by ją kupił, to chyba tylko w celu pobierania opłaty ...
Cała ta sytuacja wydaje mi się mocno abstrakcyjna, aczkolwiek pewnie zgodna z prawem. Mam jednak nieodpartą refleksję, że miasto próbuje wymusić na właścicielach garaży zakup działki zapewniającej "swobodny dostęp" do ich własności, której w przeciwnym przypadku nikt inny by nie kupił.
Co w sytuacji, w której np. 2 właścicieli nabędzie po 1/5 udziałów a pozostali nie? Czy miasto wystawi pozostałe 3/5 działki na przetarg? A jeżeli będzie to dwóch pierwszych, czy będą pobierali opłaty od pozostałych 3?
Faktycznie błędem jest nabywanie nieruchomości bez udziałów w drodze dojazdowej, bo później są takie sytuacje, jaką ma obecnie Łagol.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/06 15:08 #170869

Po pytaniu co w sytuacji gdy nie wszyscy kupią, pani w urzędzie stwierdziła że miasto będzie od tych osób pobierać jakąś opłatę, ale nie wiem co i jak bo to znajomy pytał i do końca nie rozumiem tego. To coś na zasadzie wspólnoty, gdzie nie wszyscy wykupią mieszkania, ale takie tłumaczenie jest trochę pokrętne. Tak samo miasto chce aby grunt wykupili ci co mają garaże w dwóch szeregach, jeden na wprost drugiego oraz ci przy ulicy, jak na fotkach, to świadczy ewidentnie o szukaniu pieniędzy przez miasto i to najbardziej wkurza.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom chce sprzedać działkę przed moim garażem 2017/03/07 20:08 #170878

Kupujesz w drodze bezprzetargowej na tzw. popraw zagospodarowania nieruchomości przyległej. Do ceny jaką podało miasto musisz doliczyć koszt aktu notarialnego (zakładam max. 1000 zł - taksa, podatek VAT od taksy, wpis w KW). Ceny nie można negocjować.
Druga opcja to wspomniana sprzedaż w drodze przetargu. Tutaj jednak istnieje pewne ryzyko. Przetarg jest ogólnodostępny czyli może do niego przystąpić każdy, zatem może być taka sytuacja iż kupi to ktoś zupełnie obcy, ogrodzi i skutecznie utrudni korzystanie z garaży. Oczywiście jest to skrajna wersja ale możliwa.
Plusem sprzedaży w drodze przetargu jest możliwość obniżenia ceny. Ale decyzja w tym względzie należy do miasta.

Co do samej sprzedaży to mogą wystawić do przetargu udział niemniej podejrzewam, że jeśli żaden z garażowiczów nie skorzysta z propozycji to działka pójdzie do sprzedaży w całości. Czyli cena x5 bo ta zaproponowana dotyczy 1/5 udziału w działce.

Nie za bardzo wyobrażam sobie pobieranie tej opłaty bowiem musieliby w pierwszej kolejności udowodnić, że faktycznie korzystacie z tego terenu. Mieć na to dowody. A że działka nie jest ogrodzona to każdy może na nią wjechać, korzystać z niej.

Patrząc z punktu prawnego zasadnym jest uregulowanie tej kwestii i uzyskanie przez garażowiczów jakiegoś tytułu prawnego do gruntu który służy jako dojazd do garaży. Z drugiej strony w pełni rozumiem to, że niejako stawia się kogoś pod ścianą. Kup albo się martw. To nie jest postępowanie partnerskie.

Wyjść jest kilka.
Możecie wystąpić z wnioskiem o ustanowienie służebności gruntowej. Będzie to odpłatne ale powinno być tańsze niż zakup.
Druga opcja to jeśli faktycznie te garaże stoją 30 lat można złożyć do sądu wniosek o zasiedzenie służebności gruntowej. Koszt 150 zł. Oczywiście należy uzasadnić ten fakt. W przypadku garażu nie powinno być to takie trudne.
Są też inne wyjścia ale wolałbym nie pisać o nich publicznie - jak chcesz to napisz do mnie PW to Ci podpowiem.

Łagol ja bym na Twoim miejscu wystąpił pisemnie do UM z zapytaniem co jest powodem, że chcą tą działkę sprzedać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.