Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Nowe centrum handlowe w Dąbrowie Górniczej

Nowe centrum handlowe w Dąbrowie Górniczej 2007/01/31 11:55 #7398

Gazeta Wyborcza napisał: Nowe centrum handlowe w Dąbrowie Górniczej
W sercu Dąbrowy Górniczej rośnie Pogoria - pierwsza w mieście galeria handlowa z multipleksem. Główne wejście ma kształt kolumnady z kameralnym placem.

Dąbrowa Górnicza była do tej pory pozbawiona dużego centrum handlowego. Deweloper - Mayland Real Estate Company - wykorzystał ten fakt i rozpoczął budowę Pogorii. Kompleks powstaje wzdłuż ul. Jana III Sobieskiego, na terenach obok Huty Bankowej. Odkąd w 1995 roku zlikwidowano ostatni piec martenowski i zakład przekształcono w spółkę przetwórczą, większość zabudowań huty niszczała. Mało atrakcyjne hale sąsiadowały ze śródmiejskimi kamienicami po drugiej stronie ulicy. Teraz ten fragment miasta ma się odmienić.

- W projekcie architektonicznym ważne było powiązanie nowego obiektu z istniejącymi ulicami, a zwłaszcza z głównym miejskim deptakiem - ulicą 3 Maja. Dlatego od tej strony zlokalizowano atrakcyjny plac wejściowy - mówi Katarzyna Heymowska, przedstawicielka Mayland Real Estate.

Okrągły plac otoczony będzie kolumnadą i powstanie na końcu odnowionej niedawno ulicy 3 Maja. Piesi po specjalnie zbudowanej kładce przejdą nad ruchliwą ul. Sobieskiego i znajdą się na tarasie kolumnady. Stąd będą mogli wejść do budynku bądź zjechać windą na poziom placu z fontanną, nawiązującą do zbiornika Pogoria - symbolu nowego centrum. Z jednej strony plac będzie domykała dawna willa pierwszego dyrektora huty. Dziś obiekt jest w złym stanie technicznym, jednak ma być wyremontowany. Inwestor obiecał też uporządkować pobliski park miejski.

- Budynek będzie miał dwa bieguny. Z jednej strony piesi będą wchodzić od strony placu, zaś po przeciwnej stronie zlokalizowano wejście dla zmotoryzowanych. Powstanie tam duży parking - wyjaśnia Heymowska. To rozwiązanie właściwe dla miasta, dzięki któremu od strony centrum nie będzie straszyło morze samochodów. Pogoria ma być przyjazna dla pieszych.

Na parterze, oprócz pasażu z 80 sklepami i butikami, będzie market Real. Piętro wypełnią kawiarnie, restauracje, klub fitness oraz pięciosalowe kino.

Inwestycja w Dąbrowie wpisuje się już w stałą tendencję lokalizowania centrów handlowych w środku miasta. Tak działa Plaza Center, która jako pierwsza zbudowała w sercu Rudy Śląskiej centrum handlowo-usługowe, a dwa kolejne realizuje właśnie w Sosnowcu i Rybniku. Podobnie jest z budowanym Forum w Gliwicach.

Wyburzono już stare obiekty hutnicze, trwają prace ziemne przygotowujące teren pod konstrukcję budynku. Pogoria ma zostać otwarta wiosną 2008 roku.

Jak widać, wcale źle nie zrobiliśmy sprzedając plac Kościuszki BPP... Powyższe centrum w Dąbrowie także jest umieszczone w samym sercu miasta, ale nie prezentuje się już tak dobrze jak nasze centrum. Można w sumie powiedzieć, że Pogoria wygląda jak każdy inny hipermarket, tyle że ma ten plac kameralny. Nie mówię już o gigantycznym parkingu na otwartym powietrzu, które psuje wszelkie wrażenia estetyczne. Warto też zauważyć, że znajdzie się tam market Real, czyli sklep wielkopowierzchniowy, który rzeczywiście może zniszczyć małych sklepikarzy w pobliżu. W Bytomiu tego nie będzie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nowe centrum handlowe w Dąbrowie Górniczej 2007/01/31 14:52 #7403

Ta kolumnada i plac kameralny kapitalna sprawa, ale tylko tam gdzie do dyspozycji jest duża przestrzeń, bo na pl. Kościuszki to się chyba każdy metr kwadratowy liczy :) Parking, przy każdym centrum trzeba mieć gdzie samochód zostawić, a parking podziemny to kosztowna inwestycja. Więc jeśli jest miejsce to dlaczego nie.
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nowe centrum handlowe w Dąbrowie Górniczej 2007/01/31 15:03 #7404

Kupi napisał: Ta kolumnada i plac kameralny kapitalna sprawa

To akurat fajna rzecz, ale patrząc na całość, to to centrum nie wygląda zbyt specjalnie. To jest tak samo jak z Silesią - miejsce z szybem jest ciekawe, ale ogólnie ten obiekt jest nudny pod względem architektonicznym.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nowe centrum handlowe w Dąbrowie Górniczej 2007/01/31 23:40 #7430

Można powiedzieć, że ta kolumnada zmienia centrum handlowe w "galerię". Bo gdyby nie to pewnie byłoby to zwykłe szare centrum.
Podobno kapitalnie jest zrobione Fashion House w Sosnowcu. Ja nie mogę się wypowiedzieć bo w Sosnowcu byłem raz w życiu i to jeszcze przejazdem :D
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nowe centrum handlowe w Dąbrowie Górniczej 2007/02/01 01:42 #7447

MephiR napisał: ale ogólnie ten obiekt jest nudny pod względem architektonicznym.

moim zdaniem to tez nic specjalnego, ot duze skupisko pod dachem, choc daje to pewnego rodzaju odrebnosc, specyfike

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nowe centrum handlowe w Dąbrowie Górniczej 2007/02/01 11:58 #7488

TheArt napisał: MephiR napisał/a:
ale ogólnie ten obiekt jest nudny pod względem architektonicznym.
moim zdaniem to tez nic specjalnego, ot duze skupisko pod dachem, choc daje to pewnego rodzaju odrebnosc, specyfike

ja zaczynam miec powoli przesyt tymi wszystkimi obiektami...
Ta kolumnada może i ciekawe, ale może zupełnie inaczej wyglądać w rzeczywistości...
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone