Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/02 19:40 #177095

Od lat w Bytomiu jest planowana budowa dużego centrum przesiadkowego...

Na Rozbarku i Vitorze mają powstać satelitarne centra przesiadkowe. Pasażerowie autobusów, tramwajów i pociągów będą mogli dzięki nim szybko i sprawnie zmienić środek transportu.

Czytaj więcej...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/02 23:34 #177096

Mam jednak nadzieję, że w obecnej formie forsowanej przez dyr. Butryma centrum przesiadkowe nie przejdzie.
W przeciwnym razie będzie tak niewygodne dla pasażerów jak Poznań City Center ze względu na:
- autostradę w centrum miasta bez przejść naziemnych (Warszawa od tego odchodzi i Aleje Jerozolimskie oraz Marszałkowska będą zwężane)
- przejścia podziemne wydłużające czas dojścia do dworca autobusowego i kolejowego
- kładki pomiędzy galerio-parkingiem a dworcem kolejowym
- doklejenie zbędnej galerii handlowej zamiast zadbanie wspólnie z PKP o niezagospodarowany obecny budynek dworca - częściowo wyremontowany.
- dworzec autobusowy powinien zostać przybliżony do dworca kolejowego, a nie jeszcze być dalej niż obecnie
- nie zaplanowano poprawy w kwestii wyjazdu autobusów - pieniądze zostaną przepuszczone na autostradę w centrum miasta i parking.
- lepiej zapłacić 9 mln a potem 15-20 i zrobić coś dla pasażerów niż nie zapłacić 6 - wydać 90 i zrobić kolejną autostradę, która pogorszy warunki poruszania się podróżnym.

Zamiast tworzyć potworka powinni się wzorować na Tychach, Piekarach Śląskich, TG lub Rybniku - chociaż koncepcja TG wydaje się być do tej pory najlepsza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/04 11:33 #177110

 • igor
 • igor Avatar
 • Z dala
 • Platinum Boarder
 • Platinum Boarder
 • Posty: 1262
 • Otrzymane podziękowania: 12
Świetna sprawa że w końcu ucywilizuje się przesiadki na lini 192 (kursy do/z Pogody)
W temacie dworca głównego, to szkoda że nikt nie patrzy przez pryzmat ułatwienia, uproszczenia przesiadek, tu liczy się komercja.
Z drugiej strony patrząc to chyba już można mieć obawy o finansowanie bytomskiej komunikacji. Żaden fikuśny dworzec nie jest wart cięciom w częstotliwości kursowania na liniach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/04 15:48 #177120

 • georg11
 • georg11 Avatar
 • Z dala
 • Platinum Boarder
 • Platinum Boarder
 • Posty: 2291
 • Otrzymane podziękowania: 132

igor napisał: Świetna sprawa że w końcu ucywilizuje się przesiadki na lini 192 (kursy do/z Pogody)

W jakim sensie ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/04 18:13 #177121

Chyba Igor miał na myśli CP na Rozbarku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/04 21:08 #177125

 • georg11
 • georg11 Avatar
 • Z dala
 • Platinum Boarder
 • Platinum Boarder
 • Posty: 2291
 • Otrzymane podziękowania: 132
A teraz przesiadka nie jest cywilizowana? Czyli wszystkie przesiadki na wszystkich liniach sa niecywilizowane?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/04 23:09 #177126

Błażej napisał: Zamiast tworzyć potworka powinni się wzorować na Tychach, Piekarach Śląskich, TG lub Rybniku - chociaż koncepcja TG wydaje się być do tej pory najlepsza.


Ty sobie nie miej nadziei tylko weź kalkulator i policz pewne rzeczy, a potem pindol o tym na kim się wzorować!
Nie da się czytać takich bredni- w Tychach z Dworca w dużej częstotliwości (co ok. 10 min) kursuje 1 linia, w TG także jedna, zaś w Piekarach i Rybniku nie ma ani jednej takiej linii.
W Bytomiu takich linii są 2 (19 i 623), zaś kolejna jedna jeździ co 15 min (114), po czym kolejne 2 co 20 min (820/830)- wszystkie oprócz 19 obsługiwane są taborem MEGA (18 m). Do tego dochodzi gigantyczna lista linii z odjazdami co 30 min- jak chcesz obrobić to 4 stanowiskami tak jak w Rybniku, albo TG to gratulacje- ale to świadczy o kompletnej nieznajomości tematu. I nie pisz mi tutaj o tym, że należy dostosować rozkłady, bo:
- obecnie na dworcu w Bytomiu jest 14 stanowisk odjazdowych i 4 perony- w TG nigdy nie było stanowisk więcej niż 8, w Piekarach nie więcej niż 6, w Tychach było jedno :D
- z niektórych peronów odjazdy są statystycznie co minutę w szczycie (BHPowsko tego nie ogarniesz na 4 stanowiskach, chyba, że wieczorami i w niedzielę)
- Poznań Główny to jest żaden przykład- bo tam organizacja jest diametralnie inna
- już nie mówię o placu postojowym, gdzie czasami obecnie stoi na raz ok. 10 autobusów. To nie jest tak jak w TG, że czasami wiaterek wieje, a plac jest pusty- dworzec w TG to taka 1/4 bytomskiego.
- co z ruchem innych autobusów? Np. wpuszczenie tam PKSu i linii miedzynarodowych to będzie kolejny kanał- bo będą musiały mieć osobne stanowisko- inne wymagania, dłuższa odprawa pasażerów

Jeśli przerabiać dworzec w Bytomiu to raczej na wzór dworca Poznań Śródka, lub Poznań Rataje, albo MDA w Krakowie, lub Dworca Centralnego we Wrocławiu. A stworzenie kilku peronów odjazdowych radykalnie zmienia koszta inwestycji- chociażby należy zbudować dużo większą halę peronową, nieco inaczej musi wyglądać budynek- bo raczej nie budujemy tak, żeby ktoś do autobusu z poczekalni musiał dochodzić 80 m, albo żeby do ostatniego stanowiska miał tak daleko, że z poczekalni nie widział autobusu. Np. obecnie na dworcu polecam z okolic tunelu spróbować zdążyć na linię 92 w kierunku Chorzowa ;).

Także ja tych, którzy preferują mały dworzec nazywam sobie "kadłubkami". Zbudujmy kadłubek, to jest pomysł na dworzec w Bytomiu... Nie mieszkamy w jakimś śmiesznym miasteczku- Bytom to DUŻE MIASTO o dużym ruchu autobusowym!

Jeżeli ktoś się poczuł urażony to przepraszam- ale musimy myśleć w pewnej skali. Dworzec w Piekarach jest w Piekarach ze wszystkimi konsekwencjami. Piekary to średnie miasto koło Bytomia. Bytom to duże miasto- nie może więc brać przykładu z miasta wielkości Piekar- bo w tym wypadku jedyne co może być podobne to sam wygląd poczekalni i nic więcej.
The following user(s) said Thank You: MephiR

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/04 23:35 #177127

@Daro85 - z tym, że 820 i 830 to linie docelowo do wycięcia - więc jedno stanowisko będzie wolne i nie ma od tego procesu odwrotu - te linie NALEŻY zastąpić pociągami. Tak się robi w cywilizowanych miejscach w naszym kraju (Trójmiasto, Warszawa) tak powinno się też w GOP.
Porównuję do Poznań City Center ze względu na brak wygody korzystania z proponowanego przez władzę CP przez jego głównych beneficjentów - pasażerów zbiorkomu. Dojście na pociąg zajmie dłużej. Dłużej także zajmie przejście na drugą stronę ulicy przez budowę przejścia podziemnego - nie mówiąc o wygodzie osób starszych.
W Tychach masz 4 rzędy stanowisk i linie trolejbusowe odjeżdżające w krótkich odstępach czasu. Zgoda co do wielu innych linii, że jeżdżą z mniejszą częstotliwością.

Zakładając likwidację 820 i 830 mamy już jedno stanowisko mniej. Przy projektowaniu Centrum Przesiadkowego należałoby zreorganizować wszystkie linie jadące z kierunku Miechowic i jadące stadem - to one zapychają dworzec: 14, 20, 132, 92, 184 - pewnie mnie zlinczujecie za to, ale te autobusy (z wyjątkiem 92) powinny być skrócone do Miechowic. Wszystkie.

Nawet jeżeli założymy, że nic się nie zmieni w obecnym układzie linii autobusowych (chociaż są plany na jego zmianę) to obecnie jedynie kierunek Piekary, TG oprócz 12tki daje bardzo duże częstotliwości kursowania. Przede wszystkim nowy dworzec powinien mieć układ zaprojektowany pod zbiorkom. To parking powinien być tak jak w Tychach wyrzucony na bok. A nie być głównym celem budowy. Tak samo pasaż handlowy - zupełnie zbędny budynek. Przesunąć cały układ w stronę dworca... A to czy będzie to układ rzędowy, czy kopuła i 15 skośnych stanowisk to jest kwestia dopracowania. Chodziło mi o samą ideę projektu, że dużo lepiej swoją funkcję spełniają Tarnowskie Góry, Tychy i Piekary Śląskie i OBECNY dworzec w Bytomiu niż to co się proponuje. Naprawdę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/05 12:25 #177135

Błażej napisał: Zakładając likwidację 820 i 830 mamy już jedno stanowisko mniej. Przy projektowaniu Centrum Przesiadkowego należałoby zreorganizować wszystkie linie jadące z kierunku Miechowic i jadące stadem - to one zapychają dworzec: 14, 20, 132, 92, 184 - pewnie mnie zlinczujecie za to, ale te autobusy (z wyjątkiem 92) powinny być skrócone do Miechowic. Wszystkie.


To, że te autobusy jeżdzą jeden za drugim to oczywista bzdura ale ktoś jednak z tych linii korzysta. Mają z Górnik, Wieszowy itd dojeżdzać autami do centrum przesiadkowego na Vitorze? Kolejnym krokiem w poprawie komunikacji powinno być wybudowanie na Stroszku lotniska. Trzy bezpośrednie połączenia z Katowicami to zdecydowanie za mało. Jak kogoś kto ma auto mają przekonać te centra przesiadkowe do delektowania się urokami komunikacji zbiorowej skoro dojeżdzając do Katowic paliwo często kosztuje nie wiele więcej niż miesięczny a nawet mniej? Stroszek, Os. gen Ziętka i Dąbrowa mają w sumie mniej mieszkańców niż Miechowice (20316<22954), a mimo to mają 2 a zaraz będą mieli 3 bezpośrednie połączenia ze stolicą województwa a Miechowice żadnego. Doliczając do Miechowic Karb to już jest 29245 a do tego jeszcze sąsiednią Rokitnice tj 44tyś. Zamiast tego obecnego 820 puściliby autobus z Rokitnicy przez Miechowice i Karb i spokojnie mógłby omijać dworzec w Bytomiu. Dokładając takie przykładowe połączenie dzięki któremu mnóstwo osób zrezygnowałoby z auta i zasililo kase kzk gopu ciężko się nachapać. Na placu Wolskiego z pewnością zarobią przypadkowe firmy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/05 19:15 #177139

 • AA
 • AA Avatar
 • Wylogowany
 • Gold Boarder
 • Gold Boarder
 • Posty: 285
 • Otrzymane podziękowania: 25
przypominam jaki powinien być model docelowy : kilka tras głównych do centrów przesiadkowych w kilku dzielnicach. Na tych kilku trasach busiki jeżdżące z dużą częstotliwością, co kilka minut ( po szerszym wprowadzeniu autonomizacji nawet co minutę lub nawet częściej - za to mniejszymi busami ), a z tychże centrów drobnica ( jeszcze mniejsze busiki i taksówki ) do / z punktów docelowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/05 21:49 #177146

likwidacja linii do Pyskowic, Wiszowej i innych to kompletna bzdura. Grupa ludzi z tych połączeń korzysta i w mirę możliwości spełniają swoje zadanie. Nie można ich zlikwidować ponieważ to dążenie do tego co spotkało tramwaje z tych kierunków czy większość PKS-ów w Polsce. Ludzie nie tylko w dużych miastach muszą mieć dostęp do komunikacji miejskiej. Obecnie po takich głupch krokach jak likwidacja komunikacji ludzie z mniejszych miejscowości nie mogą się nigdzie dostać nie korzystając z własnych aut a przecież nie oto chodzi. Po za tym patrząć na linię 820 i 830 to rzeczywiście trzeba dążyć do ograniczenia z korzystania na trasie Bytom -Katowice ale fakt jest taki, że ludzie wychodzą też na innych przystankach niż Bytom Dworzec i Centrum Katowic. Zgadzam się, że nie można kategorycznie odrzucać budowy co najmniej średniego dworca taki jaki jest obecnie a docelowo wręcz dodać stanowisk dla autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych. Obecne ulokowanie autobusów międzynarodowych koło Plejady to porażka całej zintegrowanej komunikacji. Problem jest taki, że planowany dworzec trzeba wyposażyć w odpowiednie zaplecze gastronomiczne, poczeklanię, talety itp.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/05 22:27 #177148

 • igor
 • igor Avatar
 • Z dala
 • Platinum Boarder
 • Platinum Boarder
 • Posty: 1262
 • Otrzymane podziękowania: 12
Ktoś tu łapie mnie za język więc odpowiadam. Oczywiście miałem na myśli o wydłużeniu 192 to centrum przesiadkowego "Rozbark Pszczyńska" Napisałem o cywilizowanych przesiadkach mając na myśli tych pozbawionych dodatkowych barier do pokonania (jak np. przejście przez ruchliwą ulicę, etc). Obecnie przesiadki z jakimikolwiek barierami do pokonania zabierają dodatkowy czas. Wydłuża to całkowity czas podróży na tyle że cała podróż staje się bardzo mało atrakcyjna.

Daro85 To pytanie czy bytomski dworzec główny potrzebuje jakiegoś nowego konceptu czy może wystarczyłoby zostawić perony tak jak są, położyć nowy asfalt zrobić nowocześniejsze zadaszenie (Poznań Os. Sobieskiego?). Poza tym wyburzyć pawilon z KZK GOP i postawić tam coś innego umożliwiającego przejście bezpośrednio na peron kolejowy? Idzie to chyba jakoś architektonicznie połączyć jak dobrze kojarzę.

Linia 820 czy 830 moim zdaniem obsługuje trochę inne rejony niż kolejowa oferta. Myślę że najpierw trzeba poprawić komunikację tramwajową na tej trasie. Za każdym razem tramwaj traci sporo czasu na bezsensownych postojach na skrzyżowaniach. Potem tramwaj dojeżdża do Silesii o takim czasie co autobus 820 do Piotra Skargi. Pewnie zaraz ktoś argumentuje że korki powodują spore opóźnienia. Pytam znajomych, którzy dojeżdżają 820/830 i nie widzą dramatu zaś perspektywa jazdy tramwajem oceniają na zbyt długą wycieczkę. Innymi słowy wolą ryzykować perspektywę stania w korku (z myślą a może uda się nie stać) niż pewną czasowo jazdę tramwajem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/05 22:33 #177149

 • georg11
 • georg11 Avatar
 • Z dala
 • Platinum Boarder
 • Platinum Boarder
 • Posty: 2291
 • Otrzymane podziękowania: 132
Ja myślałem,że 192 jezdzi do Chorzowa ale możemy skrócić trase do Pszczyńskiej.
Dlaczego tylko 192 miałoby jechać na Pszczyńską ? A inne autobusy to co ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/05 23:23 #177151

Z obserwacji odnośnie 820 i 830:
1. Dworzec PKP: 20-40 osób
2. Arki Bożka - 2,3 os
3. Stabika - tu jest różnie - bywa 1 osoba, bywa 5
4. Estakada - 10-15 osób
5. Park Śląski - 2-3 osoby
6. Dąb Kościół - 1-2 osoby
7. Huta Baildon - różnie czasem 1 os czasem 4
8. Chorzowska - też różnie ale to już centrum Katowic
9. Korfantego - 3/4 tych co zostało w pojeździe
10. Skargi - 3-4 osoby.

Do czego zmierzam. Inne rejony niż kolejowe nie zapewniają potoków na autobus przegubowy (2-3 osoby na Arki Bożka) czy trochę więcej na Stabika to chyba nie jest szczyt. Oczywiście od reguły są wyjątki.
Tą trasę powinien obsługiwać tramwaj, pociąg. A autobusy powinny kursować dwa. Od rynku do centrum Kato - 1 od rynku do Elzabu (92) jako drugi. Nie ma sensu linia przyspieszona, zwłaszcza, że jest coraz mniej przyspieszona.

Co do linii Pyskowickich. Nie wyjaśniłem. Bez sensu jest dublowanie się tych autobusów stadem. Gdyby to 92 puścić co 10-15 min z Elzabu do Dworca w Bytomiu (co drugi kurs do Chorzowa) to miałoby to większy sens niż jeżdżenie 5 linii stadem a potem przez godzinę nic. Część linii niech zaczyna wtedy z Rokitnicy, a część z pętli w Miechowicach co nam to daje:
1. Zwiększona częstotliwość kursowania.
2. Lepszą dostępność.
3. Brak dublowania się zbędnego autobusów - zaoszczędzone wozokm można przeznaczyć poprawiając częstotliwość i/lub tworząc nowe linie.

Tylko w takiej sytuacji CP mają sens kiedy jeden środek transportu nie dubluje drugiego tylko jest jedna linia, która zgarnia i rozwozi po osiedlu (autobus) i linia, która omija osiedla aby szybko dostać się do celu (tramwaj lub pociąg).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozbark i Vitor będą miały centra przesiadkowe 2018/02/05 23:33 #177152

Czy jest na sali lekarz? Słyszałem o różnych schorzeniach ale to co wypisujesz ....
Proponuję pójść dalej- wprowadzić obowiązkową jazdę pociągiem dla każdego. Liczba przejazdów to kwestia do dyskusji ale każdy obywatel nosiłby przy sobie tzw. legitymację komunikacyjną, którą podbijałby kolejarz po każdym przejeździe. Patrole policyjne kontrolowałyby te legitymacje na ulicach (dlatego należałoby mieć ją zawsze przy sobie) i ten kto nie miałby odpowiedniej liczby przejazdów w miesiącu, szedłby do aresztu. To wreszcie zagwarantowałoby pełne wagony!
Pociąg ponad wszystko.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus