Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Budżet Śląska

Budżet Śląska 2006/12/19 06:27 #3796

Z tego, co wyczytałem w serwisie NaszeMiasto.pl, podobno koalicja PiS-Samoobrona-LPR przegłosowała budżet faworyzujący Zagłębie i dawne województwo Częstochowskie, a pomijający ważne sprawy dla centralnej części naszego regionu. Poniżej cytuje tekst z DZ:

Dziennik Zachodni napisał: Opozycja krytykuje budżet regionu
To budżet, który nie daje żadnych nadziei na rozwój województwa śląskiego - powiedział wczoraj Tomasz Tomczykiewicz, regionalny lider Platformy Obywatelskiej. - PiS co innego obiecywał.

Śląscy posłowie lewicy oraz Platformy nie zostawili wczoraj suchej nitki na przegłosowanym na 2007 r. budżetem województwa. Generalnie zyskają na nim tylko służby mundurowe - policja, CBA, więziennictwo i wojsko.

- Ze śląskimi posłami PiS ustalaliśmy nawet, że będziemy wspierać wszystkie nasze poprawki, ale w decydującym głosowaniu nie dotrzymali słowa - mówi poseł Zbyszek Zaborowski, lider lewicy w woj. śląskim.

Podczas głosowania nad lotniskiem w Pyrzowicach, Euroterminalem w Sławkowie czy sprawą Wydziału Nauk o Ziemi posłowie PiS głosowali wbrew interesom swoich wyborców (nieobecni byli: Waldemar Andzel, Ewa Malik, Krzysztof Mikuła, i Grzegorz Tobiszowski).

Posłowie opozycji zwracali też wczoraj uwagę na fakt, że w poprawkach dotyczących woj. śląskiego przegłosowanych przez koalicję PiS-Samoobrona-LPR zdecydowanie dominują Zagłębie, Podbeskidzie oraz dawne woj. częstochowskie. Większość poprawek dotyczących śląskiej części regionu zostało natomiast odrzuconych.


• Poprawki odrzucone przez PiS, Samobronę i LPR
  1. Modernizacja kolei Jastrzębie-Orzesze - 10 mln zł
  2. Biblioteka Akademicka w Katowicach - 10 mln zł
  3. Węzeł A-4 w Rudzie Śląskiej - 10 mln zł
  4. Remont Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu - 10 mln zł
  5. Rozbudowa terminala na lotnisku w Pyrzowicach - 10 mln zł
  6. Połączenie Euroterminalu w Sławkowie z trasą Katowice - Olkusz - 20 mln zł
  7. Obwodnice Lublińca i Krzepic - 30 mln zł
  8. Budowa łącznika A-4 i DTŚ - 3 mln zł
  9. Modernizacja kolei Częstochowa-Żelisławice - 25 mln zł
  10. Rewitalizacja zespołu pałacowego w Rudach - 3,5 mln zł

• Poprawki przyjęte
  1. Remont drogi Sosnowiec - Olkusz - 16 mln zł
  2. Budowa centrum sportowego Akademii Polonijnej w Częstochowie - 9 mln zł
  3. Przebudowa lotniska w Pyrzowicach - 7 mln zł
  4. Modernizacja Politechniki Śląskiej - 4 mln zł
  5. Przebudowa remizy w Bielsku - 3,5 mln zł
  6. Regulacja Soły - 3 mln zł
  7. Remont kościoła w Sosnowcu - 2 mln zł
  8. Remont kolejki na Skrzyczne - 2 mln zł
  9. Modernizacja drogi Rybnik-Gliwice - 5 mln zł

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Budżet Śląska 2006/12/19 09:51 #3802

Można się było tego spodziewać. Premier/Prezydent mówią jaki to nasz region jest ważny a ich partie zachowują się jak każdy kolejny rząd i leją na Śląsk. Co mi się nie podoba?? Ano nie podoba mi się remont kościoła z budżetu państwa, ale to już jest normalne, że obecny rząd bardzo dużo wydaje na mniej potrzebne rzeczy.....
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Budżet Śląska 2006/12/19 10:52 #3808

Biblioteka Akademicka w Katowicach :-| :-( a mogło być tak pięknie
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Budżet Śląska 2007/02/12 12:17 #8564

Dziennik Zachodni napisał: Urząd Marszałkowski czeka na kolejne projekty, które mogą zostać sfinansowane z unijnych pieniędzy
Dodatkowe 200 mln euro dostanie nasze województwo z unijnych funduszy na lata 2007-2013. Tak twierdzi rząd. Chce w ten sposób zrekompensować nam i trzem innym województwom stratę, która wyniknęła z zeszłorocznego rozdziału pieniędzy między poszczególne regiony Polski.

Wtedy, poprzez wybranie określonego sposobu liczenia funduszy, zyskały województwa biedniejsze kosztem Małopolski, Łódzkiego, Wielkopolski i właśnie Śląskiego. Dodatkowe pieniądze dają szanse na zrealizowanie u nas kolejnych kilku wielkich projektów.

Czasu na składanie wniosków pozostało niewiele. - Do 16 lutego czekamy na zgłoszenia propozycji projektów, które mogłyby być realizowane z tej dodatkowej puli - mówi Tomasz Ginter z Wydziału Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Do 20 lutego propozycje te musi już mieć Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Specjalnie dla czterech województw (w sumie dostaną około 570 mln euro) utworzono w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" dodatkowy priorytet pod nazwą "Konkurencyjność Regionów".

- Minimalna wartość całkowita projektu to 20 mln euro - zaznacza jednak Tomasz Ginter, co oznacza, że pod uwagę brane będą tylko duże inwestycje. Nie jest wykluczone, że województwo śląskie w ten sposób uzyska szanse na budowę centrum kongresowego w Katowicach czy powołanie centrum wysokich technologii. Już wcześniej do projektów finansowanych z funduszy unijnych wpisano m.in. budowę gmachu Muzeum Śląskiego, gliwicką halę Podium, wydłużenie Drogowej Trasy Średnicowej, stworzenie infrastruktury wokół lotniska w Pyrzowicach czy szybką kolej Katowice-Tychy.

Skąd rząd wziął dodatkowe pieniądze? Z ponownego przeliczenia (wziąwszy pod uwagę zmiany cen, inflację i inne wskaźniki) 60 mld euro, które Polska dostanie z UE w latach 2007-2013. Niektórzy specjaliści zwracają uwagę, że to wyłącznie "pieniądze na papierze". Inni jednak uważają, że te sumy są pewne i już teraz można planować ich wydawanie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
Moderatorzy: olowpbGhostFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.