Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Zabytki przemysłowe w regionie

Zabytki przemysłowe w regionie 2010/04/28 16:25 #43051

Proponuję nowy wątek o zabytkach industrialnych w naszym regionie. Dobrą okazją jest petycja jaką do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosował RAŚ:Dzisiejszy news z naszego serwisu:

Bytomski.pl napisał: Chcą pieniędzy na zabytki przemysłowe
Od 1985 roku specjalny państwowy fundusz wspiera rewaloryzację zabytków Krakowa. Powstała inicjatywa, by rząd w podobny sposób chronił zabytki przemysłowe. Już w czwartek, 29 kwietnia na Rynkach trzech śląskich miast będą zbierane podpisy pod petycją w tej sprawie.

Od lat trwa postępująca degradacja zabytkowych obiektów przemysłowych. W samym Bytomiu niemalże doszczętnie zniszczono wiekowe zabudowania kopalni Rozbark, Szombierki i Miechowice. Pozostały jedynie samotne budynki pośród setek hektarów wolnych przestrzeni. Gdyby nie wpisanie w ostatniej chwili poszczególnych obiektów do rejestru zabytków, to dziś nie pozostałby już żaden ślad po zakładach zatrudniających niegdyś większość bytomian.

Sytuacja wygląda podobnie w innych miastach regionu, dlatego z inicjatywy Ruchu Autonomii Śląska już jutro w godzinach od 12.00 do 16.00 na Rynkach w Bytomiu, Katowicach i Rybniku będą zbierane podpisy pod apelem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o powołanie Funduszu Ochrony Zabytków Przemysłowych, podobnego jaki wspiera rewitalizacje Krakowa. Jerzy Gorzelik, prezes RAŚ podkreśla, iż obiekty przemysłowe nierzadko reprezentują najwyższą wartość artystyczną i historyczną. - Niestety szczupłość samorządowych budżetów uniemożliwia władzom wojewódzkim i lokalnym skuteczną ochronę pomników kultury industrialnej - tłumaczy. Szczególnie zaprasza na godzinę 14:00 do Katowic, gdzie dr inż. Henryk Mercik zaprezentuje ideę całego przedsięwzięcia. Mercik jest jednym z najbardziej uznanych miejskich konserwatorów zabytków, który wcześniej z powodzeniem chronił obiekty w Rudzie Śląskiej, a obecnie pracuje w chorzowskim magistracie. To m.in. dzięki jego zaangażowaniu zrewitalizowano zabytkowy szyb Andrzej w Rudzie i szyb Prezydent w Chorzowie.

http://bytomski.pl/portal.php?act=aktua ... d_akt=3707

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone