Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Chorzów wreszcie będzie miał Rynek!

Chorzów wreszcie będzie miał Rynek! 2007/03/26 00:09 #11016

Wszystko wygląda na to, że z krajobrazu Chorzowa wreszcie zniknie okropna estakada, przez którą zniszczono zabytkowy Rynek i jego okolice. Poniżej znajdziecie więcej informacji na ten temat:

mark_b napisał: Od paru lat coraz częściej i coraz głośniej mówi się o konieczności budowy nowoczesnej obwodnicy, która mogłaby przyspieszyć zagospodarowanie terenów poprzemysłowych wokół miasta i dzięki której można by z czasem zburzyć brzydką i znacznie już wysłużoną tzw. estakadę. W budżecie Chorzowa na sprawy związane z „obwodnicą” prezydent przeznaczył w tym roku 200 tyś na prace geodezyjne. W budżecie państwa zostały wpisane 4 miliony na wykonanie projektu „nowego przebiegu DK 79 na odcinku od Katowic do Bytomia”. W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów przetarg na zastępstwo inwestycyjne. Jednocześnie miasto wystąpiło o środki unijne na finansowanie tej inwestycji. Gdy pojawiły się pierwsze szacunki, mówiło się o 200 – 220 milionach złotych. Obecnie ponieważ ceny materiałów i robocizny idą w górę, szacuje się koszt tej inwestycji na 300 – 350 milionów złotych (czyli roczny budżet Chorzowa – przyp. Mark_b). Najprawdopodobniej w 2011r. mamy szansę pojechać obwodnicą.

O tym że trzeba wyburzyć estakadę nad chorzowskim rynkiem nie decydują względy estetyczne ale przede wszystkim względy bezpieczeństwa, ekologiczne i ekonomiczne. Wybudowanie w 1978 r. estakady sankcjonowało istnienie ruchu tranzytowego w ścisłym centrum miasta. W chwili obecnej ten ruch został doprowadzony do granic wytrzymałości ludzkiej i do granicy przepustowości ul. Katowickiej. Według aktualnych badań ul. Katowicką i estakadą przejeżdża miesięczne prawie milion pojazdów. Stąd wypływa wiec prosty wniosek, że należy dla ruchu tranzytowego jak najprędzej wybudować obwodnicę śródmieścia. Dopiero wiec wybudowanie obwodnicy stworzy możliwość wyburzenia estakady, która w najbliższych latach i tak wymagałaby remontu kapitalnego, będącego praktycznie budową nowej estakady.

Bezwzględną korzyścią wybudowania obwodnicy i ewentualnego wyburzenia estakady mogłoby być powstanie rynku którego w tej chwili w Chorzowie nie ma. Przy okazji budowy estakady wyburzono część dwóch pierzei, co spowodowało, że klasyczny układ rynku obudowanego obiektami o funkcji mieszkalnej i administracyjnej został mocno przekształcony. Obecnie mamy nieregularny układ przestrzeni połączonych placów dawnego rynku, ul. Faski i Placu Hutników. Po zlikwidowaniu estakady należałoby dążyć do rewaloryzacji przestrzeni miejskiej, która jest równocześnie przestrzenią symboliczną dla każdego miasta. Zapewne na uwolnionych terenach powstaną budynki mieszkalne w typie kamienic XIX w., które uporządkują i zagospodarują tę przestrzeń. Rynek wróciłby do swojego pierwotnego znaczenia, reprezentacyjnego i paradnego placu, na którym na którym odbywać się będą uroczystości miejskie. Jednocześnie może to być miejsce spotkań i rekreacji mieszkańców Chorzowa.

Jak na razie zamierzenia odbudowy rynku są w fazie projektów i dalekich planów. Jednak od tego właśnie zazwyczaj zaczyna się realizacja przedsięwzięć. Kto wie, czy za kilka lat nie będziemy spacerować po chorzowskim Rynku wśród pięknych kamienic i zieleni, a estakada zostanie jedynie niezbyt miłym wspomnieniem.

W małej sali posiedzeń UM wywieszone zostały tablice z wizualizacją nowego rynku.

Widok w stronę Poczty Głównej
[url=http://www.fotosik.pl:3jwl0iks]

[/url]
Rzut od pólnocnego-wschodu
[url=http://www.fotosik.pl:3jwl0iks]
[/url]
Plac przed pocztą
[url=http://www.fotosik.pl:3jwl0iks]
[/url]
Plan Rynku
[url=http://www.fotosik.pl:3jwl0iks]
[/url]

*Zdjęcia autorstwa Tomka z chorzowskiego forum

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chorzów wreszcie będzie miał Rynek! 2007/03/26 19:53 #11028

ble ble ble dużo gadki planów i rysunków jak zawsze , poczekajmy na efekty :zly:
Rys

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chorzów wreszcie będzie miał Rynek! 2007/03/26 22:41 #11040

Plany ciekawe, ale zapewne rzeczywistość przyniesie całkiem inne rozwiązania. Ale jadąc autem czy autobusem estakada wygląda strasznie, szczególnie w tych miejscach gdzie beton sie skruszył i zostało samo zbrojenie.....
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone