Do tegorocznej edycji zgłoszono 45 projektów. Aż 43 z nich zostały pozytywnie zweryfikowane przez komisję ds. weryfikacji i oceny projektów w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Zaledwie jeden projekt nie spełnił wymogów formalnych, natomiast inny został wycofany przez samego wnioskodawcę. Zdecydowana większość zgłoszonych pomysłów dotyczy zadań inwestycyjno-remontowych, zaś 6 wniosków to tzw. "projekty miękkie", czyli np. organizacja wydarzeń.
Co znajdziemy wśród zgłoszeń? Nowe place zabaw, remonty dróg i chodników, budowa parkingów, odnowa elewacji budynków, renowacja kamiennego muru na ul. Rycerskiej, zagospodarowanie zieleni, modernizacja obiektów sportowych, powstanie nowych miejsc do uprawniania aktywności na zewnątrz (w tym np. rolkowiska i boiska), przeniesienie Jarmarku Staroci na teren dawnego basenu odkrytego w Szombierkach, a także instalacja fortepianu zewnętrznego przy Operze Śląskiej.
- Narzędzie, jakim jest budżet obywatelski jest dla nas bardzo istotne, bo pozwala bytomianom współdecydować o mieście i wyznaczać nowe kierunki rozwoju Bytomia. Wsłuchujemy się w głos bytomian i - co nas bardzo cieszy - obserwujemy ich niesłabnącą inicjatywę. To dzięki zaangażowaniu mieszkańców w ostatnich latach zrealizowaliśmy prawie 20 projektów, a kolejne są fazie realizacji - mówi wiceprezydent Adam Fras.
Zanim rozpocznie się głosowanie mieszkańcy mają czas na składanie odwołań do Komisji Dialogu Społecznego i Spraw Regulaminowych Rady Miejskiej w Bytomiu w ciągu 7 dni od daty opublikowania zweryfikowanych projektów. Etap wyboru projektów rozpocznie się 23 września i potrwa do 7 października.
Każdy bytomianin będzie mógł złożyć dwa głosy - po jednym w poniższych kategoriach:
- projekty o wartości od 500 tys. zł do 2 mln zł
- projekty o wartości poniżej 500 tys. zł