Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: ŻYCIE BARTYLI w odwrocie

ŻYCIE BARTYLI w odwrocie 2018/03/11 15:05 #177789

"Serwis WirtualneMedia.pl opublikował dane dotyczące sprzedaży tygodników lokalnych w Polsce. Wyniki jedynego bytomskiego wydawnictwa w tym zestawieniu są niepokojące. “Życie Bytomskie” z roku na rok traci czytelników.

Portal przedstawił dane gromadzone przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy. Informacje na temat nakładu i rozpowszechniania poszczególnych tytułów przekazują co miesiąc sami wydawcy należący do ZKDP. Wirtualne Media.pl podsumowały zeszłoroczne wyniki sprzedaży i zestawiły je z danymi ze wcześniejszych lat.

Wnioski płynące z tego rankingu są smutne. Wszystkie tytuły lokalne, za wyjątkiem “Tygodnika Człuchowskiego”, zanotowały spadek liczby rozpowszechnianych egzemplarzy. Najchętniej wybierany przez czytelników był “Tygodnik Zamojski”, który rozchodził się w ilości 19,6 tys. egz. Z kolei najmniej sprzedawał wspomniany wyżej “Tygodnik Człuchowski” – w ubiegłym roku kupowało go średnio 1,9 tys. osób.

“Życie Bytomskie” z wynikiem 4280 sprzedawanych egzemplarzy zajęło 14. miejsce na 16 tytułów w zestawieniu. Spadek sprzedaży w stosunku do 2016 roku wyniósł aż 9,40%. Większą dynamikę spadku miały tylko dwa inne tygodniki lokalne w Polsce. Wraz z malejącym rozpowszechnianiem skurczył się również nakład bytomskiej gazety – jeszcze w 2016 roku drukowano ją w ilości 11 tysięcy egzemplarzy, a obecnie do kiosków trafia co tydzień 9 tys. sztuk “Życia Bytomskiego”.

WirtualneMedia.pl przedstawiły średnią sprzedaż tygodników lokalnych z lat 2008 – 2017, ale wyniki “Życia Bytomskiego” obejmują tylko ostatnie siedem lat. W tym czasie liczba sprzedawanych egzemplarzy spadła o 47,69%. Według danych ZKDP w 2010 r. w kioskach kupowano co tydzień średnio 8182 gazety wydawane przez Bytomską Spółdzielnię Pracy Dziennikarzy. Największy spadek sprzedaży “Życia Bytomskiego” zanotowano w latach 2014 – 2015 – wtedy średnia liczba rozpowszechnianych egzemplarzy zmalała o ponad tysiąc".

Czy to tylko ogólnopolski trend? A może to nie jest zbitka terminów i wpływ na to ma ocena bytomian? Wielu z nas nie kupuje taniej propagandy. Od dawna widoczne jest, że lokalny tygodnik idzie na pasku Bartyli. Gdyby nie kasa płynąca z Urzędu, z gminnych spółek, tygodnik być może nie przetrwałby do dnia dzisiejszego, a na pewno nie pozwalałby na słodkie lenistwo i nie liczenie się z dziennikarskimi standardami. Ileż to razy pisałem o tej sytuacji, zwłaszcza w czasie ostatnich dzisięciu lat…

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ŻYCIE BARTYLI w odwrocie 2018/03/12 10:49 #177805

Osobiscie jestem tradycjonalistą, a zapach swiezej gazety, zwlaszcza w poniedzialek rano towarzyszy mi od ponad 30 lat. Sprzedaz spada nie tylko lokalnym tygodnikom, ale wszystkim. Znak czasów i bezpłatnego dostępu do wydań elektronicznych.
Doszukiwanie sie jednak w spadajacym nakladzie ZB winy Bartyli to jak przypisywanie mu winy za niedawne mrozy czy kryzys na linii Polska-Izrael.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ŻYCIE BARTYLI w odwrocie 2018/03/12 22:29 #177818

Zespół maniakalny autora tematu na tle Bartyli.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: olowpbFantus