Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Ciekawy sposób na domy dziecka

Ciekawy sposób na domy dziecka 2007/01/31 11:42 #7397

Gazeta Wyborcza napisał: Piekary rozpraszają bidulowy moloch
Gdzie mieszkasz? Od wakacji Dawid mówi: Na Szarleju. Wcześniej mówił na hajmie, czyli w domu dziecka.

Gdy w sierpniu zeszłego roku do mieszkania w dzielnicy Szarlej wprowadzały się pierwsze dzieci z domu dziecka w Piekarach Śląskich, dom dziecka w Tychach opuszczały ostatnie.

Tychy jako pierwsze w naszym województwie rozpuściły moloch w blokach między ludźmi. W każdym z pięciu mieszkań żyje ośmioro dzieci. Opiekunowie - pięcioro na zmianę - są z nimi przez całą dobę. Grupa ma własny budżet, sama robi zakupy, gotuje, sprząta, pierze. Jedno z mieszkań ma charakter interwencyjny. Trafiają do niego dzieci z nagłych przypadków: znalezione na ulicy, wyrwane z domu, gdzie jest przemoc.

Tychy wspierało, jak teraz Piekary, warszawskie Towarzystwo Nasz Dom. - Stosujemy metodę indywidualnych planów pracy z dzieckiem. Opiekun jest odpowiedzialny za konkretne dziecko. Musi doprowadzić do powrotu dziecka do rodziny biologicznej, znaleźć mu rodzinę zastępczą lub usamodzielnić je - mówi Magdalena Molska z Naszego Domu.

Towarzystwo daje pieniądze na remont i urządzenie mieszkań. Nie one jednak okazują się problemem. - Najtrudniej było przekonać pracowników - mówi Daria Szczepańska, wiceprezydent Tychów.

Rozmawiałam w zeszłym roku z tyskimi wychowawcami. Narzekali, że w masowej placówce przez cały czas mieli wsparcie psychologa, pedagoga i że z tytułem magistra stali się teraz gospodyniami domowymi.

Halina Czapla-Ilga, dyrektorka domu dziecka w Piekarach, musiała pokonać obawy dzieci. - Bały się obowiązków. Wybrałam te, które chciały - mówi.

- Gdzie mieszkasz? - pytam Dawida. Czternastolatek, w bidulach od małego. - Na Szarleju - mówi. Wcześniej mówił na hajmie.

W Szarleju mu najlepiej. - Na hajmie były sprzątaczki i kucharki. A tu, jak sobie sam nie ugotuję, nie posprzątam, to nie mam.

- To chyba gorzej? - dziwię się.

- Ale ja lubię gotować i sprzątać!

Zmiany u dzieci są widoczne: lepiej się uczą, nie wagarują, przechodzą z klasy do klasy. - Mają dla kogo się uczyć - tłumaczy Molska.

Wychowawca Kamil Fabiańczyk w pierwszym piekarskim mieszkaniu zauważył, że dzieci przestały się kłócić. - Nikt im niczego nie kradnie - mówi.

- Nie biją się, nie niszczą sprzętów, nie krzyczą, mniej przeklinają - mówi Iwona Kubik, wychowawczyni z mieszkania w Tychach. Nie dlatego, że mniejszą grupę łatwiej kontrolować. - Bo sąsiedzi słyszą. Sąsiedztwo nauczyło ich kultury, mówienia dzień dobry, proszę, przepraszam - dodaje.

Nasz Dom zaczął likwidować bidulowe molochy już 10 lat temu. Najpierw w Przemyślu, potem powstały mieszkania i małe domy we Wrocławiu, w Słupsku, Ustce, Mrągowie.

Do końca zeszłego roku domy dziecka musiały ograniczyć liczbę mieszkańców do 30. Dlaczego tak mało miast wybrało takie rozwiązanie, jak Tychy i Piekary?

Gdy pytałam dyrektorów śląskich biduli w zeszłym roku, odpowiadali: - Nie ma lokali.

A Piekary remontują już drugie mieszkanie. Dyrektorka Czapla-Ilga planuje kolejną przeprowadzkę dopiero, jak będą gotowe wszystkie trzy. Żeby wyprowadzić z hajmu wszystkich naraz. Inaczej będą konflikty. Dzieci zazdroszczą takim jak Dawid.


Moim zdaniem to świetny pomysł. Niestety, ale rzadko można spotkać spokojne, kulturalne dziecko z bidula. Taka metoda wychowywania ich może dać dużo lepsze rezultaty, niż trzymanie wszystkich na raz w jednym miejscu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ciekawy sposób na domy dziecka 2007/01/31 12:34 #7399

MephiR napisał: Taka metoda wychowywania ich może dać dużo lepsze rezultaty, niż trzymanie wszystkich na raz w jednym miejscu.

nie chodzi nawet o to. Wiadomo, nie mają rodziny trudniej im w życiu, później gdy wychodzą z domu dziecka nie mają się na kim oprzeć, muszą same zadbać o siebie a tutaj od razu uczy się ich samodzielności.
Żyją nie w grupie, ale w społeczeństwie. Żyje sie na własny rachunek z pełną odpowiedzialnością i wiadomo - wówczas w takim mieszkaniu mają lepsze warunki :) , oglądałam program właśnie o takich mieszkaniach, dobrze urządzone, nikt nikomu nie wchodzi na głowę - o ile się dobrze zorganizują. :zawstydzony2:
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.