Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE]

Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/09 14:47 #177235

{gallery}galerie-news/2018/02/nowa-straznica{/gallery}
Temat budowy nowej strażnicy ciągnie się...

Bytomscy strażacy są najbardziej zapracowani spośród wszystkich polskich strażaków. Tutejsza jednostka wyjeżdża do największej liczby interwencji. Mimo to jej siedziba mieści się z budynkach z XIX wieku, a w wozach bojowych trzeba składać lusterka, żeby wyjechać z bramy. Wkrótce ma się to zmienić.

Czytaj więcej...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/09 15:28 #177236

No nareszcie...martwi jedynie że na wizualizacji w tle nie widać nowego stadionu Polonii ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/09 18:16 #177238

Ponieważ projektant wiedział, że z budowy stadionu nic nie wyjdzie, bo gdyby Bartyla chciał go naprawdę wybudować, to zrobiłby to już lata temu :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 04:13 #177244

Dobrze koniec żartów...
Teraz na temat.Nowa remiza strażakom należy się jak psu buda.To służba publiczna,więc mam do tego zawodu pełen szacunek.Szkoda jedynie że Ci co najwięcej się narażają zarabiają w sumie tak niewielkie piniądze.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 11:24 #177247

Swego czasu (lata temu) przy okazji tematu budowy nowej strażnicy mówiło się że w obecnym budynku ma pozostać mała jednostka pomocnicza obsługująca centrum miasta. Ciekawi mnie czy coś się w tej kwestii zmieniło.
MephiR ustaliłeś co się ma dziać z obecnym budynkiem po wybudowaniu nowej siedziby?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 13:08 #177252

Jak tego budynku nikt nie kupi na jakieś cele komercyjne to nie wróżę temu świetlanej przyszłości.
A widząc co się dzieje z lokalami w centrum - raczej czeka go powolna degradacja bo PSP nie będzie go utrzymywać li tylko dla samej chęci utrzymania.
Podobny los spotkał gmach na Akademickim - duży, nikomu nie potrzebny moloch o dużych kosztach utrzymania.
A takich miejsc w Bytomiu jest sporo.
Po co utrzymywać mała remizę w centrum? Bytom nie jest aż tak niedostępny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 13:09 #177253

Pytałem o to jakiś czas temu. Wówczas usłyszałem odpowiedź, że nikt się jeszcze nad tym nie zastanawiał. Podejrzewam, że konkretne działania w sprawie zagospodarowania obecnej strażnicy zaczną się dopiero po przeprowadzce do nowej.

Nie zdziwiłbym się, gdyby przy Strażackiej dalej działała PSP. W Katowicach Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 3 również mieści się w ścisłym centrum miasta i też w zabytkowym budynku. Może więc bytomska komenda zachowa tę nieruchomość dla jednostki, która uzupełniałaby działalność tej z Łużyckiej.

Jest jeszcze czas na zastanawianie. Skoro wykonawca ma czas do końca 2020 roku, to strażacy wprowadzą się na Łużycką dopiero w 2021 r. Mam nadzieję, że do tego czasu będzie już wiadome, co stanie się z zabudowaniami w Śródmieściu. Oby nie skończyło się tak, że przez kilka lat będą stać puste, bo urzędnicy nie będą w stanie dogadać się w sprawie własności, w międzyczasie w środku będą harcować złomiarze, a w końcu wszystko będzie trzeba rozebrać, bo jakiś idiota wpadnie na pomysł, żeby ukraść żeliwne filary z garaży na parterze i naruszy konstrukcję całego gmachu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 13:15 #177254

myszaty napisał: Po co utrzymywać mała remizę w centrum? Bytom nie jest aż tak niedostępny.


Jak wspomniano wyżej od lat bytomska jednostka jest najbardziej zapracowaną jednostką w kraju dlatego wydzielenie z niej mniejszej jednostki wcale nie byłoby niczym dziwnym.

Gmach "partii" od lat jest w prywatnych rękach a stoi pusty bo cena za jaką zbyć to chce właściciel jest raczej katowicka niż bytomska.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 13:45 #177255

Gmach partii akurat co kilka lat zmienia właściciela. Pytanie tylko co mają na celu te transakcje, bo na pewno nie zagospodarowanie tego obiektu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 14:13 #177256

 • angel
 • angel Avatar
 • Z dala
 • Gold Boarder
 • Gold Boarder
 • Posty: 222
 • Otrzymane podziękowania: 36
No na reszcie jakaś pozytywna informacja dotycząca inwestycji w naszym mieście.
Wizualnie budynek bardzo zbliżony do katowickiej straży. Miałem okazję wyposażać tamten obiekt i niestety sami użytkownicy obiektu czyli strażacy twierdzili, że taki obiekt to przesada chociażby ze względu na utrzymanie w nim czystości, brak pieniędzy na przeglądy gwarancyjne, serwis urządzeń itd. a cześć pieniędzy wydana na wyposażenie obiektu mogła zostać przeznaczona na sprzęt potrzebny w akcji. Ogromnym plusem jest wieża do ćwiczeń ale zabrakło w projekcie-wizualizacji komór/kontenerów ćwiczebnych może nie wszystko stracone. Mam nadzieję że z samego boiska będą mogły korzystać również dzieciak.
Jedyny minus no minusik tej inwestycji wg mnie jest taki że zarówno Park Miejski jak i całe osiedle straci trochę na atrakcyjności ze względu na nie oszukujmy się dość drażniące odgłosy sygnałów dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych. Czy to nie spowoduje że znajdzie grupa osób która będzie próbowała w jakiś sposób zatrzymać inwestycję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 14:37 #177257

To że jest zapracowana to należy zwiększyć stany osobowe i sprzętowe - a nie utrzymywać drogi w eksploatacji i mało funkcjonalny gmach w centrum, Bytom to nie Katowice który generalnie się kurczy, z dojazdami nie ma problemu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 15:32 #177259

Jakie ma znaczenie, czy to Bytom, czy Katowice? Środki na utrzymanie PSP pochodzą z budżet centralnego, więc sytuacja finansowa miasta nie ma w tym przypadku znaczenia. Gmina Bytom i tak co roku przekazuje spore środki na zakup sprzętu, czy wozów bojowych.

Natomiast co do uciążliwości dla otoczenia - gdy decydowano się na Łużycką, to chyba jeszcze nie było wiadomo, że KWK Centrum pójdzie do likwidacji. Sąsiedztwo kopalni nie należy do najcichszych, więc przy tym zakładzie działalność strażnicy by się zbytnio nie wyróżniała. Poza tym zaraz obok jest stadion, w tamtym okresie na Polonię chodziło więcej kibiców, a mecze nie należą do cichych widowisk.

Wydaje mi się, że lokalizacja przy Hutniczej była lepsza, szczególnie teraz, gdy udało się ukończyć obwodnicę. W tym miejscu strażnica byłaby mniej uciążliwa dla otoczenia i lepiej skomunikowana z resztą miasta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 15:57 #177260

Ma znaczenie dla tego co płaci - po co utrzymywać taki obiekt?
Kasa nie pochodzi z budżetu miasta - ok, ale to nie znaczy że trzeba ją marnotrawić.
To wole aby to przeznaczyli na pensje dla strażaków albo na nowe etaty czy sprzęt, samo ogrzewanie tego budynku musi kosztować krocie, o reszcie nie wspomnę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 16:14 #177261

Rety... wystarczy docieplić budynek, wymienić okna etc. i rachunki za ogrzewanie spadną. Na pewno dałoby się na ten cel pozyskać jakieś dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska, a jeszcze by dorzucili na wymianę żarówek na ledowe i montaż solarów na dachu.

W sytuacji, gdy strażnica na Łużyckiej będzie już użytkowana, to na Strażackiej nie będzie trzeba trzymać tyle sprzętu, czyli będzie więcej miejsca. Teraz np. nie ma ześlizgów, bo trzeba gdzieś trzymać wozy, natomiast z nową strażnicą spokojnie można by wyłączyć jedno stanowisko w garażu, aby odtworzyć ześlizg.

Nie sądzę, żeby strażacy byli skorzy do tego, aby się wynieść ze Strażackiej, bo są tam mieszkania służbowe. Część strażaków musiałaby się więc wynieść do nowych mieszkań, żeby można było wystawić nieruchomość na sprzedaż lub przekazać ją gminie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Wreszcie ruszy budowa nowej strażnicy [WIZUALIZACJE] 2018/02/10 16:30 #177262

myszaty napisał: To że jest zapracowana to należy zwiększyć stany osobowe i sprzętowe - a nie utrzymywać drogi w eksploatacji i mało funkcjonalny gmach w centrum, Bytom to nie Katowice który generalnie się kurczy, z dojazdami nie ma problemu.


Katowice maja 300 tys mieszkańców czyli są tylko 2 razy większe od Bytomia. Katowice też z roku na rok się kurczą w ciągu 15 lat straciły jakieś 10% ludności.

I nie emocjonuj się tak bardzo bo to co wspomniałem było brane pod uwagę lata temu, dziś może być zupełnie inaczej.

Co do lokalizacji to moim zdaniem bez przebicia Łużyckiej do Strzelców Bytomskich lokalizacja jest raczej średnia. Moim zdaniem lepszą lokalizacją byłoby miejsce po rozebranej hałdzie przy Wrocławskiej, no ale te tereny chyba zostały sprzedane bo miał tam jakiś market powstać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus