Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Elektroniczne bilety w aglomeracji śląskiej?

Elektroniczne bilety w aglomeracji śląskiej? 2007/04/07 09:50 #11480

Aglomeracja śląska chce wprowadzić e-bilet
wczoraj
Wchodząc do tramwaju, nie kasujesz kawałka papieru, ale logujesz się do systemu biletem elektronicznym. Przy wylogowaniu naliczana jest opłata stosowna do przejechanej trasy. Masz jeden bilet na wszystkie trasy, a przewoźnik wie, jakie jest obciążenie linii i stosownie do tego podstawia autobusy lub tramwaje. Mrzonka? Taki e-bilet jest już w Rybniku. Pasażerowie z 30 gmin, korzystający z przewozów KZK GOP, mogą liczyć na bilet elektroniczny za dwa lata albo... nigdy.

Prace nad e-biletem już rozpoczęto. Zarząd województwa śląskiego chce podpisać z KZK GOP porozumienie w sprawie współpracy przy tworzeniu Elektronicznego Systemu Wspomagania Zarządzania Transportem Publicznym w Aglomeracji Katowickiej.

- KZK GOP chce wprowadzić bilet elektroniczny, aby usprawnić system przewozów pasażerskich. Karta z pamięciowym układem elektronicznym pozwoli na rozwój komunikacji oraz sieci połączeń dostosowanej do potrzeb podróżujących - mówi Daniel Tresenberg, rzecznik marszałka województwa. - KZK GOP będzie otrzymywać dokładne informacje dotyczące wykorzystywania połączeń przez pasażerów.

Zarząd województwa podpisze porozumienie z KZK GOP, by przygotować dokumentację, kosztorys, studium wykonalności, warunki przetargu oraz wspólnego pozyskiwania dofinansowania w ramach funduszy Unii Europejskiej.

- Najpierw ogłosimy przetarg na opracowanie całej koncepcji, która pozwoli nam sformułować warunki do ogłoszenia przetargu na wykonanie systemu - mówi Alodia Ostroch, rzecznik KZK GOP.

Dzieli się ona z DZ wieloma wątpliwościami. Zasadnicze brzmią: czy na takim obszarze, tylu gmin i pasażerów w ogóle można e-bilet wprowadzić, ile to będzie kosztowało i czy KZK GOP będzie stać na wkład własny przy próbie sięgnięcia po środki unijne?

Można brać przykład z naszych doświadczeń - mówi Krzysztof Jaroch, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Tam e-bilet wprowadzano w latach 2005-2007, a dziś myśli się nad rozszerzeniem jego funkcji. Docelowo władze miasta chcą, by dla mieszkańców była to e-portmonetka. Plastikowa karta mogłaby służyć przy płaceniu za parkingi miejskie, bilety na imprezy, przy wejściu na basen, umożliwić dostęp do "wirtualnego ratusza", czyli infokiosków w Rybniku, by pobrać np. wniosek o wydanie prawa jazdy czy inny wzór pisma urzędowego. Takie możliwości daje system, który można rozbudowywać. Wszystko kosztowało ponad 5,3 mln złotych, wydatki były współfinansowane przez Unię Europejską.

Z całym szacunkiem dla dokonań Rybnika, ale to nie ta skala i nie te wyzwania - mówi jednak Alodia Ostroch z KZK GOP.

Związek chciałby wprowadzić system dla obsługi około 2,5 mln mieszkańców w 23 gminach. Z kolejnymi gminami współpracuje w ramach tzw. unii biletowej. Kiedy zatem e-bilet? Nieprędko. Z ostrożnych szacunków KZK wynika, że nie wcześniej niż za dwa lata. Jeśli wyjdzie, że porwał się na zadanie przekraczające jego możliwości organizacyjne i finansowe - e-biletu nie będzie.

Beata Sypuła - Dziennik Zachodni

A może w między czasie powsanie linia tramwajowa;Politechnika pętla -Miechowice pętla :yes:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Elektroniczne bilety w aglomeracji śląskiej? 2007/04/12 22:48 #11615

Ja popieram e-bilety, chociaz koszt z pewnoscią będzie nie mały. Tylko wtedy chciałbym aby koszt przejazdu liczono od liczby przystanków.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.