Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: WPKiW w Chorzowie

WPKiW w Chorzowie 2007/08/10 21:23 #14972

Ten rok jest szczególnie obfity w nowości w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Po rollercoasterze i innych atrakcjach w Wesołym Miasteczku, otwarto sztuczną plażę z leżakami do opalania, boiskiem do siatkówki plażowej i niewielkim barem z chłodnymi napojami. Teraz przyszedł czas na to:

Gazeta Wyborcza napisał: Za kilka dni otwarcie parku linowego w WPKiW
Trzy trasy o różnym stopniu trudności i 90-metrowy zjazd to atrakcje nowego parku linowego, który powstał w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku.

Śląski Parki Linowy "Palenisko" stoi na łące w ogrodzie Bambino, między wesołym miasteczkiem a stadionem GKS-u Katowice. Zbudowany jest z 26 drewnianych pali, każdy wysoki na 14 metrów, połączonych stalowymi linami, na których zamontowano 43 przeszkody. Palenisko skonstruowano tak, aby każdy mógł z niego skorzystać. Są trzy trasy o różnym stopniu trudności. Pierwsza, zawieszona na wysokości 3 m, przeznaczona jest dla najmłodszych. - Może z niej korzystać każde dziecko, które potrafi się przepiąć między linami. Wzięliśmy na nią naszą 2,5-letnią pociechę - mówi Wojciech Sieprawski, szef firmy Trans-Blues, która zbudowała park.

Na drugiej, przeznaczonej dla dorosłych, podesty zamontowano na wysokości 6 m. Ostatnia to trasa ekstremalna, niektóre przeszkody wiszą 12 m nad ziemią - Jest dla ludzi, którzy mają parę w łapach. Kończy ją ponad 90-metrowy zjazd tyrolski - mówi Sieprawski.

Na trasie jesteśmy cały czas przypięci do stalowych lin, a wszystko obserwują doświadczeni alpiniści w każdej chwili gotowi do pomocy. Przed spacerem po linach trzeba przejść krótkie szkolenie, podczas którego obsługa wytłumaczy nam, jak bezpiecznie pokonać całą trasę, i możemy ruszać.

Mirosław Marzec, który przyjechał na rowerze żeby zobaczyć Palenisko, obiecuje, że gdy zostanie otwarte, na pewno spróbuje tu swoich sił. - Ciekawie to wygląda. Wcześniej była tu tylko łąka i parę brzydkich budynków, a teraz taka atrakcja - mówi Marzec. Park robi spore wrażenie na spacerujących po okolicy.

Budowa parku linowego pochłonęła 450 tys. zł. Zapłacił za nią WPKiW, bo to do niego należy Palenisko. Pierwsi chętni przejdą się po linach już 13 sierpnia, a oficjalne otwarcie nastąpi 16 sierpnia. Jeśli będą zainteresowani, wysokościowy tor przeszkód będzie otwarty przez cały rok. Bilet ma kosztować od 15 do 30 zł.


Park linowy:


Plaża:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

WPKiW w Chorzowie 2007/08/11 21:52 #14980

fajna sprawa coś takiego, szczerze mówiąc bardziej preferowałabym ten park linowy niż plaże :P
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

WPKiW w Chorzowie 2007/08/14 19:29 #15057

 • lechyu
 • lechyu Avatar
 • Gość
 • Gość
Pierwsza fotka plaży jest świetna. Wyobraźcie sobie że nie znacie WPKiW i widzicie to miejsce na fotce pierwszy raz. Wygląda jak kurort gdzieś w Brazylii.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

WPKiW w Chorzowie 2010/04/24 22:32 #42624

 • rabbi83
 • rabbi83 Avatar
 • Gość
 • Gość
za www.twoj.bytom.pl

Park rzeźby czeka na odkrycie!

Opublikowano 24 kwiecień 2010, autor: Marta Kudelska

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować tendencję kuratorską polegającą na swoistej „grze w przypominanie”. Polega ona na zwracaniu uwagi na artystów, zjawiska i miejsca pozostające dotychczas na uboczu.

Na takie odkrycie czeka Galeria Rzeźby Śląskiej znajdująca się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jej początki sięgają 1950 roku, kiedy to podjęto decyzję o utworzeniu na zdewastowanym przez przemysł górniczy terenie pomiędzy Katowicami a Chorzowem, miejsca odpoczynku dla mieszkańców Śląska.

Rzeźby pojawiły się tutaj w wyniku plenerów rzeźbiarskich zapoczątkowanych w 1963 roku przez Teresę Michałowską-Rauszerową, Jerzego Egona Kwiatkowskiego i Tadeusza Ślimakowskiego. Do 1983 roku odbyło się 7 tych imprez, których efektem jest galeria składająca się z 34 rzeźb. Można odnaleźć tu prace takich artystów jak Zbigniew Cierniak, Anna Dębska, Jan Badura czy Stanisława Hochuła.

Rzeźby współgrają z otaczającą je przestrzenią, tworząc niezwykłą oniryczną scenerię. Przeplatają się tu ze sobą zarówno formy abstrakcyjne jak i realistyczne. Na szczególną uwagę zasługuje rzeźba Stanisława Hochuła „Kozy” (koza, kozą, ale czy nie przypomina Wam odrobinę różowego jelonka z Cieszyna, projektu Hanny Kokczyńskiej i Luizy Marklowskiej?), ta wyraźnie nawiązująca do futuryzmu praca, jest jedną z najpopularniejszych w całym parku. Podczas weekendu można zauważyć fotografujących się z nią spacerowiczów.

Niestety „Galerię Rzeźby Śląskiej” spotkał podobny los co cały WPKiW – część rzeźb uległa zniszczeniu lub całkowitej dewastacji. Samo ich wyeksponowanie pozostawia wiele do życzenia, gdyż polana na której znajduje się większość z nich jest bardzo źle oświetlona. Tabliczki informujące kto jest autorem danej pracy, są często nieczytelne.

Od 2005 roku rzeźbami opiekuje się Fundacja dla Śląska, która je kataloguje i zbiera pieniądze na renowację. Podjęto też kroki by “Galerię Rzeźby Śląskiej” wpisać na listę zabytków. Ponadto od 2007 roku są tu organizowane na nowo plenery rzeźbiarskie.

Wielka przestrzeń Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku to idealne miejsce na podjęcie niekonwencjonalnych działań artystycznych, czy projektów kuratorskich. Kto ma pomysł?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
Moderatorzy: olowpbGhostFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.