Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka?

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 09:45 #39288

 • emenefix
 • emenefix Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Witajcie. Mieszkam w Zabrzu. Z różnych przyczyn chcę się jednak przeprowadzić.Zaczynam nowe życie, niedługo wesele, chcę coś świeżego, zostawić obecnych sąsiadów i moją dzielnicę (Zaborze). Nie stać mnie na wiele, więc małe mieszkanko mogę kupić jedynie w Bytomiu i Rudzie - 2 najtańsze miasta w aglomeracji. Najbardziej atrakcyjnie wyglądają Szombierki - dużo ludzi sprzedaje mieszkania, różne, tanio. Szombry zawsze mnie fascynowały - i dzięki Elektrociepłowni i Goduli i Krystynie i bliskości do centrum Bytomia. Nie powiem - bloki przy szybie Krystyna to przecież 3 minuty drogi od dworca PKP i 5minut do rynku. Tramwajem do Zabrza. Pomysł na inwestycje. Jedyne,co głupie - to brak bezpośredniego połączenia z Katowicami.

Chciałem Wasza pytać o plusy i minusy Szombierek. Skąd te niskie ceny i sporo ofert Waszym zdaniem? i czy dobrze się tam mieszka? W miarę bezpiecznie

Zastępczo interesuje mnie jeszcze Rozbark, okolice Lodowiska albo Arki Bożka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 10:25 #39291

Super wiadomość! Pan redaktor przeprowadza się do Bytomia :D .

Wracając jednak do tematu - przyczyny tak niskich cen są różne i podejrzewam, że na przykładzie Bytomia można by napisać ciekawą pracę magisterską. Najłatwiej to chyba wytłumaczyć złym wizerunkiem miasta. Bardzo często mieszkańcy sąsiednich miejscowości mają zdanie o Bytomiu jak Amerykanie o Polsce, co nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Coraz więcej ludzi na tym korzysta, bo niskie ceny mieszkań w Bytomiu ściągają osoby młode, których nie stać na własne locum w Katowicach, czy Gliwicach.

Szombierki są fajną dzielnicą z bardzo dobrymi perspektywami. Miasto postawiło halę sportową, TBS zbudował nowy blok i szykuje się do kolejnych, powoli do przodu posuwają się przygotowania do zabudowy terenu po kopalni Szombierki, MZDiM chyba w tym roku ukończy park przy hali, a w perspektywie kolejnych lat zostanie zrewitalizowany park Fazaniec. Za kilka lat ceny mieszkań w tej dzielnicy mogą być już znacznie wyższe.

Jak sam zauważyłeś, Szombierki są dobrze skomunikowane ze Śródmieściem. Może nie ma bezpośredniego połączenia z Katowicami, ale co to za problem podjechać tramwajem na pl. Sikorskiego, a tam przesiąść się do szóstki? Tramwaje do Kato jeżdżą co 10 minut, dlatego przesiadka jest żadnym problemem. Z kolei po oddaniu Łagiewnickiej polepszy się dojazd do DTŚ-ki, dzięki czemu szybciej będzie można dojechać samochodem do stolicy województwa.

O bezpieczeństwo w Szombierkach raczej nie ma co się obawiać. Pewnie jak w każdej dzielnicy są "czarne punkty", ale ogólnie dzielnica wydaje się spokojna. Od wielu lat mieszka tam mój chrzestny, u którego swojego czasu często bywałem i jeszcze nigdy nie byłem ani uczestnikiem, ani świadkiem jakiegoś groźnego zdarzenia. Mieszkała tam też siostra mojej narzeczonej i nie pamiętam by na coś się skarżyła.

Jeśli chodzi o Rozbark, to w tym przypadku sprawa jest bardziej skomplikowana. Najlepiej gdybyś zasugerował dokładne lokalizacje, wówczas mógłbym się do nich odnieść. Ogólnie dzielnica jest bardzo zróżnicowana. Dużym atutem jest bliskość Śródmieścia i bezpośrednie połączenie tramwajowe z Katowicami. Na Rozbarku masz do dyspozycji kryty basen, kompleks Orlik 2012, ośrodek sportowy GKS Rozbark i park Mickiewicza, w którym fantastycznie spędza się letnie popołudnia. Rok w rok chodzimy tam z moją lubą na kocyk, by w spokoju i cieple słońca poczytać książki.

Arki Bożka ma podobne atuty jak Rozbark. Jest stamtąd blisko do rezerwatu Żabie Doły i Doliny Górnika w Chorzowie, więc można sobie robić fajne wypady rowerowe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 12:36 #39306

 • darekbtm
 • darekbtm Avatar
 • Gość
 • Gość
ja jesli mialbym wybierac z tych 3 lokalizacji co podales to wybralbym albo Szombry albo Arki Bozka :P Rozbark jak dla mnie zbyt szary bury i ponury :P w przypadku Rozbarku argument parku i boiska Orlik tez jak dla mnie odpada bo z Arki Bozka jest tam tak samo blisko jak i z Rozbarku :d kwestia przejscia przez ulice :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 14:26 #39314

 • aalex
 • aalex Avatar
 • Gość
 • Gość
Temat dla mnie nad wyraz ciekawy gdyż ja też planuje z tym że po studiach zmienić Gliwice na Bytom. Ciekawi mnie właśnie dzielnica Rozbark, albo co ciekawe Bobrek. Tam można praktycznie za grosze kupić jedno, dwa mieszkania połączyć ze sobą i mieć fajny apartament :) . Jednak o tej dzielnicy krążą legendy. Rozbark też jest tani, a jaki okazały kościół tam stoi, marzenie. Kościół Jacka jest pod tym względem bezkonkurencyjny. Byłem tam w niedziele, coś niesamowitego. MephiR plac barbary na rozbarku, tamte rejony, Alojzjanów, witczaka, albo rejony kościoła sw. Barbary, nie wiem czy to rozbark jeszcze jest.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 14:34 #39316

No widzę, że Bytom staje się elitarny :-)
Ja przeprowadziłąm się, a raczej wróciłam, póltora miesiąca temu- tak naprawdę, była to kwestia czasu. Argumenty finansowe też, ale raczej prócz ewentualności pozostania w Katowicach innych, prócz Bytomia, opcji nie brałam pod uwagę.
Szukając mieszkania postawiłam sobie trzy warunki, które musi ono spełniać. Po pierwsze, cena poniżej 100 000, bo dysponowałam okresloną kwotą. Po drugie, jako, że jestem niezmotoryxzowana, a pracuję w Katowicach i Dąbrowie- lokalizacja- centrum lub obrzeża centrum typu bliski Rozbark lub Kleinfeld. Po trzecie- dwa pokoje. Skłamałabym mówiąc, że mogłam przebierać w ofertach, ale trochę tego było, w bardzo róznym budownictwie- od bloków na Kolejowej i Arki Bożka, przez kamienice w centrum, po Kleinfeld, i Fałata. Ostatecznie zdecydowałam się na okolice lodowiska i jestem zadowolona, oże prócz kwestii ogrzewania, ale nie można mieć wszystkiego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 14:53 #39317

aalex napisał: MephiR plac barbary na rozbarku, tamte rejony, Alojzjanów, witczaka, albo rejony kościoła sw. Barbary, nie wiem czy to rozbark jeszcze jest.

Osiedle przy kopalni, to historia najnowsza, natomiast Alojzjanów, Musialika, Brzezińska (Dombrowkastrasse :P ) to ten prawdziwy, rolniczy Rozbark. Do dziś w niektórych miejscach można uświadczyć kozy i konie. W rejonie pl. Barbary ze względu na duże skupisko sklepów można spotkać sporo pijaczków, ale są oni z reguły niegroźni. Blisko stamtąd na Rynek (5 minut), na miejscu jest przedszkole (Brzezińska), szkoła podstawowe (ul. Królowej Jadwigi i Piłsudskiego), przychodnia lekarska (ul. Piłsudskiego 63), na placu Barbary jest spory plac zabaw, a w jego najbliższej okolicy kilka piekarni.

aalex napisał: Rozbark też jest tani, a jaki okazały kościół tam stoi, marzenie. Kościół Jacka jest pod tym względem bezkonkurencyjny. Byłem tam w niedziele, coś niesamowitego.

Na Allegro widziałem ogłoszenie sprzedaży mieszkania w świeżo ocieplonym bloku przy ul. Matejki, naprzeciw św. Jacka. Z pokoju widać z bliska ogromną bryłę świątyni. Pamiętam, że cena była bardzo ciekawa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 15:53 #39322

 • endi_1980
 • endi_1980 Avatar
 • Gość
 • Gość
Moim zdaniem to nie Bytom staje się elitarny tylko w kraju coraz większa bieda. Ludzie nie mając kasy wolą mieszkanie w Bytomiu niż nic.

Podejrzewam że jak ktoś by miał kasę na mieszkanie w Katowicach, Wrocławiu czy Poznaniu to na Bytom nawet by nie spojrzał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 16:05 #39323

 • Dyńka
 • Dyńka Avatar
 • Gość
 • Gość

endi_1980 napisał: Podejrzewam że jak ktoś by miał kasę na mieszkanie w Katowicach, Wrocławiu czy Poznaniu to na Bytom nawet by nie spojrzał.


Nawet gdybym miał kasę to Bytomia bym nie opuścił.Za dużo ludzi i spraw mnie tu trzyma,tu sie urodziłem i tu pewnie...umrę ale to za parę lat ;)
Jestem lokalnym patriotą :) miałem propozycje pracy i mieszkania w innych miastach Radzionkowie Rudzie Śląskiej i Krakowie ale nie skorzystałem.Ktoś powie że jestem naiwny a może nawet głupi ale to mój Bytom i w nim pozostanę :flaga:
emenefix,aalex zapraszam do Bytomia :yeah:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 16:10 #39324

endi_1980 napisał: Podejrzewam że jak ktoś by miał kasę na mieszkanie w Katowicach, Wrocławiu czy Poznaniu to na Bytom nawet by nie spojrzał.

Co do Wrocławia czy Poznania, to nie masz racji-nie każdy chce, czy moze wyprowadzac się z regionu, ja o tym na razie w ogóle nie myślę. Katowice? Teoretycznie coś do remontu w Szopienicach czy na Giszowcu ma cenę porównywalną z Bytomiem, jak dobrze poszukać. Dla mnie o przede wszystkim kwestia patriotyzmu lokalnego. Co nie znaczy, ze nie biore pod uwage mozliwości przeprowadzki do innego miasta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 16:16 #39325

Bytomia raczej nie zamieniłbym na inne miasto. Uważam że to miasto ma odpowiednią ofertę względem moich wymagań. Co więcej, ma świetne perspektywy. Zmiana wizerunku to tylko kwestia czasu. Wciągu ostatnich lat poprawiło się tu bezpieczeństwo (bytomski garnizon Policji od kilku lat jest najlepszy w regionie!), estetyka i komunikacja. Za sprawą takich inwestycji jak autostrada, obwodnica i Agora jest szansa na zachęcenie firm do inwestowana w Bytomia, czyli w efekcie nowe miejsca pracy. Natomiast dzięki tanim mieszkaniom, zmienia się powoli struktura społeczna praktycznie każdej z dzielnic. Oczywiście zmiany nie nastąpią w ciągu jednej wiosny. Sądzę jednak, że za 10 lat to miasto będzie w dużo lepszej kondycji.

Katowice jakoś mnie teraz nie kręcą. Rozwijają się strasznie chaotycznie, bez jasnej koncepcji. Panujący tam car kompletnie nie ma pomysłu, dlatego rzuca się na wszystko po trochu. Trochę usług, trochę przemysłu, trochę kultury, ale niestety w tej chwili Katowice w niczym nie są najlepsze. Doskonałym przykładem braku koncepcji jest Silesia, która kompletnie zniszczyła centrum. Jeszcze kilka lat w Katowicach trudno było znaleźć wolny lokal na parterze, a teraz chyba nie ma ulicy, gdzie jakiś sklep by nie splajtował. Naprawianie strat po SCC będzie trwało długie lata.
W Katowicach w ogóle nie myśli się o młodych ludziach. Akademiki są z dala od centrum, brakuje hoteli o niższym standardzie, a z kolei buduje się kolejne z czterema i pięcioma gwiazdkami. Gdyby nie Wyborcza, to Katowice w ogóle nie posunęłyby się do przodu... Najgorsze jest to, że tamtejsze siły polityczne nie są w stanie znaleźć konkurenta dla Uszoka. W Bytomiu jest to nie do pomyślenia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 17:47 #39329

 • emenefix
 • emenefix Avatar Autor
 • Gość
 • Gość

endi_1980 napisał: Moim zdaniem to nie Bytom staje się elitarny tylko w kraju coraz większa bieda. Ludzie nie mając kasy wolą mieszkanie w Bytomiu niż nic.

Podejrzewam że jak ktoś by miał kasę na mieszkanie w Katowicach, Wrocławiu czy Poznaniu to na Bytom nawet by nie spojrzał.


Mieszkałem w Katowicach Rok. To nie jest miasto do życia (ewentualnie Nikisz - tam mógłbym) Mam podświadome przeczucie, że za 5-10 lat Bytom stanie się naprawdę ciekawym miejscem. Co ciekawe tak samo uważam o Zabrzu. Nawet ma lepsze ma perspektywy. Ale jakoś chce spróbować Bytomia

Co do mieszkań w Kato. Powiedzmy, że mówimy o dzielnica dalszych niż linia Brynów-Nikiszowiec - kurde- dojazd tak samo długi jak z Bytomia. Jak się uda

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 21:25 #39343

MephiR napisał: Bytomia raczej nie zamieniłbym na inne miasto. Uważam że to miasto ma odpowiednią ofertę względem moich wymagań. Co więcej, ma świetne perspektywy. Zmiana wizerunku to tylko kwestia czasu. Wciągu ostatnich lat poprawiło się tu bezpieczeństwo (bytomski garnizon Policji od kilku lat jest najlepszy w regionie!), estetyka i komunikacja. Za sprawą takich inwestycji jak autostrada, obwodnica i Agora jest szansa na zachęcenie firm do inwestowana w Bytomia, czyli w efekcie nowe miejsca pracy. Natomiast dzięki tanim mieszkaniom, zmienia się powoli struktura społeczna praktycznie każdej z dzielnic. Oczywiście zmiany nie nastąpią w ciągu jednej wiosny. Sądzę jednak, że za 10 lat to miasto będzie w dużo lepszej kondycji.Na pewno tak będzie- tak duża ilość inwestycji nie może pozostać bez echa. Bardzo fajne jest to, że powoli z ruin dźwigają się bardzo zaniedbane rejony np. ulica Katowicka :) . I tak trzymać.

Najgorsze jest to, że tamtejsze siły polityczne nie są w stanie znaleźć konkurenta dla Uszoka. W Bytomiu jest to nie do pomyślenia.


W Gliwicach jest podobnie i też juz widać poważny zastój w tym mieście, podobnie w Chorzowie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 22:30 #39351

 • endi_1980
 • endi_1980 Avatar
 • Gość
 • Gość
A jak bym miał kasę to już mnie tu nie ma. Katowice to Giszowiec, Kraków to Azory.

Jeśli Wrocław i Poznań są nie do życia to czemu ludzie się tam zabijają o mieszkania a ceny mieszkań nie są dużo mniejsze niż w Warszawie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/10 22:41 #39355

 • palacz
 • palacz Avatar
 • Gość
 • Gość
Strasznie optymistycznie wszystko brzmi.
Akurat ja - przeprowadziłem się z Zabrza do Bytomia lata 4 temu.
Różnice są takie - codzienne.
Droższa woda, słabsza lokalna prasa, wyższy podatek od nieruchomości (ciągle posiadam w jednym i drugim mieście) no i budżet oraz prognozy - wciąż stety-niestety za Zabrzem.
No i bezrobocie o kilka % mniejsze..... i z perspektywami i planem na zmniejszenie.
W Bytomiu na razie takiego planu jak w Zabrzu - niet

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przeprowadzam się do Bytomia. Jak się tu mieszka? 2010/03/11 05:56 #39370

 • Marshall7
 • Marshall7 Avatar
 • Gość
 • Gość

emenefix napisał:

Mieszkałem w Katowicach Rok. To nie jest miasto do życia (ewentualnie Nikisz - tam mógłbym)


Bo ????

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: olowpbFantusGhost