Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Współczesne odlewy "Śpiącego lwa" i inne....

Współczesne odlewy "Śpiącego lwa" i inne.... 2007/03/15 09:04 #10515

PAMIĄTKI Z WYSTAWY
Współczesne odlewy rzeźby „Lwa śpiącego” wg dziewiętnastowiecznego projektu Raucha i Kalidego oraz kopie grafik Knippla przedstawiające widoki gliwickiej odlewni będzie można nabyć w Oddziale Odlewnictwa artystycznego podczas trwania wystawy „Żeliwo europejskie. Gliwice-Berlin-Sayn”.

Do charakterystycznych odlewów Pruskiej Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach, które także są prezentowane na wystawie „Żeliwo europejskie. Gliwice-Berlin-Sayn”, należą rzeźby lwów. Począwszy od XIX wieku, w gliwickiej giserni lwy odlewane były w żeliwie i w brązie, zarówno jako monumenty, mniejsze rzeźby, a nawet miniatury, które służyły jako przyciski do papieru. Jednym z twórców projektu lwów był Daniel Rauch, który we współpracy z Theodorem Kalide w 1824 roku wykonał rzeźbę: „Lwa śpiącego” i „Lwa czuwającego”. Przedstawiają one zwierzęta z typową dla romantycznych realizacji dbałością nie tylko o modelunek ciała, ale również o oddanie jego charakteru, symbolizującego władzę i siłę.

Wystawa „Żeliwo europejskie…” prezentuje też historię funkcjonowania Pruskich Królewskich Odlewni Żeliwa. Gliwicka gisernia, która w XIX wieku uważana była za jedną z najnowocześniejszych, niejednokrotnie stanowiła inspirację dla artystów. Tak było też w przypadku Ernsta Knippla, którego grafiki i rysunki, powstałe w połowie XIX wieku, przestawiały widoki odlewni, jak i piękno żeliwnych konstrukcji.

W sklepiku mieszczącym się w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego będzie można nabyć pamiątki z wystawy w postaci odlewów „Lwa śpiącego”, które mogą służyć jako przycisk do papieru. Są to współczesne odlewy w brązie, wzorowane są na XIX -wiecznym projekcie Raucha i Kalidego, a powstały w GZUT S.A.

Nie zawiodą się też miłośnicy grafiki, bo do sprzedaży przeznaczone zostały kopie czterech grafik Knippla: „Widok na tyły Odlewni Żeliwa w Gliwicach”, „Odlewnia Żeliwa w Gliwicach”, „Plac koksowniczy Królewskiej Huty w Chorzowie”, „Ozimek. Most żeliwny na Małej Panwi”. Kopie grafik Knippla zostały wykonane w technice akwaforty i miękkim werniksie przez Marię Leszczewską – Włodarską oraz „Intaglio & Litho Print Studio”.Strona Muzeum w Gliwicach CLICK
Nie wiedziałem zabardzo gdzie to wkleić, więc dałem tu. Ewentualnie admin może przenieść według swojego uznania :)
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Współczesne odlewy "Śpiącego lwa" i inne.... 2007/03/15 13:32 #10519

Temat niech zostanie na miejscu ;)
Muszę przyznać, że ten lew jest świetny i gdybym tylko mógł chętnie bym zakupił. Ceny są znośne, jednak czy warto dać ponad 300 zł na kopię? Myślę, że tak. Wiecie może jakich rozmiarów jest ten lew?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Współczesne odlewy "Śpiącego lwa" i inne.... 2007/03/15 15:19 #10522

Przecież są podane wymiary: 12,5 x 6,5 cm wys. 7,5 cm,
Cóż gdyby było mnie stać to bym kupił i wysłał Pani Prezydentowej z warszafki i napisał, że oto mają replike i niech oddają oryginał :lol2:
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Współczesne odlewy "Śpiącego lwa" i inne.... 2007/03/15 15:21 #10523

Bobohawk napisał: Myślę, że tak. Wiecie może jakich rozmiarów jest ten lew?

Pisze na stronie - 12,5 x 6,5 cm wys. 7,5 cm. To przycisk do papieru, więc wielki nie będzie...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Współczesne odlewy "Śpiącego lwa" i inne.... 2007/03/15 17:27 #10540

Kupi napisał: Muszę przyznać, że ten lew jest świetny i gdybym tylko mógł chętnie bym zakupił. Ceny są znośne, jednak czy warto dać ponad 300 zł na kopię? Myślę, że tak. Wiecie może jakich rozmiarów jest ten lew?

a mi się nie podoba...nie podoba mi się ta miniaturka i nie chciałabym akurat takiej w domu.
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Współczesne odlewy "Śpiącego lwa" i inne.... 2007/03/15 22:37 #10561

Mi się również bardzo podoba jednak coraz bardziej się zastanawiam czy za taką cenę warto. Chyba jednak nie bo za tyle pieniędzy można coś ciekawszego znaleźć. Ale lew to lew :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Współczesne odlewy "Śpiącego lwa" i inne.... 2007/03/15 23:19 #10562

No to raczej nabytek dla kolekcjonerów, fanatyków :) i ludzi którym nie jest szkoda wydać kasy na zupełnie niepraktyczną rzecz :) Co nie zmienia faktu, że gdyby było mnie stać to bym se kupił, a co cza sie odchamić od czasu do czasu :D
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: olowpbGhostFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.