Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Mówimy po naszemu, czyli godomy...

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/20 15:41 #69204

  • wigru
  • wigru Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Jako, że w kilku wątkach pojawiła się dyskusja o gwarze śląskiej zakładam nowy temat, w którym mówimy po naszemu, czyli godomy :)

Jako, że gwara nie jest do końca skodyfikowana i mogą się pojawić różnice przymykamy na to oko ;)

Kto nie wie co oznacza dane słowo może sprawdzić w kilku ogólnodostępnych słownikach:
http://www.godka.pl/slaskopolski.html
http://pl.wiktionary.org/wiki/Indeks:S% ... 4%85skiego
albo zwyczajniej zapytać...

Jakieś propozycje tematu macie? Wiem, też że ludzie spoza śląska śmieją się ze stwierdzeń nie brzmiących typowo śląsko np: idziemy na groby..., ide na góra/dół..., jestem na polu...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/20 15:46 #69207

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
  • Gość
Ale jo cie prosza, wigru, momy godac, a ty cołki post nabazgrołeś blank po polsku ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/20 15:58 #69215

  • wigru
  • wigru Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
No ja, ale to dla tych co nierozumieja co bede naszkryflane na dole to niech aby pierwsza linijka zrozumieja ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/20 20:18 #69256

  • marbytom
  • marbytom Avatar
  • Gość
  • Gość

wigru napisał:
Jakieś propozycje tematu macie? Wiem, też że ludzie spoza śląska śmieją się ze stwierdzeń nie brzmiących typowo śląsko np: idziemy na groby..., ide na góra/dół..., jestem na polu...



Jestem na polu ? To niy po naszymu. U nos sie godo: jestem na placu. Albo ida na plac poszpilać w fusbal, albo lepij ida na plac kopać bala :P . Zaś co do Ida na góra, jo bym pedzioł : ida na wierch. Co do ida na groby jest blank po Ślunsku jo czasym chodza na groby pożykać za starka i starzyka :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/20 20:55 #69266

  • wigru
  • wigru Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Był żech na Mazurach to tam gadali ide na dwór i sie pytali kaj to pole... Toć na plac też sie gada...

A co do góry to też sie rechają kaj ta góra a to może być półka w domu i ktoreś piętro w klatce...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/20 22:08 #69275

  • Lacoste_
  • Lacoste_ Avatar
  • Gość
  • Gość
na pole to w małopolsce

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/21 01:45 #69292

  • de Torquemada
  • de Torquemada Avatar
  • Gość
  • Gość
Na polu to sie ziymnioki kopie ;) A u nos tak jak marbytom napisoł zawsze sie szło na plac abo pokopać bala.

PS. fajnie, że taki tymat powstoł i terozki ino godać i godać :yeah:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/21 09:02 #69295

marbytom napisał: U nos sie godo: jestem na placu


A nie "jestech" albo "jest żech" ? ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/21 11:30 #69309

  • marbytom
  • marbytom Avatar
  • Gość
  • Gość

ambird napisał:

marbytom napisał: U nos sie godo: jestem na placu


A nie "jestech" albo "jest żech" ? ;)


Ja mosz recht teroski jest blank po ślunsku. Jak byłech bajtlem to cołkie lato na placu kopołech bala. Jo teros czekom na wiosna co by na kole trocha pojechać. :)

A tukej mocie koło w tajlach :P



O kole znom jedyn wiersz, sam go mocie :P

Przijechały gorole
na drewnianym kole,
mantle majom nowe
byjamty pieronowe!

W wolnym tłumaczeniu:
Przyjechali Polacy
na drewnianym rowerze,
mają nowe płaszcze
wielcy mi urzędnicy!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/21 12:17 #69320

Co do plecaka, to nie godało się pukeltasia?

Nojlypsze jest to, że gorole ze Sosnowca njy wjydzom co to jest ciul abo haziel :) Mój kamrat godoł tak w robocie to chopy tam fes pogupieli od ty inkszy godki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/21 12:26 #69321

  • marbytom
  • marbytom Avatar
  • Gość
  • Gość
Jo żech mioł ros tako scena we cukiernie. Pytom sie czy majom kołoczki na to ta za lady-co to? takie słodkie bułki? jo na to -ja:) a łona na to że niy mo. I musiołech kanś indziej kupić :P

Ostatnio dowiedziolech sie że kartofle to po ślunsku, nigdy żech sie nie zastanowioł nad tym i zawsze jak po nie ida to godom prosza kartofle a niy ziemnaki :) a jak wy godocie? ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/21 12:27 #69322

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
  • Gość

Piotr_S napisał: gorole ze Sosnowca


Weź ustoń, chopie! Jo żech musiała tam 5 roków studijować :zawstydzony2:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/21 12:29 #69325

marbytom napisał: Jo żech mioł ros tako scena we cukiernie. Pytom sie czy majom kołoczki na to ta za lady-co to? takie słodkie bułki? jo na to -ja:) a łona na to że niy mo. I musiołech kanś indziej kupić :P

To we sosnowcu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/21 12:36 #69328

  • marbytom
  • marbytom Avatar
  • Gość
  • Gość

kris_61 napisał: To we sosnowcu?


To sam u nos było we Bytomiu, żech sie zdziwioł trocha, że łona niy wie co to kołoczek :co2:

Piotr_S napisał: Co do plecaka, to nie godało się pukeltasia?


ja :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mówimy po naszemu, czyli godomy... 2011/02/21 13:15 #69338

  • BEUTHER
  • BEUTHER Avatar
  • Gość
  • Gość
A jo pieronem lubia kołoczki :flaga: z posypkom a zista tyz mi smakuje a tortenstuck to zech downo niy jod