Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: Kojowe kroki Bartyli

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/14 22:35 #117973

 • Dawid Grabowski
 • Dawid Grabowski Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Damian Bartyla idzie w ślady Piotra Koja, jeden miał elektronik drugi ma teatr. Jest to niezwykle fascynujące jak można się tak podkładać na czymś na czym się swojego rywala wyprowadziło za drzwi. Rozumiem popełnić ten sam błąd ale nie w czasie gdy wcześniej się go wykorzystało do przewrotu politycznego. Ciekawi mnie jak w chwili obecnej zachowają się inni gracze, niespełna rok temu prawie wszyscy zgodnie ruszyli do walki o stołki. Jednak teraz dinozaury mają lepsze układy z władzą, a i czas sprzyja takim decyzjom ponieważ referendum już nie można zrobić a do wyborów trochę czasu zostało więc mieszkańcy zapomną. Co z młodymi ugrupowaniami ? Zdecydowana większość będzie szczekać, jednak spoglądając na kojec nie będą tego robić głupio. Reszta będzie milczeć, jedni z powodu braku pomysłów inni z ochoty przypucowania się władzy. Teatr tak naprawdę jak elektronik nie jest ważny liczy się aby opozycja tej idei mogła na nim wypłynąć na szerokie wody. Takie działanie w perspektywie czasu jest owocne a owocuje głosami z danego środowiska w kolejnych wyborach. Nieważne czy z tarczą czy na tarczy ważne, że w słusznej sprawie… I choć takie decyzje mogą być jak najbardziej uzasadnione to jednak ostatni rok pokazuje, że mogą być dość niefortunne. Jak na razie zależność jest prosta: prezydent się upierał i opuścił magistrat, Marszałek odpuścił reorganizacje i dostał czym innym. Krzyż władzy.
Tomasz Chojnacki bardzo szybko zwietrzył, możliwość dobrego PR-u i zwiększenia swoich szans w przyszłych wyborach.
Podobnie BIS pokazał, że w demokracji jest siła i wystarczy odpowiednio podgrzać atmosferę aby zmobilizować ludzi do odwiedzenia lokali wyborczych. Posłuchali głosu garstki uczniów i wygrali bo dali ludziom nadzieje na społeczeństwo obywatelskie. Dziś ? Dziś, o konsultacjach nie słyszymy, radny Wójcicki jako lider ruszenia obywatelskiego proponuje aby uchwały obywatelskie były brane pod uwagę po przekroczeniu 10 tysięcy podpisów co graniczy z cudem. W szczególności w sprawach małych społeczności lokalnych, które nie mają siły przebicia i nacisku. Ciekawe swoją drogą jaką kwotę przeznaczyliby na budżet obywatelski ?
Stare przysłowie mówi: kto mieczem wojuje, od miecza ginie. W takim razie czy zamknięcie lub reorganizacja jest mieczem ?
Według badań dr Krzysztofika (chętni mieszkańcy mogli się ostatnio zapoznać, w tym tygodniu będą mieli okazje, radni sejmiku, posłowie i senatorowie z naszego regionu) dla miasta tak ! Jednym z punktów, właściwości miasta nikomu niepotrzebnego, upadającego jest zamykanie ośrodków kultury… Czy w ten o to sposób wykonujemy kolejny krok w stronę końca naszego miasta ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/14 22:44 #117974

Równie dobrze można powiedzieć,że Koj szedł w stronę generała Falkenhorsta- bo jeden zlikwidował linię tramwajową a drugi kolejową.
Paralela jest kompletnie chybiona. Po pierwsze Koj zebrał sobie całkiem spory zasób "zasług" a po drugie jeżeli już odwoływać się do sprawy teatru- gdyby nawet doszło do likwidacji - duża część mieszkańców (może nawet większość) po prostu tego nie zauważy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/14 22:58 #117977

 • Dawid Grabowski
 • Dawid Grabowski Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Podobnie jak z reorganizacją oświaty. Wszystko zależy od sprawności opozycji i umiejętnego dolewania oliwy do ognia. Wiele szkół przeorganizowano i zamknięto a wszystko rozbiło się o jedną. W odpowiednim momencie uderzyli i się udało, w dodatku większość była bardzo dobrze przeprowadzona i przemyślana.

EDIT
Nie można również zapomnieć, że władza im bardzo przy tym pomogła :)

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/14 23:41 #117982

 • bytomianka
 • bytomianka Avatar
 • Gość
 • Gość

Dawid Grabowski napisał: Jest to niezwykle fascynujące jak można się tak podkładać na czymś na czym się swojego rywala wyprowadziło za drzwi. Rozumiem popełnić ten sam błąd ale nie w czasie gdy wcześniej się go wykorzystało do przewrotu politycznego.


Rewolucja zjada własne dzieci.

Dawid Grabowski napisał: Dziś, o konsultacjach nie słyszymy, radny Wójcicki jako lider ruszenia obywatelskiego proponuje aby uchwały obywatelskie były brane pod uwagę po przekroczeniu 10 tysięcy podpisów co graniczy z cudem.


Bo to ruchawka raczej była, która miała wynieść pewną grupę do władzy. I tyle.

Dawid Grabowski napisał: Ciekawe swoją drogą jaką kwotę przeznaczyliby na budżet obywatelski ?


Działania obecnej władzy zmierzają raczej do umocnienia swojej pozycji i zamknięcia ust mieszkańcom.

Vide: próby podniesienia progu do składania uchwał obywatelskich, buta i arogancja radnego Snochowskiego w wypowiedziach nt. ŚTT ("A co to jest Śląski Teatr Tańca?"), co należy czytać jako: mamy w dupie jakiś tam teatr, do którego chodzi garstka ludzi; tym samym: mamy w dupie pewną grupę ludzi (która nie stanowi naszego elektoratu).

Dawid Grabowski napisał: Jednym z punktów, właściwości miasta nikomu niepotrzebnego, upadającego jest zamykanie ośrodków kultury…


Otóż to! Niestety.

@Dawid Grabowski: świetny felieton, dobre pióro. Kibicuję i czekam na c.d.n. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 09:17 #117992

Dawidzie, jakie ruchy wykonałeś w celu udzielenia pomocy Śląskiemu Teatrowi Tańca przez marszałka? czy Gorzelik bedzie skłonny współfinansować lub finansować STT? Znane jest jakies jego zdanie na ten temat? Czy tez jak w przypadku willi Bruninga odpowie, że niestety nie ma na to pieniędzy? Jakie jest wyjście z sytuacji, w jakiej sie dzisiaj znaleźlismy?

Z innej beczki. czy znane są jakiekolwiek wyjasnienia pracowników ŚTT w sprawie sformułowanych w wystapieniu pokontrolnym 32 uchybien i nieprawidłowości? Nie wiem ilu z was czytało ten dokument, a jak sądze powinien byc on takze jednym z fundamentów dyskusji. Ja nie mam nic przeciwko temu aby ŚTT istniał nadal w jakiejś nowej, zmienionej formule. Pytanie tylko w jakiej? z kim? za jakie pieniadze? pytań jest zreszta znacznie wiecej: ot np kto ma spłacić dług powstały w wyniku niefrasobliwiem prowadzonej księgowości i fałszerstw? zgadzam sie, iz potrzebny byłby tzw "okrągły stół", który byc może wypracowałby jakis kompromis. Mysle, że nowy prezydent nie będzie kroczył scieżką wytyczona przez Koja i znajdzie jakies rozwiązanie tej sytuacji. tym bardziej, ze z tego co wiadomo nie zasypuje gruszek w popiele i pewne ruchy podejmuje, jak m.in pismo do MKiDzN w sprawie finansowania placówki. nic nie stoi na przeszkodzie aby osoby i grupy poierające dalsze istnienie ŚTT oprócz internetowych przepychanek spróbowały sie zorganizować i rozpocząć realne działania w jego obronie. zawsze mówiłem, że facezbuk i inne portale tak naprawde zabijaja działalnośc oddolną, dzisiaj wielu wydaje się, iz wystarczy kliknąć "lubie to" czy zamieścic 3 wpisy w necie aby spelnic swój obowiązek. tymczasem referendum pokazało, ze działac trzeba zupełnie inaczej. tak jak działało sie zawsze, a klikanie w necie zostawić na totalnym marginesie.

Na forum Życia Bytomskiego znalazłem ciekawy wpis:

Faktu nic nie zmieni! Teatr ma długi, kontrola niejedna wykazała zaniedbania na każdej linii “Zarządzania”, naruszenie ustawy o finansach publicznych, zamówień publicznych, podrabianie podpisów, do tego brak reklamy, brak repertuaru, brak publiczności, ba brak tancerzy… Czy taki teatr ma prawo działać !? Ludzie, nie ma dwóch podstawowych czynników nawet czyli aktora i widza !!! To co Wy chcecie ocalić ??? Jaki teatr ??? on juz nie istnieje w rzeczy samej, jest tylko na papierze i w mentalności nas co niektórych. Z drugiej strony mamy 20 lat tańca współczesnego w Bytomiu, sukcesy MKT i Festiwalu tańca, mnogosc warsztatów, spotkań, ciekawych projektów… Nie mozna tego tak łatwo skreslic… Niestety i te działania “leżą” na całej linii. Teatr trzeba rozwiązać to jedyne wyjście i rozsądne, bo kto bedzie takie cos utrzymywał i płacił zobowiązania ??? Ale czy to znaczy,że w Bytomiu ma nie byc teatru tańca czy centrum sztuki tanecznej? Przeciez instytucje mozna stworzyc od podstaw, tak jak sie nalezy ze strukturą, planem działania i usług, reperuarem, zespołem itd. Dajmy szanse komus innemu, najzwyczajniej… Komus kto nie jest nieodpowiedzialnym artysta, ale potrafi z artystami rozmawiac i pracować, kogos kto może ogarnąć wszystko, bo sie na tym zna. Rozbark to idealne miejsce by zacząc od nowa, nie skreslając historii ŚTT ani jego twórcy JŁ. Ale pamiętac nalezy,że to juz HISTORIA. Uczyć sie na niej i nie dopuszczac do takich błędów wiecej , skandali i niedopatrzeń. Nawiasem mówiąc bardzo mnie ciekawi, kto na końcu zostanie winnym całej tej sytucacji, czy znajdą się nie tylko dyrektorzy cudownie zarządzający i pewni siebie ale także urzednicy, którzy kontrolowali, tylko wnisoków jakos nie wyciągali ani konsekwencji wobec dyrekcji teatru, za to przymykali na wszystko oko.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 10:34 #117996

MaciejB napisał: Na forum Życia Bytomskiego znalazłem ciekawy wpis:

Zapewne napisała to osoba, która ma szczegółową wiedzę na temat kondycji teatru...

Bartyla chce kosztem 1 mln zł reaktywować Elektronik, a tymczasem kilka klas z Webera już się buntuje, bo nie chce "setny" raz zmieniać szkoły i nauczycieli, tylko z tego powodu, że politycy muszą się czymś wykazać. Tymczasem UM chce rzekomo zaoszczędzić podobną sumę likwidując teatr, będący jedną z najlepszych marek Bytomia. Absurd po bytomsku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 10:55 #118000

Macku, nie jest to tylko internetowa dyskusja. Wczoraj zaproponowalismy pewna formule spotkania i teraz zobaczymy jaka bedzie reakcja zaproszonych osob:)
Przytaczam tresc:
"Debata dotycząca problemu Śląskiego Teatru Tańca

W dniu 19 stycznia 2013 roku w sobotę chcielibyśmy zorganizować debatę dotyczącą ŚTT, na którą zaprosimy wszystkie zaangażowane środowiska. Swoje zaproszenie wyślemy do przedstawicieli władz Bytomia, władz Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury (MKiDN), przedstawicieli ŚTT, samorządowców, a także wszystkich osób które chcą zabrać głos w sprawie teatru. Szczególnie zapraszamy wszystkie osoby które wsparły naszą akcję. Pokażmy, że los teatru nie jest nam obojętny. O miejscu i godzinie spotkania poinformujemy w dniu jutrzejszym"

Nikt nie chce bić piany. My tylko chcemy debaty o przyszłości teatru bo to nie jest tylko sprawa władz miasta. Myślę, że to uczciwe z naszej strony. My chcemy rozmowy na argumenty, nic więcej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 10:57 #118004

Przeklejam z wypowiedź z innego wątku, niemniej jak ulał pasuje do tytułu "Kojowe kroki Bartyli":

To będzie materiał dla politologów. Koj zlikwidował Elektronik, aby oszczędzić 400 tysięcy rocznie i zapłacił za to stanowiskiem. Bartyla zlikwiduje ŚTT, aby oszczędzić milion złotych rocznie i za dwa lata uzyska reelekcję (chyba, że przejedzie się na czymś innym).

Polityka to kwestia skuteczności, nie sentymentów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 11:01 #118005

A gdzie odbędzie się owa debata?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 11:16 #118008

Debata jest krokiem w słuszna strone. niemniej nie wiem czy 19 stycznia nie jest datą która uniemozliwi przybyci na nią przedstawicieli np ministerstwa?

Mephir: Bartylę mozna lubic bądź nie, ale reaktywacja elektronika była jedną z jego wyborczych obietnic. trudno, żeby dzisiaj wypiął sie na swoich wyborców. zreszta cały czas trzeba pamiętać, iz sytuacja, w jakiej znalazł sie ŚTT pojawiła sie nagle. Gdyby poprzednia władza w sposób nalezyty sprawowała swój nadzór nad jednostką dzisiaj nie byłoby problemu ŚTT. Niestety błędy narastały latami i przyszedł czas aby w końcu sytuacje rozwiązać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 11:33 #118010

MaciejB napisał: Bartylę mozna lubic bądź nie, ale reaktywacja elektronika była jedną z jego wyborczych obietnic. trudno, żeby dzisiaj wypiął sie na swoich wyborców.

Obietnice obietnicami, ale prezydent powinien mieć na uwadze przede wszystkim dobro samych uczniów i możliwości budżetu gminy. Dlaczego reaktywacji nie można rozłożyć na dłuższy okres i zamiast przenosić tam istniejące klasy, po prostu stopniowo przyjmować nowe? Nic na siłę.

MaciejB napisał: Gdyby poprzednia władza w sposób nalezyty sprawowała swój nadzór nad jednostką dzisiaj nie byłoby problemu ŚTT. Niestety błędy narastały latami i przyszedł czas aby w końcu sytuacje rozwiązać.

Owszem. Ale zauważ, że Bieda próbowała coś zrobić. Gmina w taki sposób zmieniła statut ŚTT, aby pozbawić Łumińskiego mocy decyzyjnej w kwestiach administracyjno-finansowych oraz wprowadzić menadżera, który uporządkuje syf w papierach. Próbowano to zrobić po cichu, żeby nie wywoływać skandalu, który jest szkodliwy dla wizerunku Bytomia i kolejny raz pokazuje się nasze miasto w złych barwach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 12:41 #118014

Płk Kilgore napisał: Przeklejam z wypowiedź z innego wątku, niemniej jak ulał pasuje do tytułu "Kojowe kroki Bartyli":

To będzie materiał dla politologów. Koj zlikwidował Elektronik, aby oszczędzić 400 tysięcy rocznie i zapłacił za to stanowiskiem. Bartyla zlikwiduje ŚTT, aby oszczędzić milion złotych rocznie i za dwa lata uzyska reelekcję (chyba, że przejedzie się na czymś innym).

Polityka to kwestia skuteczności, nie sentymentów.Skuteczności - potwierdzam. Tylko pamiętajmy, że tu nie tylko o skuteczność chodzi, ale również o styl w jaki podejmuje się decyzje, a Pan Płk powinien chyba najlepiej o tym wiedzieć, bo sam ten styl wytykał swojemu wrogowi publicznemu nr 1 - Piotrowi Kojowi;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 13:17 #118018

 • clamcay
 • clamcay Avatar
 • Gość
 • Gość

MephiR napisał:

MaciejB napisał: Bartylę mozna lubic bądź nie, ale reaktywacja elektronika była jedną z jego wyborczych obietnic. trudno, żeby dzisiaj wypiął sie na swoich wyborców.

Obietnice obietnicami, ale prezydent powinien mieć na uwadze przede wszystkim dobro samych uczniów i możliwości budżetu gminy. Dlaczego reaktywacji nie można rozłożyć na dłuższy okres i zamiast przenosić tam istniejące klasy, po prostu stopniowo przyjmować nowe? Nic na siłę.

MaciejB napisał: Gdyby poprzednia władza w sposób nalezyty sprawowała swój nadzór nad jednostką dzisiaj nie byłoby problemu ŚTT. Niestety błędy narastały latami i przyszedł czas aby w końcu sytuacje rozwiązać.

Owszem. Ale zauważ, że Bieda próbowała coś zrobić. Gmina w taki sposób zmieniła statut ŚTT, aby pozbawić Łumińskiego mocy decyzyjnej w kwestiach administracyjno-finansowych oraz wprowadzić menadżera, który uporządkuje syf w papierach. Próbowano to zrobić po cichu, żeby nie wywoływać skandalu, który jest szkodliwy dla wizerunku Bytomia i kolejny raz pokazuje się nasze miasto w złych barwach.


A niby dlaczego to takie fajne że chciała to robić po cichu? Najlepiej jeszcze z notką "ściśle tajne"... Jak w ŚTT były wałki to wszystko powinno zostać wybebeszone na światło dzienne a winni przykładnie ukarani. Myślę że takie rozwiązanie nie będzie szkodliwe dla wizerunku miasta. Wręcz przeciwnie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 15:06 #118035

 • Dawid Grabowski
 • Dawid Grabowski Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
W czwartek temat zostanie przedstawiony w sejmiku, będzie to kolejny punkt omawiany wraz z badaniami dr Krzysztofika na temat naszego miasta.
Za tą część kultury nie odpowiada Jerzy Gorzelik, a ta Pani:
http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezy ... id_menu=34
Pomysł debaty jest jak najbardziej słuszny, proponuje aby debata odbyła się w godzinach sprzyjających dla pracujących czyli w okolicach 18.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kojowe kroki Bartyli 2013/01/15 15:07 #118036

clamcay napisał: A niby dlaczego to takie fajne że chciała to robić po cichu?

Nie fajnie. Chodziło o wizerunek miasta. Teraz Bytom kolejny raz się skompromitował, bo w Polskę poszedł sygnał, że przez długie lata pod przyzwoleniem miejskich urzędników dochodziło tu do poważnych przekrętów, a dyrektor gminnej jednostki skutecznie terroryzował kolejnych prezydentów.

Oczywiście pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności jest jak najbardziej słuszne, ale dało się to zrobić bez medialnego zamieszania i zamykania teatru.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
 • 2


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone