Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Wszystko śląskie

Wszystko śląskie 2013/01/20 22:10 #118558

  • Ratmk
  • Ratmk Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Bielsko-Biała, Ostrawa, Cieszyn - przez te miasta przechodzą granice krajów, krain.

Weźmy takie Cieszyny, starania zmierzają do jak największego zbliżenia dwóch granicznych miast (jakby się dało to i do zjednoczenia). Zagospodarowuje się nabrzeże Olzy - przez lata niezbyt zadbane; buduje się kładkę przez tę graniczną rzekę; jest pomysł odtworzenia tramwaju, który jak dawniej łączyłby miasto podzielone wspomnianą rzeką.

Wyobraźcie sobie, że jest po czeskiej stronie park wspólnny dla obu miast; nazywa się "Śląski" albo "Cieszyński", ma w każdym razie nazwę, która odpowiada obu miastom. I teraz ten park przemianowują na "Czeski" i powstać ma w nim "Czeskie Centrum Nauki". Moim zdaniem takie podejście rozbijałoby starania o jedność Cieszyna.

Sama ekonomia nie wystarczy do zjednoczenia GOP w miasto, musi być do tego jeszcze wola, której - mam wrażenie - jest teraz mniej niż dawniej.

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku - sugerował wspólnotę i komu podlega. Śląski Park to propaganda. Czy wyobrażacie sobie, że siedziba Śląskiego Centrum Nauki miałaby być w Sosnowcu? A Sosnowiec ma takie samo prawo do tego Centrum jak Bytom czy nawet Katowice - jeśli sprawiedliwie wciąż traktować nasz region jako konurbację. No ale z taką nazwą w Sosnowcu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wszystko śląskie 2013/01/20 22:36 #118562

Przy wprowadzaniu nowego podziału administracyjnego trzeba było zachować zasadę nazywania województwa od jego stolicy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wszystko śląskie 2013/01/21 11:48 #118601

  • Ratmk
  • Ratmk Avatar Autor
  • Gość
  • Gość

ederlezi napisał: Przy wprowadzaniu nowego podziału administracyjnego trzeba było zachować zasadę nazywania województwa od jego stolicy.

Albo jak "Kujawsko-Pomorskie". Ale obiekty mogą przecież mieć własne nazwy, Agrykola, La Scala, Louvre.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wszystko śląskie 2013/01/21 15:30 #118608

  • JarJaro
  • JarJaro Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • "Sójcze" a Ziętkowi dajcie spoczywać w pokoju
  • Posty: 735

Ratmk napisał: No ale z taką nazwą w Sosnowcu?

Hmmm...

Centrum Targowo-Konferencyjne
Expo Silesia
41-219 Sosnowiec
ul. Braci Mieroszewskich 124

źródło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wszystko śląskie 2013/01/21 19:45 #118617

  • ELJAKUBO
  • ELJAKUBO Avatar
  • Gość
  • Gość
a mnie to nie przeszkadza
wprost przeciwnie :)
jako lokalny patriota i Slazak z dziada pradziada jestem z tego zadowolny

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wszystko śląskie 2013/01/21 20:23 #118619

Ciągłe dodawanie gdzie się tylko da przymiotnika śląskie może budzić irytację, szczególnie wśród mieszkańców Zagłębia. sam boje się ,ze wkrótce nawet gołębie latać będą z napisem gołębie śląskie i siadać na parapecie z obowiązkowym logo parapety śląskie. Przypomina to nieco sytuację w Wenezueli- tam z kolei dodaje się wszędzie przymiotnik "boliwariański".
A propos nazwy województwa- po wojnie województwo śląskie nazywano śląsko-dąbrowskim. Przy okazji reformy administracyjnej nie zdecydowano się pójść w tym kierunku, prawdopodobnie aby nie powodować skojarzeń z minionym ustrojem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wszystko śląskie 2013/02/22 16:02 #121523

  • hanysek71
  • hanysek71 Avatar
  • Gość
  • Gość
Dla mnie Sosnowiec,przynajmniej mentalnie,to część Małopolski(zresztą wśród zamieszkujących tę kraine tubylców też panuje takie przekonanie).Powielanie jakiś bredni o zagłębiu Śląsko-Dąbrowskim to dla mnie bzdura.Tak więc jestem zdania że Brynica to granica :starwars:
A co do śląskości samego Śląska to gdzieś wyczytałem że najwięcej autochtonów(tych z jednolitymi korzeniami) zamieszkuje obecnie obszar Rudy Śląskiej i to jedynie w 30%.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wszystko śląskie 2013/02/24 19:56 #121624

hanysek71 napisał: Dla mnie Sosnowiec,przynajmniej mentalnie,to część Małopolski(zresztą wśród zamieszkujących tę kraine tubylców też panuje takie przekonanie).Powielanie jakiś bredni o zagłębiu Śląsko-Dąbrowskim to dla mnie bzdura.Tak więc jestem zdania że Brynica to granica :starwars:
A co do śląskości samego Śląska to gdzieś wyczytałem że najwięcej autochtonów(tych z jednolitymi korzeniami) zamieszkuje obecnie obszar Rudy Śląskiej i to jedynie w 30%.

Swoją drogą jak określiłbyś dzisiejszy Berlin, Londyn albo przedwojenną Warszawę?