Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Prywatna kopalnia chce przejąć złoża KWK Centrum

Prywatna kopalnia chce przejąć złoża KWK Centrum 2017/07/24 06:36 #173147

W maju informowaliśmy o ogłoszeniu przetargu na wyburzenie dziewięciu...

Przed dwoma laty zadecydowano o likwidacji Kopalni Centrum. Obecnie rozbierane są pierwsze budynki tego zakładu. Tymczasem prywatna firma rozważa rozpoczęcie wydobycia z jego złóż.


W maju informowaliśmy o ogłoszeniu przetargu na wyburzenie dziewięciu obiektów na terenie KWK Centrum. Docelowo zlikwidowane mają zostać 43 obiekty na powierzchni oraz 44 kilometry wyrobisk pod ziemią. Cały proces jest finansowany z budżetu państwa poprzez dotacje dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która obecnie jest właścicielem bytomskiego zakładu.

Na koniec maja 2015 r. zasoby kopalni były szacowane na 212,2 mln ton węgla. Ich wydobycie jest jednak problematyczne, gdyż znaczna ich część znajduje się pod terenami zabudowanymi, co czyni eksploatację drogą i niebezpieczną dla budynków na powierzchni. W 2012 roku z powodu szkód górniczych konieczna była ewakuacja aż 643 osób zamieszkujących w 253 mieszkaniach przy ul. Pocztowej i Technicznej na Karbiu, a kolejne wysiedlenia z dzielnicy były prowadzone przez kilka następnych lat.

Eksploatacje złóż likwidowanej kopalni rozważa spółka Carbo Veneco powiązana z prywatną spółką Eko-Plus prowadzącą wydobycie węgla z dawnej kopalni Powstańców Śląskich. Obie firmy są zarejestrowane pod tym samym adresem przy ul. Strzelców Bytomskich. Udziałowcem w obu spółkach jest Sławomir Wróblewski oraz Andrzej Wróblewski, który w Eko-Plus jest również wiceprezesem.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" Carbo Veneco wystąpiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń o udostępnienie dokumentacji geologicznej opracowanej dla złoża węgla kamiennego Kopalni Centrum. Chcąc je eksploatować musiałaby do tego wykorzystywać szyb Witczak. KWK Centrum będzie go używać do celów profilaktycznych i wentylacyjnych do końca 2019 r. Później szyb ma zostać zlikwidowany.

Obecnie spółka Carbo Veneco prowadzi działalność remontowo-wytwórczą dla przemysłu wydobywczego. Firma oferuje m.in. proste urządzenia górnicze, kraty, wiaty, regały, pomosty i usługi toczenia, spawania, frezowania, malowania proszkowego i piaskowania metali.

Zgodnie z decyzją zarządu SRK Kopalnia Centrum ma zostać zlikwidowana do końca 2020 roku. Docelowo w jej miejscu ma powstać duża przepompownia, której zadaniem będzie odwadnianie niecki bytomskiej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatna kopalnia chce przejąć złoża KWK Centrum 2018/05/07 15:41 #178793

Dzieje się coś na terenach kopalnianych?
Gdzieś mi się obiło o uszy, że były dyrektor sportowy Polonii Bytom, niejaki Pan Zając (kuzyn Bartyli), wygrał jakiś przetarg na wyburzenia? nie znam dokładnie tematu więc może ktoś coś więcej będzie wiedział?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus