Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/09/12 09:15 #168362

Pracownicy dwóch największych miejskich spółek mogą odetchnąć z ulgą. Ich zakłady pracy nie zostaną na razie sprywatyzowane. Nieoczekiwanie ten spór został rozstrzygnięty nie przez polityków, ale przez bank.


Nieco ponad rok temu wybuchła afera związana z zamiarem sprzedaży Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Przez ten czas sukcesywnie dążono do prywatyzacji bytomsko-radzionkowskiego monopolisty. Mimo, iż początkowo władze miasta zapewniały, że decyzja nie została jeszcze podjęta, to w lokalnej prasie publikowano ogłoszenia przekonujące bytomian do potrzeby zbycia spółki, na sesjach Rady Miejskiej konsekwentnie odrzucano projekty uchwał zakazujących prywatyzacji PEC, rozesłano do potencjalnych inwestorów zaproszenia do rozmów, a na początku wakacji ogłoszono przetarg na wykonanie wyceny rynkowej wartości firmy.

Wysiłki ekipy Damiana Bartyli pójdą jednak na marne, gdyż miasto będzie musiało odstąpić od zamiaru prywatyzacji dwóch największych swoich firm: PEC i Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Taki warunek postawił bank Pekao, który zgodził się wykupić gminne obligacje na kwotę 40 mln zł. Jeżeli udziały Bytomia w powyższych spółkach spadną poniżej 50% i miasto straci nad nimi kontrolę, to bank zażąda natychmiastowego zwrotu pożyczonych pieniędzy. Prezydent nie ma innego wyjścia, musi na to przystać, ponieważ inaczej nie pokryłby dziury budżetowej, co oznaczałoby wprowadzenie drastycznych oszczędności, wstrzymanie inwestycji itp.

W związku z tym Urząd Miejski w ostatnim czasie unieważnił przetarg na wycenę wartości PEC, bo ta do 2030 roku, gdy miasto odkupi od Pekao swoje obligacje, nie będzie już potrzebna. To także dobra wiadomość dla załogi BPK, które w minionych latach również próbowano sprywatyzować. Bytom jednak ma w swoim portfelu jeszcze inne spółki, a sytuacja finansowa miasta jest zła, dlatego można się spodziewać, że w najbliższym czasie słowo "prywatyzacja" wciąż będzie często używane przez bytomskich polityków...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/09/12 09:32 #168363

No i fajnie. Tylko po co jest ostatnie zdanie w tej informacji ? Nic nie wnosi do tematu a powoduje ze zbiera sie na wymioty. Robcie tak dalej a stracicie kolejnego uzytkownika tego forum i portalu w ogole.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/09/12 10:15 #168364

Passphrase napisał: No i fajnie. Tylko po co jest ostatnie zdanie w tej informacji ? Nic nie wnosi do tematu a powoduje ze zbiera sie na wymioty. Robcie tak dalej a stracicie kolejnego uzytkownika tego forum i portalu w ogole.


No cóż... Będę bardzo zdziwiony, jeśli w ciągu kolejnego roku nie pojawi się pomysł prywatyzacji ZBM, tym bardziej że ta spółka od dawna nie zarządza już mieniem komunalnym, lecz prywatnym i są solidne podstawy ku temu, aby ją sprzedać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/09/12 11:03 #168366

To moze napisz cos jak taki pomysl sie pojawi, a nawet wiecej - jak zacznie byc realizowany a nie juz teraz, byleby tylko cos krytycznego napisac o władzy. Tak samo jak Ty, nie popieram nieudolnego Bartyli i jego wspolpracownikow, ale wchodzac tutaj na forum chcialbym czytac informacje a nie domysły, plotki i fantazje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/09/14 09:44 #168391

Tym razem się udało, ale temat pewnie powróci bo w Polsce jest moda na sprzedawanie wszystkiego co można sprzedać. Bo przecież w tym kraju nic się nie opłaca mieć, produkować, w ogóle nic się nie opłaca. Najlepsze jest to, że temu co kupi w tym samym miejscu, na tym samym rynku, z tymi samymi ludźmi się opłaca.

Ja życzę temu co sprzeda kiedyś BPK, żeby kupił to np. Niemiec, po 2 latach zamienił ceny wody ze zł na eu i wtedy zamiast 14 zł za wodę ten co sam sprzedał zapłacił by 14 eu (czyli ok 56 zł).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/09/14 20:49 #168398

Kolejny fantasta. Tym razem juz gotowymi cenami wody. Brawo Ty.

Nie rozumiem, kompletnie niektorych z Was nie rozumiem. Jak sprywatyzowano niektore kopalnie, pozwalniano nierobów, wywalono związki zawodowe za brame, zainwestowano w nowoczesny sprzet a nie kupowany od firmy nalezacej do jednego czy drugiego dyrektora, zwolniono niepotrzebne nikomu biórwy to pialiscie z zachwytu. I wegiel na takiej kopalni kosztuje tyle samo. Ale lepiej onanizowac sie publicznie na forum i klepac w klawiature bez pomyslunku, byleby tylko dac upust swojej frustracji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/09/15 08:26 #168403

Podajesz skrajnie dobry przykład prywatyzacji, a ja mogę podać też ci skrajnie zły. We Wrocławiu pewien jegomość kupił od miasta kamienicę. Po 3 latach czynsze skoczyły z 500 zł na 2000 zł. Teraz ludzie płaczą w tv do kamery, że nie mają z czego zapłacić, a komornik stoi już za drzwiami. A właściciel kamienicy mówi: moja własność, ja ustalam ceny. Dziś jest to 2000 a jutro może być 5000 zł.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/09/15 18:57 #168413

Tak wiec prawda jest gdzies ewidentnie po środku. Tym bardziej za bezcelowe uznaje wszelkie próby zastraszania spoleczenstwa prywatyzacjami. Oczywiscie, zawsze beda kasty nierobow i kolesi ktorzy przy takiej okazji beda sie buntowac, siac ferment i podjudzac do tego zeby ludzie "wyszli na ulice' ale nie na tym rzecz polega. Dobra, uczciwa i rzetelna prywatyzacja nie musi być z definicji zła. Oczywiscie będzie ona zła dla tych ktorzy straca przywileje, dla kolesi, niczym nie uzasadnionej rozbuchanej administracji i paru innych przydupasów. Ale tez moze okazac sie zbawienna dla zwyklych ludzi ktorzy tak naprawde wypracowuja zysk danej firmy. Nikt mi nie powie ze zysk takiego BPK wypracowuje jedna czy druga kadrowa czy inna rachuba, tylko ciezko tyrający fizycznie ludzie. A kto zazwyczja protestuje, wszelkiego rodzaju kadry kierownicze czyli banda nieuków ktora bierze grube pieniadze za swoja nieudolnosc, przyspawani do stolkow pseudokierownicy z poprzedniej epoki ktorzy zrobia wszystko aby doczekac na ciepłej posadzie do emerytury, wychowani w glebokim PRL-u z wieczna roszczeniowa postawa że im sie cos nalezy, a dla ktorych komputer i taki MS Excel to raczej element dekoracyjny niż narzedzie pracy. Ostatnio, jakis miesiac temu takiego chama spotkalem w sklepie. Cos tam nie grało przy kasie i sie zaczal awanturowac typ z wąsem jak Zagłoba, w marynarce i jeansowych spodniach, mówi do kasjerki : Pani nie wie kim ja jestem, ja jestem kierownikiem w duzej miejskiej firmie, ja moge jednym telefonem Panią zwolnić. Na tą okolicznośc zagadałem do chama słowami : a ja, jak sie Pan nie przestaniesz awanturowac to moge jednym ciosem wyrąbać Panu jedynki i pensja kierownicza nie starczy na proteze. I sie cham zamknal, a przeurocza kasjerka jak przyszla moja kolej powiedziala ze cham robi zakupy dwa razy w tygodniu i zawsze mu cos nie gra. Taka oto jest "kadra kierownicza" w miejskich spolkach - banda chamów i prostaków.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/09/21 17:19 #168481

Passphrase napisał: Kolejny fantasta. Tym razem juz gotowymi cenami wody. Brawo Ty.

Nie rozumiem, kompletnie (...). I wegiel na takiej kopalni kosztuje tyle samo. Ale lepiej onanizowac sie publicznie na forum i klepac w klawiature bez pomyslunku, byleby tylko dac upust swojej frustracji.


Bo jeśli węgiel na kopalni zmieni cenę z PLN na Euro, to kupisz węgiel z innej kopalni.
A jeśli woda w kranie zmieni cenę z PLN na Euro to co?
Kupisz sobie beczkowóz? Czy wywiercisz dziurę w ziemi?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/09/22 08:23 #168483

Wskaż mi miasto w Polsce w ktorym mieszkancy płacą za wode w euro ? Pozatym, dzieki poprzednikom Bartyli mieszkancy Bytomia maja jedne z najwyzszych cen wody w kraju tak że są przyzwyczajeni do płacenia wysokich cen za ten luksus na miarę XXII wieku w kranie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2016/10/02 18:34 #168635

Wojciech Wrodarczyk napisał: Bo jeśli węgiel na kopalni zmieni cenę z PLN na Euro, to kupisz węgiel z innej kopalni.


Już kupujemy na śląsku węgiel z Rosji czy Ukrainy ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2017/02/13 16:05 #170511

Zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej na połączenie ciepłowni Radzionków z systemem cieplnym Bytomia.
www.bip.radzionkow.pl/?p=document&action...d=30821&bar_id=19743
Wydaje mi się, że władze spółki chcą przesyłać ciepło z Radzionkowa, do bytomskiego systemu ciepłowniczego.
Ciekaw jestem, czy powyższa inwestycja, będzie się wiązać także z rozbudowa samej ciepłowni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2017/02/13 21:30 #170516

Ciekawa sprawa. Pytanie co PEC chce w ten sposób uzyskać? Radzionkowska ciepłownia jest zbyt słaba, żeby zasilić cały system bytomsko-radzionkowski, a raczej spółki nie będzie stać na jej rozbudowę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2017/02/13 22:59 #170518

Wniosek zakłada, że przedsięwzięcie ma polegać na modernizacji systemu miasta Bytomia w ciepło, na potrzeby c.w.u. z sieci ciepłowniczej.
Skrót - c.w.u. oznacza ciepłą uzdatnioną wodę do picia, kąpieli, na potrzeby gospodarstw domowych.
Skrót - c.o. - centralne ogrzewanie .
Czyli chodzi o przesył ciepłej wody w lecie, na potrzeby nie związane z samym ogrzewaniem mieszkań, mniemam ,że PEC chce produkować własną ciepłą wodę w lecie dla mieszkańców centrum Bytomia, która ma być produkowana w ciepłowni należącej do spółki, a leżącej w Radzionkowie.
Radzionkowska ciepłownia, praktycznie stoi w lecie, produkuje tylko małe ilości ciepła, na potrzeby mieszkańców północnych dzielnic Bytomia i Radzionkowa.
Widocznie koncepcja jest taka, aby, także w lecie ciepłownię w większym stopniu wykorzystać, i zaopatrywać Bytom w ciepłą wodę do picia z własnego źródła, a nie kupować jej u innych producentów.

link- www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/310...tyfikowanych_112.pdf
PEC złożył wniosek, o środki z UE w trybie pozakonkursowym na powyższe przedsięwzięcie, pozycja 165.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie 2017/02/19 22:13 #170620

Natknąłem się w internecie na dokument, który wskazuje , że bytomski PEC che zainwestować w swoją ciepłownię, projekt pod nazwą "Modernizacja Ciepłowni Radzionków Poprzez Budowę Wysokosprawnej Kogeneracji" , przeszedł już pozytywną ocenę formalną w Programie Operacyjnym Infrustruktura i Środowisko.
Oznacza to, jak mniemam, że w ciepłowni będą dostawione nowe źródła ciepła i jednocześnie energii elektrycznej, koszt wnioskowanej kwoty to ponad 20 milionów zł.
Możliwe, że wiąże się to też z chęcią budowy ciepłociągu z ciepłowni, do Bytomia.

webcache.googleusercontent.com/search?q=...&hl=pl&ct=clnk&gl=us

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus