Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Gliwicka hala widowiskowa

Gliwicka hala widowiskowa 2007/02/02 12:48 #7666

Gazeta Wyborcza napisał: Gliwicka hala: Cena ważniejsza od pomysłu
Gliwice chcą wybudować nowoczesną salę widowiskowo-sportową, która ma być konkurencją dla katowickiego Spodka. Jednak zamiast konkursu architektonicznego miasto ogłosiło przetarg. - To skandal, że o wyborze wykonawcy zadecydują pieniądze - mówi Michał Buszek, przewodniczący Śląskiej Izby Architektów.

Kilka tygodni temu gliwicki magistrat ogłosił przetarg na projekt architektoniczny i budowlany nowej sali widowiskowo-sportowej Podium. Niestety, jedynym kryterium wyłonienia zwycięzcy będzie cena, jaką zaproponuje wykonawca. W środowisku architektów zawrzało. - W tak sformułowanym przetargu zadecydują wyłącznie pieniądze, a budowa takiej hali to poważne przedsięwzięcie. Projekt Podium powinien zostać wyłoniony w konkursie architektonicznym, najlepiej międzynarodowym - oburza się Michał Buszek, przewodniczący Śląskiej Okręgowej Rady Izby Architektów, która postanowiła oprotestować przetarg. Swój protest oparła na Prawie zamówień publicznych, w którym obiekt architektoniczny to dzieło twórcze - nie można oceniać go wyłącznie przez pryzmat ceny.

Miasto oddaliło protest, tłumacząc, że warunki przetargu są jednoznacznie i wyczerpująco sformułowane, dlatego samo kryterium ceny wystarczy. Przepisy nie nakazują też zamawiającemu ogłaszać konkursu architektonicznego.

- Argumenty miasta są niedorzeczne. Gdyby warunki były wyczerpujące, to urzędnicy mieliby gotową koncepcję i nie musieliby ogłaszać przetargu - kontrargumentuje Buszek.

Jednoznaczne warunki zapisane w przetargu mówią o powierzchnia użytkowej od ok. 32 tys. do 40 tys. m kw. i widowni od 9 do 15 tys. osób. To raczej spore rozbieżności.

- Nowa hala mogłaby być wizytówką Gliwic i całego regionu, a konkursy są najbardziej demokratyczną formą zdobywania dobrych projektów - wyjaśnia Tomasz Studniarek, prezes katowickiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jego zdaniem konkurs pozwala otrzymać różne rozwiązania i jest świetną promocją przedsięwzięcia.

W etyce zawodu architekta jest nawet zapis, że nie powinien on startować w przetargach, w których o wyborze projektu decyduje jedynie cena. - Nie namawiam kolegów do bojkotu przetargu, ale apeluję do ich sumień - mówi Buszek.

Tymczasem urzędnicy nie mają sobie nic do zarzucenia. - Jakie wybitne projekty powstały w regionie dzięki konkursom architektonicznym? Z tymi konkursami jest jak z wyborami Miss - wygra ten, kto lepiej sprzeda projekt, ładniej narysuje, opakuje, a potem nikt tego nie umie wybudować - przekonuje Marek Jarzębowski, rzecznik gliwickiego magistratu. Dodaje, że miasto ma złe doświadczenia z konkursami, bo zwycięzca na projekt muzeum przy radiostacji źle oszacował koszty, co znacznie podrożyło inwestycje.

Paweł Kopczyński, naczelnik biura rozwoju miasta Gliwice: - Procedura konkursowa trwa zbyt długo, a my mamy dwa lat na wykonanie projektu, inaczej przepadnie nam dofinansowanie z Unii.

Coś czuję, że nie będzie z tego żadna konkurencja dla Spodka... Jeśli wybudują sobie zwykłą halę, to Katowice nie mają się czego obawiać, bo największe imprezy i tak będą organizowane w stolicy śląska.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gliwicka hala widowiskowa 2007/02/02 13:46 #7677

Jak dla mnie hala nie musi wyglądać. Ma być funkcjonalna. A to czy będzie wyglądać jak Panteon czy jak zwykła hala to jest mi już obojętne. Nie dziwię się władzą Gliwic, że chcą rozpisać przetarg, jest to bezpieczniejsze, ale rozbieżności w warunkach zapisanych w przetargu rzeczywiście są duże.
Nie dziwię się też projektantom. Dla nich ładnie wyglądająca hala jest wizytówką. Pokazuje zdolności projektanta itp.
Ale ja wolałbym mieć jakąś halę "normalnie" wyglądającą o poj powiedzmy 15k kibiców niż jakiegoś kosmicznego pokemona nad którym by się wszyscy zachwycali a jego pojemność wynosiłaby 8-9k kibiców.
Hala to nie choinka....
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gliwicka hala widowiskowa 2007/02/02 14:02 #7679

Hala to nie choinka....

To ma być hala widowiskowa, a takie obiekty muszą też dobrze wyglądać. Ładna prezencja wcale nie musi zaprzeczać funkcjonalności. Teoretycznie biurowce też powinny być jak najbardziej praktyczne, a ich budowniczowie za każdym razem starają się wykonać ciekawy projekt. Przecież to nie żaden problem postawić klocka rodem z PRL'u. Czemu więc tak się nie dzieje? Ponieważ i biurowce, i hale MUSZĄ przyciągać do siebie ludzi. Jeśli ktoś chce zorganizować koncert Rolling Stones, to nie zrobi go na polach za miastem, tylko na największym stadionie w Polsce. Tak samo jest z halami. Jeśli Gliwice chcą organizować największe imprezy, to nie muszą mieć tylko ogromnej ilości miejsc...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gliwicka hala widowiskowa 2007/02/02 14:10 #7680

MephiR napisał: Jeśli ktoś chce zorganizować koncert Rolling Stones, to nie zrobi go na polach za miastem, tylko na największym stadionie w Polsce.

Chwytam Cie za słowa, ale co tam :D Jak sam napisałeś koncert robi na największym stadionie a nie na tym który najładniej wygląda :P
Nie mówie o żadnym zwykłym klocku. Mówie o funkcjonalnej hali, bez żadnych zbędnych pierdół której utrzymanie będzie niższe, a późniejsze remonty także. Jak ktoś ma kase to może sobie nawet zrobić całą hale z marmuru, ale w tym wypadku jest ograniczona ilość pieniędzy.
Drugą rzeczą która przemawia za urzędnikami z Gliwic jest chociażby sprawa z Berlińskim dworcem kolejowym. Pan architekt zaprojektował bardzo ładny i nowoczesny dworzec. Władze miasta dla oszczędności strop w podziemiach, czy gdzieś indziej zrobili prosty. Architekt zaprojektował sklepienie, sprawa trafiła do sądu, architekt wygrał a władze miasta muszą przebudować dworzec. Zapewne się odwołują, ale tak sprawa wyglądała jak o niej czytałem...
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gliwicka hala widowiskowa 2007/03/22 13:52 #10858

Dziś dotarłem do nagrania spotkania śląskich samorządowców z panią Ireną Szewińską. Można na nim zobaczyć wystąpienie m.in. naszego prezydenta, Piotra Koja. Polecam - CLICK!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gliwicka hala widowiskowa 2007/04/04 13:38 #11421

Gazeta Wyborcza napisał: Hala Podium powstanie w Gliwicach!
Tomasz Pietrzykowski, wojewoda śląski, nie zawetuje budowy za unijne pieniądze hali Podium w Gliwicach. Zależy mu jednak na tym, by marszałek województwa doprowadził do końca budowę Muzeum Śląskiego i zadbał o inwestycje na terenach po kopalni Katowice.

Spór o budowę Podium w Gliwicach trwa od kilku miesięcy. Nowoczesna hala ma powstać dzięki 166 mln zł dotacji z Unii Europejskiej. Gdy będzie gotowa, będzie można tu organizować koncerty, mecze piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, a nawet zawody lekkoatletyczne. Na widowniach zmieści się 15 tys. widzów.

Jednak od samego początku pomysł gliwickich samorządowców był krytykowany m.in. przez urzędników z Katowic, wojewodę Tomasza Pietrzykowskiego i Witolda Naturskiego (PiS), radnego wojewódzkiego. Pojechał on nawet do Brukseli, by podzielić się z tamtejszymi urzędnikami swoimi wątpliwościami. Uważa bowiem, że inwestycja w Podium będzie stratą pieniędzy. Ale sam przyznaje, że nie zamierza już więcej głośno protestować. - Zrobiłem swoje. Reszta byłaby tylko pieniactwem - mówi.

Wszystko wskazuje jednak na to, że właśnie zakończył się spór o Podium. Dowiedzieliśmy się, że wojewoda nie zamierza zawetować inwestycji. Nie chce już dłużej podsycać konfliktu, który, jego zdaniem, jest niepotrzebny. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Pietrzykowski jest gotów pogodzić się z budową Podium, jeżeli uda się doprowadzić do powstania w Katowicach - także za unijne pieniądze - nowoczesnej siedziby Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz zostanie zagospodarowany pozostały teren po kopalni Katowice. Liczy bowiem na to, że nawet jeśli Gliwice będą miały świetną halę, to życie miejskie i tak wciąż będzie toczyło się w stolicy województwa.

Wojewoda rozmawiał już o tym z Januszem Moszyńskim, marszałkiem województwa i orędownikiem budowy Podium, oraz Piotrem Uszokiem, prezydentem Katowic. Wiadomo, że politycy są zgodni co do tego, by na pokopalnianych gruntach pojawili się prywatni inwestorzy, dzięki którym będą mogły tu powstać galerie, puby, restauracje, a nawet eleganckie sklepy. Kilka tygodni temu proponował to także Krzysztof Mikuła, poseł PiS-u z Katowic. Zależy mu bowiem na tym, by to miejsce tętniło życiem i było chętnie odwiedzane przez mieszkańców.

Moszyński nie ukrywa zadowolenia z takiego obrotu sprawy. Przyznaje, że wcześniej miał wątpliwości co do Muzeum Śląskiego, ponieważ były tylko pieniądze na budowę nowego gmachu. - Natomiast na rewitalizację reszty trzeba by co najmniej 50 mln euro. Zgadzam się jednak z tym, że szkoda czasu na kłótnie o to, co budować, a co nie. Cieszę się, że osoby, które miały uwagi co do Podium, nie chcą już o tym mówić - mówi marszałek.

Przyznaje też, że odpowiada mu plan stworzenia na terenie kopalni Katowice miejsca, które będzie odwiedzane przez katowiczan. - Miasto tego potrzebuje i jest szansa to zrealizować, ściągając tu prywatny kapitał. Powiem szczerze, jeśli Katowice nie będą miały porządnej wizytówki, to ucierpi na tym całe województwo - dodaje Moszyński.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.